Громада Схід
Колл-центр, Марiуполь:
+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
Колл-центр, Краматорськ:
+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
04.05.2021

У житті трапляються випадки, коли ми реєструємо у своєму помешканні родича, якому необхідна реєстрація місця проживання, а він з тих чи інших причин її не має. Через деякий час родич виїжджає, а власник продовжує сплачувати за нього комунальні послуги та не може отримати, наприклад, житлову субсидію. Як закон у такому випадку захищає власника помешкання розповідає юристка газети Марина Чуйко. 

Пан Андрій має бажання отримати субсидію, бо і він, і його дружина пенсіонери. На заваді стало те, що у приватному будинку, окрім нього і дружини, зареєстрована ще й онука, яка 2018 року вийшла заміж та виїхала з чоловіком за кордон. Крім того, подружжя розглядає можливість продажу свого домоволодіння, оскільки планує переїхати на постійне проживання до іншого населеного пункту. Але зробити це, допоки у будинку офіційно «живе» онука, також буде неможливо. А дівчина не має можливості приїхати до України та пройти процедуру зняття з реєстрації місця проживання особисто. 

Я попросила у подружжя документи, що посвідчують їхнє право власності на домоволодіння на правах спільної власності. Виявилося, що онука не має права власності на будь-яку частку. Тож ми прийняли рішення підготувати та подати до суду позов з вимогою визнати зареєстровану особу такою, що втратила право користуванням житловим приміщенням в будинку. Адже, відповідно до ч. 2 ст. 405 Цивільного процесуального Кодексу України, член сім`ї власника житла втрачає право на користування цим житлом у разі його відсутності без поважних причин понад один рік, якщо інше не встановлено домовленістю між ним і власником житла або законом.

Суд задовольнив позов повністю. Пан Андрій отримав рішення суду, яке вже набрало законної чинності та є підставою для скасування реєстрації відповідача в будинку позивача. Тепер він може і отримати субсидію, і за бажанням – продати своє житло.

Марина ЧУЙКО, юристка «ГРОМАДИ Схід»:

Така категорія справ дуже актуальна для нашого регіону, оскільки на прифронтових територіях відбувається постійна міграція місцевих жителів. Згідно з цивільним законодавством, звертаючись до суду, кожна сторона має довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог. Отже, для обґрунтування заявлених вимог щодо позбавлення права власності на житлове приміщення або права користування житловим приміщенням і отримання позитивного рішення суду необхідно зібрати доказову базу. 

Доказами у суді є: свідчення свідків, які підтвердять відсутність людини за місцем прописки; акт про відсутність людини за місцем реєстрації, складений відповідними органами (для квартир – ЖЕК чи ОСББ, для сільських будинків – сільські та селищні ради, ради ОТГ); будь-які довідки чи угоди, які підтверджують, що особа живе та працює поза місцем реєстрації.

Після розгляду справи і задоволення позовної заяви власнику житлового приміщення необхідно отримати рішення суду, яке набрало законної сили, та звернутися з ним та заявою про зняття особи з місця реєстрації до центру надання адміністративних послуг.