Громада Схід
Колл-центр, Марiуполь:
+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
Колл-центр, Краматорськ:
+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
29.10.2019

У липні 2019 року Кабінет Міністрів України прийняв новий Порядок в’їзду та переміщення товарів на тимчасово окуповані території Донецької та Луганської областей і виїзду з таких територій. Він мав вступити в силу 29 жовтня, але наразі цей термін відкладено на місяць – до 28 листопада. Тож з цього моменту в’їзд неповнолітніх на тимчасово окуповані території повинен здійснюватися тільки за документами, що посвідчують особу, а не за свідоцтвом про народження, як це відбувалося на практиці дотепер.

«Щодо співвітчизників, які не досягли 16-річного віку, то їм під час перетину лінії розмежування необхідно мати із собою паспорт громадянина України, або закордонний паспорт, або тимчасове посвідчення громадянина України чи проїзний документ дитини».

Але ж ІD-паспорт можна оформити тільки з 14 років, а якщо дитина молодша? Крім того, міграційна служба України вже не видає проїзний документ дитини. Ті, хто свого часу його отримав, можуть цим документом без остраху користуватися до закінчення терміну дії, а хто не отримав?

Наші партнери з громадської організації «Донбас СОС» надали інструкцію, як і де оформити дитині закордонний паспорт.

Наші партнери з громадської організації «Донбас СОС» надали інструкцію, як і де оформити дитині закордонний паспорт.

ХТО може подати документи?

Основний нормативно-правовий акт, який регулює видачу закордонних паспортів дітям – Постанова Кабінету Міністрів № 152 від 07.05.2014.У 7-му пункті Порядку оформлення, видачі, обміну закордонного паспорта громадянина України, затвердженого цією Постановою (далі Порядок), зазначено, що для його оформлення достатньо заяви одного з батьків. Згода другого з батьків для оформлення паспорта дитині потрібна лише тоді, коли оформлення документа відбувається за кордоном.

ДЕ можна подати документи?

У п. 19 Порядку зазначено, що документи подаються «за місцем звернення», тобто Ви можете оформити закордонний паспорт дитині у будь-якому відділенні Державної міграційної служби (або у будь-якому відділенні служби «Паспортний сервіс»).

Для оформлення документів в Україні прикордонники повинні дати можливість проїзду батькам і дитині. При виїзді батьки повинні надати довідку про те, що вони звернулися з цим питанням до міграційної служби. На підтвердження цього потрібно пред’явити довідку встановленої форми.

ЯКІ потрібні документи?

Згідно п. 35 Порядку, для оформлення закордонного паспорта особі, яка не досягла 14-річного віку, необхідно подати такі документи:

  • Свідоцтво про народження. Якщо воно було видано за кордоном – необхідно легалізувати його в установленому законом порядку.
  • Нотаріальну довіреність від одного з батьків, якщо документи дитині оформляє третя особа.
  • Квитанцію про оплату держмита. На сьогодні вона складає 682 грн (якщо оформляти документ через «Паспортний сервіс», то 1082 грн).
  • З 12 років дитина повинна приходити в ГМС особисто, оскільки для оформлення паспорта необхідні відбитки пальців. Якщо дитині менше 12 років, передбачається можливість прийти без неї і подати кольорове фото розміром 10 на 15 см. ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Фото має відповідати міжнародним вимогам. Нам відомо про випадки, коли співробітники міграційної служби просили привести дитину, щоб сфотографувати її самостійно.

Трапляється, що співробітники просять привести дитину навіть за відсутності претензій до фотографії. Прямої заборони в законодавстві на це немає, проте Ви не зобов’язані це робити.

Після 14 років дитина спершу має оформити ID-паспорт, і тільки з ним отримувати закордонний.


ВАЖЛИВО: Якщо на момент народження дитини хоча б один з її батьків мав іноземне громадянство або був особою без громадянства, також необхідно надати довідку про реєстрацію дитини громадянином України. Згідно з позицією Міграційної служби, для отримання такої довідки достатньо, щоб батько-громадянин України звернувся з відповідною заявою до відділення Міграційної служби за місцем свого проживання. Зверніть увагу, що необхідність отримання згоди другого з батьків законодавством НЕ передбачена.


На що варто посилатися, якщо в Міграційній службі все-таки її вимагають? На ст. 14 Закону України «Про громадянство України» і на п. 3 Порядку провадження з питань, пов’язаних з громадянством України.

Втім, часто буває, що різні відділення Міграційної служби вимагають для оформлення паспорта різні документи. Наприклад, у Бахмуті до переліку вимог додається ще й вимога надати паспорт другого з батьків та витяг з Державного реєстру виборців.

Треба зауважити, що вимога надати паспорт іншого з батьків для оформлення закордонного паспорта (не підтверджена жодними законодавчими актами) є і на сайті Міграційної служби в розділі «Питання». Як альтернатива пропонується надати свідоцтво про смерть другого з батьків, виписку з реєстру матері-одиначки, рішення суду про позбавлення другого батька батьківських прав, і т. д.

Загалом, перш ніж записуватися до електронної черги на сайті ГМС для оформлення паспорта дитині, для збереження нервових клітин рекомендуємо спочатку уточнити у співробітників обраного відділення Міграційної служби їхні вимоги. Можливо, ви віддасте перевагу іншому відділенню або паспортному сервісу в ЦНАПі.

Телефони гарячої лінії Державної міграційної служби України в Донецькій області – (06273) 6 40 12, (0629) 58 73 09.

__

«ГРОМАДА Схід» №5, 2019.