Громада Схід
Колл-центр, Марiуполь:
+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
Колл-центр, Краматорськ:
+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
07.02.2021
Фото: Ірина ГОРБАСЬОВА/Громада

На думку служби соцзахисту, у разі втрати роботи переселенець втрачає право на отримання адресної грошової допомоги. Громадські юристи доводять, що такий висновок є незаконним.

Пан Геннадій разом  з сім’єю 2015 року наважився переїхати з окупованої Ясинуватої до міста Дружківки на Донеччині. Влаштувався на роботу, винайняв житло та оформив «переселенські виплати» – щомісячну адресну грошову допомогу для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. 

Виплати він вчасно (кожні півроку) поновлював. 

– Часи були тяжкі – незнайоме місто, зарплатня невелика. Всяке бувало, – згадує чоловік.

2018 року при черговому зверненні до управління соціального захисту населення (УСЗН) із заявою про подовження виплат Геннадій отримав відмову, вмотивовану тим, що при перевірці його особистої справи було встановлено, що він не працює з квітня 2017 року. На додаток УСЗН нарахувало переплату у сумі 3 977,04 гривень, які чоловік мусив повернути до бюджету. 

– Хоча я і повідомляв УСЗН про моє звільнення, я вирішив повернути надмірно виплачені кошти. Я розраховував відновити виплати адресної допомоги після працевлаштування, — розповідав Геннадій.

– Причиною  переплати є зазвичай невчасне повідомлення УСЗН про зміну обставин, які впливають на виплату, – пояснює юристка Дружківського бюро правової допомоги Краматорського місцевого центру Інна Куракіна. – За нормами пункту 7 Порядку надання адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 505 від 01.10.2014, якщо працездатний громадянин фактично не працює протягом двох місяців з дня призначення виплати грошової допомоги, її розмір для працездатних членів сім’ї на наступні два місяці зменшується на 50%, а на наступний період – припиняється.

Влаштувавшись на роботу, пан Геннадій знову звернувся до УСЗН  з заявою про призначення переселенських виплат. Однак отримав відмову. УСЗН обґрунтувало своє рішення, посилаючись на пункт 3 згаданого Порядку. На думку соцслужби, оскільки чоловік працездатного віку фактично не працював протягом двох місяців з дня призначення переселенської виплати, то більше не має права на грошову допомогу і отримає його тільки після втрати працездатності, тобто встановлення інвалідності чи досягнення пенсійного віку. 

Така відповідь засмутила чоловіка, адже в сім’ї кожна копійка важить. За допомогою він звернувся до центру безоплатної вторинної допомоги. Фахівчиня Інна Куракіна спочатку порадила йому отримати в УСЗН повідомлення про відмову у призначенні соціальних виплат. Цей документ став підставою для оскарження рішення у суді. Далі юристка підготувала  адміністративний позов і у судовому порядку змогла відстояти соціальне право переселенця.

– Порядком передбачено, що адресна допомога особам, які тимчасово не працювали протягом двох і більше місяців, не призначається лише на наступні шість місяців. При цьому чинним законодавством не встановлено заборони на призначення адресної грошової допомоги після цього періоду у разі відсутності обставин, які були підставою для припинення виплат. Отже, законних підстав для відмови у призначенні грошової допомоги в УСЗН не було, з чим суд і погодився, – повідомила юристка.   

У листопаді 2020 року рішення суду було виконане. УСЗН виплатило чоловікові донараховану адресну грошову допомогу  у сумі 5 304 гривень та автоматично подовжило виплати на наступний шестимісячний термін.