Громада Схід
Колл-центр, Марiуполь:
+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
Колл-центр, Краматорськ:
+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
24.01.2021

Проєкт «Поліцейський офіцер громади» (ПОГ) реалізується як наступний крок у реформі Національної поліції України. Його головна мета – забезпечити у кожній територіальній громаді присутність офіцера, який не просто служитиме на її території, але й житиме там. Це особливо важливо для сільських населених пунктів, де співробітник поліції має добре знати місцевих жителів, їхні проблеми та потреби. За два роки до пілотного проєкту долучилися 18 областей країни, де вже працюють 364 поліцейські офіцери громад. 

Чим ПОГ відрізняється від традиційного дільничного? Головне, що офіцер громади надає населенню поліцейські послуги, а їхню якість оцінює не керівництво, а самі громадяни.

– На поліцейського офіцера громади покладене значне навантаження, – коментує перебіг реформи на Донеччині старший інспектор управління превентивної діяльності ГУНП в Донецькій області Яна Ходченко. – Він виконує функції, спрямовані на превенцію, та займається профілактичною роботою – не тільки долучається до заходів, а й організовує їх. Підзвітний він також громаді. Нацполіція не дає оцінку діяльності такого офіцера. Його оцінює громада, адже раз на півріччя він перед нею звітує про проведену роботу. Нині маємо лише позитивні відгуки.

ДОНЕЧЧИНА

На Донеччині до проєкту долучилися 10 об’єднаних територіальних громад (ОТГ), зокрема й ті, що межують з лінією бойових дій. Меморандум з Нацполіцією області вже підписали вісім з них. До роботи приступили 15 офіцерів. У січні 2021 року відкриті дві нові поліцейські станції у Званівській та Соледарській ОТГ. 

Аби стати офіцером Соледарської громади, Денис Толмачов, який у правоохоронних органах служить з 2004 року, пройшов конкурс, а далі відповідне навчання у Дніпрі, у державному університеті внутрішніх справ, де успішно склав іспити та отримав сертифікат. 

– Майже три місяці нас навчали законодавчим змінам, а також навичок, як працювати в інтересах громади та її мешканців та приймати рішення самостійно, – каже Денис. 

За словами поліцейського офіцера Черкаської ОТГ Олексія Акопова, конкурсні умови вступу були серйозними: поліграф, тести, співбесіди. До складу журі входили не тільки робітники Національної поліції, а й представники міжнародних партнерів і власне територіальних громад. Олексій розповідає, що прагне, аби населення сприймало поліціянтів позитивно: 

– Нашою головною перевагою є те, що ми більше не забезпечуємо плани і завдання обласних і районних управлінь нацполіції. Ми вже не спираємося на обласні показники, а аналізуємо криміногенну ситуацію, яка склалася безпосередньо у громаді. Допомагати нам працювати у напряму запобігання злочинам – наприклад, повідомляти про небезпечні ситуації чи підозри – можуть навіть діти. У нас вже були такі випадки. Ми цінуємо таку довіру.

Жителі Званівки до свого офіцера можуть просто зателефонувати на мобільний. Микола Крохмаль родом з Верхньокам’янського, це одне з трьох сіл Званівської ОТГ. Нині він живе у сусідньому селі, тож добре обізнаний зі станом справ у громаді. Селяни також добре його знають, і у разі крадіжки, сварки чи сімейних «розбірок» не вагаються викликати «шерифа» на допомогу. Тим більше, що реагує він дуже оперативно, адже має новеньке службове авто. 

– Офіцер громади набагато більше часу приділяє людям, ніж дільничний. Він також активно співпрацює з органами місцевої влади, з комунальними та соціальними службами, бере участь у безпекових проєктах, сесіях місцевих рад. Відмінність суттєва і по суті, і за формою. Під рукою автомобіль, ноутбук, оргтехніка, громада забезпечує паливом. Питання фактично розв’язуються на місці, зручно працювати з людьми, проводити бесіди, інформувати. Та й з фінансового боку також вигідніше, – розповідає Микола Крохмаль.

Новгородське – селище, що межує з лінією фронту. Через близькість до бойових дій тут не було місцевих виборів. Відповідно, й участі у пілотному проєкті «Поліцейський офіцер громади» селище не бере. Нині тут несуть службу поліцейські з Торецька., Кілька років тому за допомогою міжнародних партнерів у селищі організували поліцейську станцію із системою спостереження та «розумними» камерами, які можуть розпізнавати обличчя та крадені автівки. Але, за словами місцевих жителів, вони б почувалися більш захищеними, якби мали власного «шерифа».

 

ЛУГАНЩИНА

У Луганській області у пілотному проєкті так само беруть участь 10 громад. Конкурсний відбір пройшли 14 офіцерів, нині триває набір нових кандидатів. Службовим транспортом забезпечені чотири правоохоронці. Решта – чекає на новенькі авто. 

Троїцька ОТГ за кількістю населення може претендувати на двох-трьох поліцейських офіцерів. Поки працює лише один. Територія чималенька – 13 старостатів, до яких входять понад 40 населених пунктів. Відстань між селами до 30 кілометрів, тож без авто поліцейському офіцерові Володимирові Ільїну мобільним бути важко: 

– На автомобіль ще чекаємо. обіцяють надати найближчим часом. Але, якщо десь трапляється щось – то виїжджаю з іншими службами на місце події, незалежно від того, той старостинський округ підпорядкований мені чи ні. У мене є перевага: я місцевий, людей знаю. Позаяк, різницю між обов’язками офіцера та дільничного вже відчув. Мене не смикають на патрулювання інших територій, я не задіяний в нарядах чи якихось оперативних заходах та нарадах райвідділку. Я повністю зосереджений на роботі з громадою. Раніше як було? Є факт правопорушення – приїхав, склав протокол і все. Звідки би я знав, хто чим дихає, з районного відділку? 

Володимир вже провів не одну зустріч у місцевих навчальних закладах, регулярно відвідує кризові родини, проводить інформаційну роботу з розбишаками та раніше засудженими. Під час чергового візиту до неблагонадійної сім’ї офіцер виявив дитину, яка потребувала психологічного супроводу, та запросив фахівців. А ще одному хлопчикові, який поділився мрією щодо подарунка на Новий рік, сам купив бажану іграшку.

– Громада прийняла рішення, щоб у нас був свій офіцер. Коштом місцевого бюджету була облаштована станція. Ми також сплачуємо там комуналку, готові забезпечувати поліцейського паливо-мастильними матеріалами. Поліцейський громади – це та людина, яка буде жити на місці, бачити всі проблеми людей, своєчасно реагувати на них, виявляти проблеми не по факту скоєння правопорушення, а до того, і це добре, – вважає заступниця Троїцького селищного голови Світлана Охрицька.

2021 року Національна поліція планує поширити проєкт «Поліцейський офіцер громади» на всю Україну. Наступними регіонами його впровадження будуть Вінницька, Київська, Одеська та Полтавська області, де вже тривають зустрічі представників Нацполіції з керівництвом громад. 

Лілія АНДРУСИК/Громада Схід №1 (34) 2021