Громада Схід
Колл-центр, Марiуполь:
+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
Колл-центр, Краматорськ:
+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
04.04.2021

Відомо, що колектори використовують багато інструментів, аби досягти своєї мети і повернути кошти: залякування телефоном вночі, виїзди до боржника з погрозами близьким та родичам, переслідування… Але існують «схеми», які і без психологічного тиску можуть залишити людину без коштів для існування. 

Історія пана Андрія – нетипова. Ніхто йому не телефонував і не вимагав сплатити кошти, просто одного разу чоловік не зміг скористатися банківською картою. 

Людина не з полохливих, учасник бойових дій, чоловік розгубився: що робити, куди звертатися? Адже виявилося, що його банківські рахунки були арештовані. До того ж, бухгалтерія установи, де Андрій працює, почала утримувати із заробітної плати заборгованість на користь якоїсь фінансової компанії – на підставі постанови приватного виконавця виконавчого округу Києва. Стягнення на заробітну плату боржника було звернене приватним виконавцем на підставі виконавчого напису, вчиненого приватним нотаріусом Київського нотаріального округу. Ситуація ще більше заплуталася – постанову про відкриття виконавчого провадження чоловік не отримував.

Участь у бойових діях надає Андрієві право на безоплатну вторинну правову допомогу. Тож юристи Маріупольського місцевого центру, до якого чоловік звернувся, взялися за його захист. За допомогою електронних сервісів Міністерства юстиції України вони отримали з відкритих реєстрів інформацію про виконавче провадження відносно пана Андрія, зробили відповідні запити до приватного нотаріуса та приватного виконавця.

Відповіді від приватного виконавця так і не надійшло. А от з відповіді приватного нотаріуса з’ясувалося, що 2018 року фінансова компанія уклала з банком, в якому чоловік брав кредит, договір відступлення права вимоги за кредитним договором пана Андрія. 

Оскільки фінансова компанія ніяким чином не повідомила боржника про перехід права на вимогу за кредитом, що є головною умовою вважати заборгованість безспірною, нотаріус не мав підстави для вчинення виконавчого напису. До того ж, новий кредитор вказав адресу пана Андрія у Києві, де той ніколи не проживав. Саме тому і виконавчий напис і виконавче провадження вчинялися у місті Києві. 

Всі ці факти дали юристці Маріупольського місцевого центру Альоні Данилевській підстави вважати, що фінансова компанія, приватний нотаріус та приватний виконавець діяли спільно. 

Зазвичай подібні фінансові компанії в односторонньому порядку нараховують відсотки, пеню та штрафні санкції за кредитом, не зважаючи на вимоги Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», мораторій на виконання договірних зобов’язань та на нарахування пені та штрафів на основну суму заборгованості, а також Закон «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей». У випадку пана Андрія фінансова компанія до суми заборгованості включила також відшкодування витрат нотаріусу за вчинення виконавчого напису.

Але ж при вчиненні виконавчого напису нотаріус мав перевірити безспірність заборгованості, яка є обов’язковою для вчинення виконавчого напису нотаріуса, і має бути підтверджена певним переліком документів, який подає стягувач (Постанова Кабінету Міністрів України від 29.06.1999 № 1172)! 

Оскільки визнання виконавчого напису таким, що не підлягає виконанню, можливо тільки у судовому порядку, Альона Данилевська підготувала позов до суду.

Суд задовольнив позовні вимоги пана Андрія у повному обсязі, ще й стягнув з фінансової компанії на користь чоловіка судовий збір у сумі 840,80 грн.