Громада Схід
Колл-центр, Марiуполь:
+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
Колл-центр, Краматорськ:
+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
05.07.2021

У абітурієнтів влітку – гарячий сезон. Все залежить від результатів ЗНО, і чиясь доля вже вирішена. Зокрема, щиро вітаємо ліцеїстку з Кремінної Луганської області Анастасію Лисак, яка здобула максимальні 200 балів і увійшла до п’ятірки кращих учасників тестування з української мови та літератури у країні. А от що робити юнакам та дівчатам, які проживають на тимчасово окупованій території? Адже багато хто з них не зміг вчасно потрапити до підконтрольної території, не склав ЗНО та й взагалі не має свідоцтва про повну загальну середню освіту державного зразка. 

Змінами до Закону України «Про вищу освіту» для абітурієнтів з тимчасово окупованої території передбачено пільги. За так званою «Квотою 2» кількість пільгових місць для таких абітурієнтів складає не менше 20% загального обсягу державного замовлення. За інформацією Міністерства освіти і науки України, минулого року за спрощеною системою – без складання ЗНО – до українських навчальних закладів змогли вступити 2 026 абітурієнтів з окупованих територій.

Вступити до вишу, коледжу, технікуму чи ліцею за спрощеною процедурою випускники з окупованих територій Донецької та Луганської областей можуть через освітні центри «Донбас-Україна». Цього року такі освітні центри працюють з 7 червня до 24 вересня у 214 закладах вищої та фахової передвищої освіти. У Донецькій області працює 32 таких центри, у Луганській – 12. 

ХТО МАЄ ПРАВО НА СПРОЩЕНИЙ ВСТУП ДО НАВЧАЛЬНОГО ЗАКЛАДУ?

Вступити за спрощеною системою через освітні центри можуть випускники з тимчасово окупованих територій Донецької та Луганської областей, які:

 • не мають документа про освіту державного зразка
 • не складали ЗНО
 • дистанційно або екстерном закінчили заклад середньої освіти на підконтрольній Україні території та отримали атестат
 • склали ЗНО та мають відповідні сертифікати 2018, 2019, 2020 або 2021 років
 • не мають паспорта.

АБИ СТАТИ СТУДЕНТОМ, АБІТУРІЄНТУ З НЕПІДКОНТРОЛЬНОЇ ТЕРИТОРІЇ НЕОБХІДНО:

 1. Обрати освітній центр. Знайти їх повний перелік з адресами, контактними телефонами, графіком роботи можна на сайтах Міністерства освіти і науки та «Доступна освіта»: mon.gov.ua, dostupnaosvita.com.ua. Зателефонувати до обраного центру та отримати запрошення, яке знадобиться при перетині КПВВ. Зауважте, що вступати до навчального закладу можна лише через один центр, проте обирати дозволяється п’ять спеціальностей.
 2. Для вступу на бюджет на бакалавра чи магістра медичного, ветеринарного чи фармацевтичного спрямувань треба особисто подати заяву та заповнити освітню декларацію в освітньому центрі до 20 липня. Для вступу на бюджет на молодшого бакалавра після 11-ти класів подати заяву треба до 26 липня, а тим, хто вступає на базі 9-ти класів – до 13 липня. Аби вступити на контракт, треба зробити те саме, але до 24 вересня. Форми заяви та декларації нададуть в освітньому центрі. 
 3. Крім заяви та декларації, абітурієнтові треба надати документ, що посвідчує особу. Це необов’язково може бути паспорт, а, наприклад, свідоцтво про народження та чотири фотокартки розміром 3х4 см, та, якщо є, свідоцтво або атестат про освіту державного зразка та додаток до нього. Документи про освіту, отримані на тимчасово окупованих територіях, надавати не потрібно
 4.  Якщо абітурієнт не має атестата про повну загальну середню освіту державного зразка, йому потрібно скласти у центрі два іспити державної підсумкової атестації з української мови та історії України. Для підготовки до іспитів можна скористатися відеоуроками на сайті «Доступна освіта».
 5. Далі вступник складає один профільний вступний іспит. Який саме, вирішує заклад вищої освіти, до якого вступає абітурієнт. Для вступу на деякі спеціальності замість іспиту проводять творчий конкурс. Вступні іспити тим, хто вступає на бюджет на бакалавра або магістра медичного, ветеринарного чи фармацевтичного спрямувань, треба скласти до 20 липня. Тим, хто вступає на молодшого бакалавра після 11 класу – до 2 серпня, а після 9-го класу – до 24 липня. 
 6. Зарахування студентів відбувається до 23 липня, 7 серпня та 31 липня відповідно. Для безпеки тих, хто вступає до навчальних закладів, у наказах про зарахування їхні прізвища шифруватимуться.

ЯКІ ПІЛЬГИ ДІЮТЬ ДЛЯ СТУДЕНТІВ З ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЙ?

Студенти, які матимуть статус внутрішньо переміщеної особи і навчатимуться на бюджеті, мають право отримати академічну або соціальну стипендію, безоплатні підручники, безоплатний доступ до мережі Інтернет, систем баз даних у державних та комунальних навчальних закладах.

Переселенці, які вчитимуться на контракті, зможуть отримати державний пільговий кредит на здобуття освіти.

Дізнатися докладніше можна за телефоном урядової гарячої лінії з питань освіти для тих, хто проживає на окупованій території: 0 800 504 425; або за телефонами регіональної гарячої лінії: 0 800 504 522, (066) 113 93 75, (097) 904 71 91 у робочі дні з 9.00 до 13.00 та з 14.00 до 18.00