Громада Схід
Колл-центр, Марiуполь:
+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
Колл-центр, Краматорськ:
+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
25.07.2022

Вже кілька місяців Україна отримує гуманітарні вантажі від литовської організації Asociacija «Lygiai». Через ГО «Фемінізм УА» (Луцьк) за підтримки НУО «ЦентрРозвиток демократії» благодійна підтримка передається по регіонах активісткам жіночих організацій, котрі допомагають вразливим групам жінок та дівчат. Про створення жіночої волонтерської мережі «ГРОМАДА Схід» дізналася у членкині правління «Фемінізм УА» ЄВГЕНІЇ СТЄКУНОВОЇ-СЕМЕНЮК.

– До 24 лютого 2022 року ми навіть уявити собі не могли, на які виклики доведеться реагувати. Лікарні, що потребували кровоспинних, антибіотиків, перев’язувального матеріалу; допомога ЗСУ, переселенцям, людям, які залишаються на окупованих територіях – голова йшла обертом. Але ми це робили, робимо і будемо робити до нашої Перемоги.

Евгенія Стєкунова-Семенюк

Громадська організація «Фемінізм УА» утворилася 2019 року, на початку 2022 року доєдналася до виконання на Волині Національного плану за резолюцією ООН 1325 «Жінки,мир, безпека». І тут насунулася велика війна, у якій найбільш уразливими виявилися саме жінки. Тож зрозуміло, що жіноча спільнота Луцька одразу почала працювати з надання адресної гуманітарної допомоги. Стали у нагоді всі напрацьовані раніше контакти та зв’язки, насамперед – щодо обміну інформацією та складання баз даних.

Наразі у Луцьку координують міжнародний жіночий проєкт, розпочатий за ініціативи литовської феміністської Asociacija «Lygiai».

«Війна – це як живий організм, де кожна частина тіла чи орган функціонує по-різному, але для того, щоб людина була живою, вони всі необхідні. Не тільки військові перемагають, важливим є кожен: хтось лікує, хтось пише, хтось публікує, хтось поширює, хтось організовує, хтось координує, хтось підтримує», – написала на своїй сторінці у фейсбуці голова Асоціації Reda Jureliavičiūtė, яка захотіла стати і стала частиною цього організму в Україні.

Спочатку, аби з’ясувати потреби українок та організувати роботу гуманітарного хабу, литовські жінки звернулися до гендерної дослідниці, відомої блогерки-феміністки Марії Дмитрієвої. На її запит відгукнулися активістки з різних міст України. Далі була розробка логістики та налагодження національної волонтерської мережі.

Перший литовський вантаж прибув саме до Луцьку – через близьке розташування міста до кордону з Литвою. Наразі таких вантажів вже три: засоби екстреної контрацепції, протизапальні, знеболювальні, кровоспинні, заспокійливі препарати, антибіотики, все для жіночої гігієни…

– Раніше жінка могла це спокійно придбати в аптеці, але зараз все змінилося. Інколи і аптеки вже немає поруч, і грошей не вистачає на придбання найпотрібнішого, – каже пані Євгенія.

Через Укрпошту та Нову пошту волонтерки «Фемінізм УА» відправляють гуманітарні вантажі до Харківської, Запорізької, Миколаївської та Донецької областей, де тривають активні бої. Одного разу вдалося переслати допомогу навіть до окупованого Токмаку.

Мережа розростається, розгалужується, до неї доєднується все більше активісток, зазначає Євгенія:

– Спочатку дівчата приходять по допомогу собі, а потім, інколи невпевнено, починають вже власну волонтерську діяльність.

Війна загострила багато проблем, про масштаб деяких з них волинські волонтерки дізналися на практиці. Наприклад, коли почали рахувати, скільки переселенців мають лежачих родичів, наступило прозріння щодо кількості в Україні людей з особливими потребами.

Або суто «воєнна», нечувана досі проблема – масові випадки зґвалтувань при наступі окупаційної армії. На Волині, де переселенок дуже багато, такі трагедії не є поодинокими.

Тоді у литовських волонтерок виникла ідея створення пересувних гінекологічних кабінетів, які б спростили для українок можливість отримати кваліфіковану анонімну допомогу та, можливо, зафіксувати злочин. До цього кабінету жінка може прийти сама, або ж він приїде до неї, якщо вона живе у маленькому містечку чи селі, де є проблемою потрапити на прийом до лікаря.

Реалізація ідеї потребувала 100 000 євро. Здавалося нереальним, що жіноча організація у маленькій Литві зможе зібрати такі гроші.

Але ж диво сталося – 16 липня волинські медики отримали перший шпиталь на колесах. Тут є апарат УЗД, колькоскоп та інше обладнання, що допомагатиме акушерсько-гінекологічним бригадам брати аналізи та оглядати жінок. Також медики планують на базі машини утворити педіатричні бригади з вузькопрофільними спеціалістами.

Це перший такий автомобіль в області, вже у серпні він почне їздити волинськими селами. Наступний мобільний гінекологічний кабінет з’явиться у Львівській області. Немає сумніву, що такий вид послуг набуде популярності, адже за рахунок переселенок кількість жінок у цих громадах відчутно збільшилася. Опікуватися кабінетами будуть обласні департаменти охорони здоров’я. Після Перемоги вони продовжуватимуть надавати медичну допомогу місцевому населенню.

                                                                          Галина ПОМАЗАН/Громада