Громада Схід
Колл-центр, Марiуполь:
+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
Колл-центр, Краматорськ:
+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
31.07.2022

У порівнянні з 2014 роком Україна зараз набагато дієвіше вирішує проблему вимушених переселенців. Громадські організації у країні подорослішали набули певного досвіду, зміцніли фінансово. І тепер пропонують такі види підтримки, про які переселенцям «першої хвилі» годі було й мріяти. Йдеться, зокрема, про психологічну допомогу та практики реабілітації, через які постраждалі від війни люди вчаться долати стреси та труднощі евакуації. Одна з таких практик, що поширюється всюди, де є річки – реабілітаційні сплави на байдарках. Її ефективність на собі відчула кореспондентка «ГРОМАДИ Схід», яка наразі мешкає у Луцьку.

Громадська організація «Розвиток Волині» групові сплави на байдарках у супроводі психолога розпочала практикувати вже на початку травня. Напрямок спортивного туризму увійшов до проєкту «Комплексна підтримка внутрішньо переміщених жінок та їх дітей», який реалізується за підтримки Українського жіночого фонду. Комплексна підтримка – це коли людина може отримати і гуманітарну допомогу, і консультації з юридичних, фінансових, міграційних питань, і спосіб подолання особистих травм через участь у сплавах річкою Стир.

– Саме з такими запитами до нас звертаються жінки-переселенки, – розповідає директорка ГО Ірина Колковська. – Ось гуманітарна допомога отримана, прихисток, їжа, одяг, засоби гігієни є. А що ж далі? А далі людина потребує усвідомлення та проживання своїх емоцій, аби прийняти ситуацію та визначитися з планами на майбутнє. Як показує наш досвід, треба лише трішечки допомогти, а потім вже людина і сама з усім впорається.

Досвід у організації з Луцька дійсно багатий. З людьми, які втекли на Волинь зі Сходу, залишилися та й живуть, тут працюють з 2014 року. За цей час реалізовано десятки проєктів, спрямованих на підтримку ВПО, багато хто з переселенців протягом 2017-2019 років отримав навіть мікрогранти на започаткування/розвиток власної справи –  інсталяції з їхніми історіями успіху неодноразово «подорожували» областю.

Цей рік став черговим викликом – переселенців на Волині з’явилося не просто багато, а дуже багато. Хтось з них живе минулим, хтось впадає у ступор та байдужість, а хтось воліє скоріше розпочати новий етап життя з чистого аркуша. Але всім однаково потрібна допомога з адаптації до реальності, яку вони для себе не обирали – вибір за них зробила війна.

– Емоційний стан людей, які потрапляють до проєкту, дуже різний – адже усі люди мають різну психологічну пружність, та й реакція на стрес у кожного своя, специфічна. Тому до початку сплаву відбувається скринінг емоційного стану учасників. Тестування «до» і «після» дає можливість побачити результат, – каже психологиня проєкту Світлана Сасюк.

Світлана Сасюк

Результат – у тому, аби людина м’яко та екологічно опановувала навички стресостійкості, а також підвищила власну ресурсність, відчула у собі силу, енергію, натхнення. Перебування у біологічному, тобто здоровому стресі – а саме таким він є під час сплаву на байдарках – допомагає організму усвідомити, що можна справлятися з новими для себе ситуаціями, а також виявити ті механізми, за допомогою яких він справляється. Та й взагалі, фізична активність дає людині відчуття контролю та допомагає долати тривогу.

За основу психологиня використовує робочу модель Мулі Лаада BASIC PH для пропрацювання опор, на які можна спиратися, проходячи через кризу.

– Буває, що з метою позбутися гострого стресу людина повторює одні й ті самі стратегії та, зрештою, «буксує» на одному місці, не просувається ні на крок уперед і нічого не змінює у ситуації. Під час групових консультацій ми робимо акцент на дослідженні стратегій, які людина використовує у менш гострих стресових ситуаціях, коли вона здатна контролювати свої афекти – зокрема, у сплавлянні на байдарці. Такий підхід дає можливість переносити набутий досвід адаптації на моменти, коли людина стикається з іншими кризами, які відчуваються як глухий кут, – пояснює пані Світлана.

Мені пощастило взяти участь у заході «Пікнік з психологинею». Я вперше сплавлялася на байдарках, і це було дуже круто! Фізичне навантаження, безліч емоцій, синьо-фіолетові бабки, папороть,  білі квіти на воді, зелені дерева та травичка, спілкування у невимушеному середовищі… Саме тоді в мене вийшло поділитися, нарешті, своїми перейманнями.

І так, це був лише перший крок до нового життя. Але ж як важливо почати… Почати жити тут і зараз, не відкладаючи на потім.

Галина ПОМАЗАН/Громада