Громада Схід
Колл-центр, Марiуполь:
+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
Колл-центр, Краматорськ:
+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
25.04.2020

Минулого тижня лави безробітних в Україні тільки офіційно поповнили 36 тисяч людей. Якою є статистика з прихованого безробіття та скільки людей перебувають у вимушених відпустках – не знає ніхто. Про відповідальність роботодавців та права найманих робітників під час простою розповідає юристка «ГРОМАДИ Схід» Марина ЧУЙКО.

Щорічну оплачувану відпустку надає роботодавець за погодженим річним графіком відпусток. Роботодавець має право відмовити у її наданні поза графіком, крім визначених категорій працівників, які мають право на щорічну оплачувану відпустку у зручний для них час (особи з інвалідністю, жінки з двома і більше дітьми до 15-ти років, одинокі матері, учасники АТО/ООС тощо).

Відпустку без збереження заробітної плати може отримати будь-який працівник за згодою із роботодавцем строком на 15 календарних днів на рік.    

Неоплачувану відпустку (будь-якої тривалості на час карантину) надають за бажанням працівника та з погодження роботодавця. Водночас, в окремих випадках роботодавець зобов’язаний надати працівникові неоплачувану відпустку (матері або іншій особі для догляду за дитиною до 14-ти років – на період карантину, одинокій матері чи батьку – на 14 днів, особам з інвалідністю – до 60 днів тощо).

Державна служба України з питань праці на своєму сайті надала інформацію про те, що запровадження карантину не визначено законодавством як підставу для перенесення щорічної відпустки. В той же час чинне законодавство не забороняє надання працівникові щорічної відпустки за згодою сторін під час карантину на весь час або частково.

І найголовніше. Надання працівникам відпусток без збереження заробітної плати за ініціативи роботодавця  законодавством про працю не передбачено. Якщо працівник відмовляється написати заяву про надання йому відпустки без збереження заробітної плати, роботодавець не має права примушувати його до цього.