Громада Схід
Колл-центр, Марiуполь:
+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
Колл-центр, Краматорськ:
+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
21.04.2021

З турботою про продовольчу безпеку регіону та добробут агровиробників «ГРОМАДА Схід» надіслала до Луганської та Донецької облдержадміністрацій інформаційні запити – що там з озиминою, чи йде сівба ярих? Адже минулорічні посушливі літо і осінь, а також нинішній доволі холодний березень оптимізму не додавали. З’ясувалося, що погода встигла нанести збитки, але у розпач хлібороби не впадають – сподіваються на тепло та врожай.

ОЗИМИНА: РЯТУЄМО СХОДИ

Особливу увагу аграрії приділяють стану озимини, адже вона складає 50% посівної площі. Ситуація проблемна. Якщо на решті території країни фазовий розвиток рослин озимих відповідав оптимальному, то на Луганщині та Донеччині через посуху склалися вкрай несприятливі умови для вчасної сівби та осінньої вегетації озимих культур. Сходи формувалися зі значною затримкою, а потім майже відразу наступило похолодання – і вегетація озимини завершилася на початкових фазах розвитку. Зима також була нетрадиційно «зимовою», без глибоких відлиг, тож нормальні метеорологічні умови для розвитку озимини виникли лише упродовж третьої декади березня.

У Луганській області озимі вже на початку квітня були підживлені на всій площі та у повному обсязі. Така сумлінність зрозуміла, адже, за інформацією Департаменту агропромислового розвитку Луганської ОДА, лише 2% сходів перебувають у доброму стані, 6% – у задовільному, слабких та зріджених маємо 92%.

На Донеччині ситуація дещо краща: із загальної площі озимих зернових, на якій отримані сходи, більше 56% посівів знаходяться в доброму та задовільному станах. Виняток складає ріпак на зерно, сходи якого слабкі та зріджені на 81%. Мабуть, тому і підживлюють озимину на Донеччині повільніше – на 12 квітня тут підживлено 87% площі, зайнятої озимими культурами.

Подальший стан озимини залежатиме від перебігу погодних умов і в першу чергу – від температури повітря.

ГЕЙ, У ПОЛІ ЯРОЇ ПШЕНИЧКИ ЗОЛОТИСТИЙ ЛАН

Через холодний березень сівба ранніх ярих також дещо затрималася. Втім, аграрії надолужують як можуть. На той час, коли у Донецькій та Луганських областях було засіяно відповідно 37% та 13% від запланованої площі ярих культур, загальноукраїнський показник складав 11%. Коли ви читаєте цю газету, цифри, звісно, вже суттєво зміняться – адже з кожним тижнем темпи прискорюються.

Як свідчать відповіді ОДА, аграрії Луганщини до польових робіт у повному обсязі запаслися добривами, технікою, запчастинами та пально-мастильними матеріалами. На Донеччині агропідприємствами підготовлено 92% техніки і 71% мінеральних добрив.

За інформацією Національної академії аграрних наук України, у квітні умови для весняного росту ранніх ярих культур складалися добре. Опади поповнювали ґрунт продуктивною вологою, що сприяло утриманню її запасів переважно на доброму та оптимальному рівнях.

Тож тримаємо кулачки за наших аграріїв і чекаємо надалі на гарні новини та щедрий врожай!

Ірина ДИМИТРОВА/Громада Схід №7 (40) 2021