Громада Схід
Колл-центр, Марiуполь:
+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
Колл-центр, Краматорськ:
+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
12.11.2019

Доступ до чистої води – не привілей, а право кожної людини, підтверджене резолюціями Ради ООН, ратифікованими Україною. Норма споживання питної води на добу складає 6 літрів на людину.

Від початку бойових дій на Сході України водна інфраструктура регіону була пошкоджена понад 300 разів. У багатьох випадках об’єкти водопостачання були під прицільним обстрілом, в інших – зазнавали випадкового пошкодження. Влітку 2019 року доступу людей до води перешкоджали вже економічні чинники – тоді через борги комунального підприємства «Вода Донбасу» на тривалий час залишилися без водопостачання 16 населених пунктів. Наприклад, у прифронтовому Торецьку вода досі подається лише вранці та ввечері. Втім, для багатьох сіл на лінії розмежування навіть такий розклад був би щастям, адже про централізоване постачання води там вже геть забули.

Цистерни з водою та поставки бутильованої води – вихід лише у надзвичайних ситуаціях. Щоб забезпечити щоденні потреби людей, міжнародні організації вже кілька років займаються пошуком резервних джерел на територіях уздовж лінії розмежування.

Тарас АРТЕМЕНКО, керівник проекту БФ «Карітас Маріуполя» з пошуку альтернативних джерел водопостачання прифронтових населених пунктів:

Тарас АРТЕМЕНКО, керівник проекту БФ «Карітас Маріуполя» з пошуку альтернативних джерел водопостачання прифронтових населених пунктів

– Навіть якщо ви можете почекати з ліками, то з водою – ні. Ми хотіли обійтися більшою кількістю свердловин без очищення, але, на жаль, природні умови регіону не дозволяють це зробити – якість води залишає бажати кращого. Води у промислових обсягах, щоб будувати очисний завод, тут немає. А для населення якщо поставити бювет навіть з найнижчим дебетом 0,5 куба, то за годину воду отримає 10 людей, а за добу 240 – це вже успіх.

Проект «Карітасу Маріуполя» розпочався майже два роки тому, аби забезпечити автономними джерелами питної води 15-кілометрову зоні вздовж лінії розмежування. Початку роботи передував ретельний моніторинг, який маріупольський «Карітас» за підтримки «Карітас України» провів у 20 населених пунктах Донецької і Луганської областей.

В поле зору фахівців потрапили населені пункти, в яких центральні водогони були відсутні або частково пошкоджені, інфраструктура зруйнована, що спричиняло часті перебої з водопостачанням. Один з основних критеріїв при відборі населених пунктів для проекту – наявність малозабезпечених громадян, нездатних купувати привізну воду, ціна на яку була необґрунтовано завищеною.

Восени 2018 року почалися пошуки води в перших населених пунктах: Мар’їнці, Мирному і Андріївці. Гроші пожертвував міжнародний благодійний фонд «Карітас Інтернешнл» – близько 2 млн грн було вкладено в гідророзвідку, буріння свердловин і будівництво бюветів.

Восени 2018 року почалися пошуки води в перших населених пунктах

Що є наразі? Пробурена свердловина в Красногорівці глибиною 190 метрів. Вода в ній має досить високі показники якості, а її дебет достатній для забезпечення всього населеного пункту. Сільські громади Миколаївки і Мирного власними силами замінили труби наявних водоводів, допомогу у придбанні труб вони отримали від організації «АДРА».

Роботи тривають, проблема з водопостачанням в регіоні ще довго буде актуальною. На думку Тетяни Земляної, гідрогеолога ТОВ «СТРОЙГЕО», яка надавала допомогу «Карітасу Маріуполя», на півдні Донецької області відшукати якісну воду дуже складно:

– У нас дуже близько залягають граніти, в яких вода перебуває в тріщинах. Як розташовані ці тріщини – закономірності немає. Глибина залягання «підземних річок» в нашому регіоні різна, як і результати їхніх пошуків. В Андріївці, наприклад, глибина залягання – 36 метрів, в Мирному – 28. У Мар’їнці зовсім інша геологія, там пісковики і крейдяні відкладення. Свердловина, яку ми там пробурили на глибину близько 70 метрів, дає 12 тон води на годину. Що стосується якості води, то добра питна вода у нас є тільки в Гранітному і в селищі Щербак, що під Новоазовськом. Там свердловина 280 метрів, там геологія інша і вода справжня. В інших місцях на півдні Донецької області якісної води немає.

Євген ТОПОР/Громада Схід №6, 2019


Довідка

За даними Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ), більш ніж 4,2 млн людей потерпають від пошкоджень водних систем на Донбасі. Поблизу лінії̈ розмежування це кожна четверта людина.

Доступу до чистої питної води потребують 500 000 дітей.

З 2014 року 35 працівників сфери водопостачання були вбиті або поранені.