Громада Схід
Колл-центр, Марiуполь:
+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
Колл-центр, Краматорськ:
+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
08.08.2021

Коли почалась війна, Іван переїхав з Донецька до Покровська, влаштувався на роботу шахтарем, хотів забрати матір, але та відмовилася. Єдине, що йому вдалося вивезти матір на підконтрольну територію для переоформлення пенсії. Далі мати вже не могла постійно виїжджати для проходження ідентифікації, тож отримувати нараховану пенсію припинила. А 2019 року померла.

Іван поховав мати і зайнявся оформленням спадщини. Оскільки все майно залишилось в Донецьку, спадщина складалася лише з пенсії, яку мати за життя не отримала. З серпня 2014-го по 2019 рік сума накопичилася чималенька – 288 048,12 гривень. 

Проте у свідоцтві про право на спадщину Пенсійний фонд України (ПФУ) вказав суму пенсії, яка увійшла до спадку, майже вдвічі меншу – всього 190 880 грн. Чоловік побачив, що нарахування велися лише з 2017 року, тож звернувся письмово до ПФУ з вимогою включити у спадщину весь період невиплаченої пенсії – з серпня 2014 року. 

Відповідь була невтішною. ПФУ категорично відмовлявся включати весь період недоотриманої пенсії, посилаючись на статтю 46 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі – Закон) та перекладаючи провину на померлу пенсіонерку, яка за життя не отримала пенсію. 

Зрештою, єдина виплата, яку отримав Іван від ПФУ, склала 172 552 гривень – навіть на 18 329 гривень менше, ніж було зазначено у довідці.

Іван не хотів з цим миритися, проте не знав, що робити. Одного дня він натрапив у соцмережі на сторінку Маріупольського місцевого центру безоплатної правової допомоги, зателефонував і дізнався, що може звернутися за фаховою юридичною допомогою також і у Покровську.

Юристка Покровського бюро Валентина Каспрій ознайомилася з документами та з’ясувала, що ПФУ невірно застосовує норму статті 46 Закону. Зазначена норма не розповсюджується на правовідносини щодо отримання спадкоємцем пенсії, яка перейшла у спадок. Отже, Іван недоотримав коштів на загальну суму 115 497 гривень, але підтвердити це мав суд.

Позовну заяву юристка склала для Івана безоплатно – як для переселенця. І наприкінці червня 2021 року постановою Донецького апеляційного суду його позовні вимоги були задоволені у повному обсязі. 

Наразі Іван чекає нову довідку щодо суми пенсії, яка увійде до спадку з урахуванням недоотриманої за весь період пенсії, та має надію, що врешті-решт ПФУ виплатить кошти, на які він має право власності як спадкоємець. 

 

Валентина КАСПРІЙ, юристка:

– Стаття 46 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» регулює тільки виплати пенсіонерові, який самостійно звертається до ПФУ за недоотриманою пенсією, і не розповсюджується на відносини стосовно отримання цієї ж пенсії у спадок. Відповідно до статті 52 Закону, сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв’язку з його смертю, виплачується по місяць смерті включно членам його сім’ї. Для того, щоб члену сім’ї померлого отримати цю суму, необхідно протягом 6 місяців звернутися до нотаріуса з заявою про вступ у спадщину. Статтею 1227 Цивільного Кодексу України встановлено, що суми заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, допомог у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю, відшкодувань у зв’язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я, інших соціальних виплат, які належали спадкодавцеві, але не були ним отримані за життя, передаються членам його сім’ї, а у разі їхньої відсутності – входять до складу спадщини. 

Таким чином, сума пенсії, яку не отримала за життя матір Івана, має входити у спадщину у повному обсязі без будь-яких обмежень за періодами.