Громада Схід
Колл-центр, Марiуполь:
+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
Колл-центр, Краматорськ:
+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
09.08.2020

«ГРОМАДА Схід» була, є і буде за розвиток кооперативного руху в Україні. Кооперація особливо важлива для селян. Особливо на Сході. Особливо у кризові часи. Тож на нову редакцію Закону України «Про сільськогосподарську кооперацію» ми разом із своїми читачами дуже чекали.

Врешті решт у липні закон був ухвалений Верховною Радою. Парламентарі вважають, що цим заклали ефективну модель економічної діяльності кооперативу, яка дозволяє підвищити його конкурентноздатність на аграрному ринку. Перш за все йдеться про усунення колізій між різними законодавчими актами,  що  були раніше. Щонайменш, це запобігає подвійному оподаткуванню – як на рівні кооперативу, так і на рівні його членів. А загалом йдеться про поступовий перехід існуючих кооперативів до нової єдиної форми (сільськогосподарські виробничі кооперативи та сільськогосподарські кооперативні об’єднання).

 

8 НОВОВВЕДЕНЬ, ЯКІ НОВИЙ ЗАКОН ДОЗВОЛЯЄ СІЛЬСЬКОГОСПКООПЕРАТИВАМ:

  • за власним бажанням обирати вид діяльності: виробничий, обслуговуючий, переробний чи багатофункціональний;
  • діяти як з метою отримання прибутку, так і зберегти за собою неприбутковий статус;
  • купувати сільськогосподарську продукцію своїх членів за вигідною ціною, яку вони самі ж і встановили (що раніше заборонялось);
  • формувати великі товарні партії та реалізовувати їх, в тому числі експортувати за кордон;
  • переробляти сільськогосподарську продукцію, формуючи додаткову вартість та продавати готові товари;
  • виплачувати отриманий від реалізації продукції прибуток учасникам кооперативу пропорційно кількості зданої ними продукції;
  • залучати інвестиції від бізнесу, оскільки членами кооперативу тепер зможуть бути не лише фізичні, а й юридичні особи, що не дозволялось раніше;
  • утворювати  кооперативні об’єднання – так звані кооперативи другого рівня (практика, поширена в усьому світі).

 

Але чи призведе новий закон до відчутного сплеску кооперативного руху на Сході України, де селяни практично позбавлені доступу до кредитних грошей? Цікаво було дізнатися про це у діючих підприємців. 

За словами кооператора з Волноваського району Андрія Івченка, втішних перспектив для реальної підтримки сільськогосподарської кооперації закон не обіцяє, все залишилося за принципом: вибирайтеся самі, як можете. Кооперативи, що працюють в населених пунктах на лінії розмежування, ще мають можливість заручитися підтримкою міжнародних донорів, вигравши гранти та отримавши кошти на розвиток. У більш «мирних» селах такої можливості немає, адже міжнародники працюють здебільшого з прифронтовими територіями.

YuliyaGL/Громкор Громада Схід №14(23) 2020

 

Андрій ІВЧЕНКО, директор кооперативу «Ветеран Приазов’я» (село Сонячне Волноваського району)

– На цей закон ми чекали довго, але так і не побачили того, що так нам необхідно. Документ лише врегулював та об’єднав організаційні питання, які до цього були розкидані по різних нормативних актах. Ми так і не бачимо, яким чином держава та органи місцевого самоврядування будуть підтримувати новостворені об’єднання. Алгоритму фінансової допомоги немає. А він є вирішальним. Коли створюється кооператив, йому перші п’ять років гостро необхідна підтримка. Придбання техніки, оплата штату працівників та податків – все це тягне значні витрати, які лежать на плечах кооператорів. Досі не прописано, як саме органи місцевого самоврядування будуть підтримувати кооперативи. Якраз вони і зацікавлені у нашому розвитку, бо ми створюємо робочі місця для селян.