Громада Схід
Колл-центр, Марiуполь:
+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
Колл-центр, Краматорськ:
+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
30.08.2021

Мурали – витвори вуличного мистецтва, спрямовані на надання краси будівлям – у наших краях розповсюдилися тоді, коли війна спричинила потребу у яскравих кольорах. Сірість вбиває, вирішили у прифронтовому Торецьку на Донеччині і розпочали прикрашати стіни будинків графічними малюнками.

Перший великий мурал у Торецьку з’явився 2019 року. Робота була виконана за десять днів на дев’ятиповерхівці заввишки 30 метрів муралістами з Сєвєродонецька Яном Птушком та Золтаном Надем. Проєкт називався «Торецьк – місто майбутнього».

Проте історія з муралами почалася насправді ще за чотири роки до того. Ініціативна група активістів подала до виконкому заявку на створення стінопису, та з першого разу реалізувати задумане не вдалося. 

– Я знайшов художників із західної України, вмовив їх приїхати до прифронтової зони, – згадує голова ГО «ҐРУНТ» Андрій Грудкін. – Вони навіть не просили гонорар, та його й ніде було взяти, адже грошей вистачало лише на фарбу та квитки. Але тодішньому керівництву міста ініціатива виявилася не до душі. Пояснили це тим, що нібито людям не буде зрозумілим посил малюнка. А на стінописі мав бути всього лишень лелека – український символ родинного затишку та добробуту.

Замість лелеки у Торецьку зрештою з’явилася дівчинка, котра читає книжку на тлі футуристичного пейзажу у блакитних, помаранчевих та пурпурних тонах. Перш ніж почати малювати, фасад будинку ще й відремонтували, бо він пішов тріщинами, тож мешканці отримали подвійний бонус від цього проєкту. Колись сіра забудова, яка нічим не вирізнялася з-поміж інших, тепер звертає на себе увагу тореччан і гостей міста. 

За кілька років стиль роботи Яна Птушка з Сєвєродонецька став у Торецьку впізнаваним. Вперше яскрава абстракція у його виконанні з’явилася на стіні колишнього кінотеатру імені Хмельницького. Тоді команда місцевих волонтерів взялася відновлювати парк поруч з кінотеатром. Завдяки яскравому стінопису вдалося повернути колишню популярність парку, що останні роки перебував у занепаді, вважає одна з ініціаторок проєкту Олена Шевчук. 

Ще була скрипка, яка прикрасила будівлю музичного котеджу. Тему обрали замовники, а форма, кольори – то вже фірмова абстракція автора.

На стіні школи №7, що у селищі Дружба, у безпосередній близькості до бойових дій – ще одна дівчинка авторства Яна Птушка. Аби позбавити дітей тривожних думок, керівництво подалося на грантовий конкурс Програми ООН із відновлення та розбудови миру і виграло його.

– Дівчинка дмухає на кульбабку. Повітря підхоплює елементи рослини та перетворює їх на голуба – птаха, який символізує мир. Жовто-зелені кольори – це абстракція степового регіону, – описує роботу Ян. 

Втілити у життя задум розпису житлового будинку по вулиці Центральній допомогли комунальники та військово-цивільна адміністрація. А прикрасити будинок у такий спосіб вирішили самі мешканці. 

– Ми з друзями подумали, що мурал зробить багатоповерхівку трохи веселішою. Усе ж краще, аніж було,коментує малюнок власник нотаріальної контори Олександр. 

Біля його контори росте виноград, який згодом має оповити будинок до третього поверху. Тож Олександр і запропонував ідею подовжити тему винограду у малюнку. Наразі стіни з двох боків розписані муралом у відтінках синього та зеленого. З обох боків намальовані руки, що збирають із пазлів виноградну лозу. 

– Ідея на перспективу. Така красива має вийти колаборація мистецтва з природою, – пояснює зміст стінопису художник.

А ось шахтар дивиться вдалечінь, позаду нього традиційні елементи гірничого виробництва. Малюнок у жовто-зелених кольорах, трохи блакиті у небі та чорних барв на вугіллі. Прототипом намальованого героя став справжній робітник однієї з місцевих шахт. Це шоста робота Яна Птушка у Торецьку. Вона з’явилася біля шахтоуправління у подарунок гірникам до професійного свята.

Втім, Торецьком художник з Сєвєродонецька не обмежується. Нещодавно він долучився до проєкту з медіаграмотності і закінчив роботу у Бахмуті. Мурал «Поміж літерами» має привернути увагу українців Сходу до важливості боротьби з інформаційними фейками та розвитку критичного мислення. 

А у майбутньому Ян Птушко хотів би розписати елеватор. Один такий є у Старобільську. Його стіна настільки велика, що мурал міг би стати рекордним в Україні.

Дмитро ЛЕЩУК/Громада Схід №15(48) 2021