Громада Схід
Колл-центр, Марiуполь:
+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
Колл-центр, Краматорськ:
+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
25.04.2020

Малий бізнес внаслідок карантину опинився у дуже скрутному становищі. Статки підприємців впали навіть у великих містах, що ж казати про мікробізнес з села, який виживав за рахунок ринків, які наразі закриті? Як вижити та не збанкрутувати маленькому ФОПу (фізичній особі-підприємцю) суворої карантинної весни, радить бізнес-тренерка Маріупольської Асоціації Підприємців Людмила ЗАВАЛЄЙ.

По-перше, треба пам’ятати, що торгівля посадковим матеріалом і сільгоспінвентарем, на відміну від інших заборонених активностей – дозволена. По-друге, раджу об’єднуватися та залучати до команди людину, яка вільно володіє інтернетом та соціальними мережами. Там – споживачі, тобто для вас це нові ринки збуту (такі ж, як в житті, тільки онлайн). По-третє, дотримуйтеся формули «свій до свого по своє»: підтримайте бізнес сусіда, щоб він підтримав ваш – саме так виживали українці за всіх скрутних часів.

Спробуйте скористатися пільгами, які надала держава згідно з Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 30 березня 2020 року № 540-IX. 

Пільги ось які:

  • Відтерміновано до жовтня сплату зобов’язань по деклараціях про майновий стан і доходи за 2019 рік (це для ФОП, які працюють на загальній системі оподаткування).
  • Не нараховуватиметься плата (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки, що перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних або юридичних осіб та використовуються ними у господарській діяльності. Щоб скористуватися цією пільгою, треба подати коригування до поданої декларації за землю до Державної податкової служби.
  • На два місяці ФОП та членів фермерського господарства (якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню на інших підставах) звільнено від сплати зобов’язань по єдиному соціальному внеску. Але будьте уважні: найманих працівників це не стосується! Якщо ви скористаєтесь цією пільгою, пам’ятайте, що в річному звіті з ЄСВ ці два місяці (березень та квітень) треба вказувати з прокреслюванням.

У квітні Мінсоцполітики повідомило, що підприємцям-спрощенцям буде призначено допомогу на дітей. Її сплачуватимуть за умови відсутності  заборгованості з єдиного соціального внеску згідно з проєктом постанови Кабінету міністрів України «Деякі питання соціальної підтримки сімей з дітьми». Слідкуємо за оновленнями сайту міністерства!

Допомогу надаватимуть на період карантину та ще на один місяць після дати його відміни одному із батьків (опікуну, усиновителю) на кожну дитину до досягнення нею 10-річного віку (включно) у розмірі прожиткового мінімуму для дітей відповідних вікових груп станом на 1 січня 2020 року. Виплачувати її планують щомісячно за повний місяць через банківські рахунки.

Призначенням і виплатою такої допомоги на дітей займатимуться департаменти соціального захисту населення за адресою реєстрації або місцем проживання підприємця.

Для отримання потрібні будуть заява та копії свідоцтв про народження усіх дітей віком до 10 років, а також довідка з Пенсійного фонду про сплату ЄСВ (індивідуальні відомості про застраховану особу за формою ОК-7).

Як зберегти працівників, але не стати банкрутом? 

  • За заявою найманий працівник може скористатися відпусткою без збереження заробітної плати, яка не буде входити до терміну такої відпустки, визначеного в Кодексі законів про працю.
  • Щоб працівники отримали допомогу по частковому безробіттю на період простою, підприємці та підприємства можуть подати до Державного центру зайнятості заяву (в довільній формі), довідку про відсутність заборгованості з виплати зарплати та єдиного соціального внеску за останні 5 років, копію наказу про зупинення чи скорочення виробництва або припинення підприємницької (господарської) діяльності, а також відомості про найманих працівників, які повинні отримати допомогу по частковому безробіттю (ПІБ та ІПН співробітників).

Що робити самому підприємцю, якщо в нього немає найманих працівників?

Платники єдиного податку груп 1 і 2, які не використовують працю найманих осіб, звільняються від сплати єдиного податку протягом одного календарного місяця на рік на час відпустки – за умови подання заяви до контролюючого органу стосовно обрання періоду щорічної відпустки (згідно з пунктом 295.5 Податкового кодексу України).