Громада Схід
Колл-центр, Марiуполь:
+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
Колл-центр, Краматорськ:
+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
19.12.2021
Фото: Ірина ГОРБАСЬОВА/Громада

Ви вже спіймали новорічний настрій чи поки що ні? А може, ви вже встигли його втратити? Ну зрозуміло, це ж так легко: домашні турботи, річний звіт на роботі, темрява за вікном, ще й купу подарунків треба купити. Життя в очікуванні свята буває дуже виснажливим. Тож поговоримо про те, як навчитися радіти новорічним клопотам та довше залишатися на легкій різдвяній хвилі. 

Новий рік – свято родом із дитинства. Тоді здавалося, що усипана іграшками ялинка — розміром до стелі, а святкування триває щонайменше місяць. А потім ми дорослішаємо, і Новий рік означає все менше, пролітає все швидше. І це зовсім не пов’язано з втраченою вірою у Діда Мороза. У часи цифрових технологій все простіше та банальніше: на зміну дитячому наївному захопленню прийшли споживацькі перегони. Ми підсвідомо намагаємося щось довести світові, перевершити всіх за кількістю подарунків, за їх оригінальністю або за розкішшю святкового столу. Ці зусилля і є основною причиною втрати новорічного настрою. Але ж зимові свята – вони про турботу, увагу та радість від теплих вечорів у хорошій компанії близьких або й лише самого себе.

Налаштуватися на це нелегко, адже навіть власна родина – це не завжди теплота, турбота і любов, як на рекламній картинці. Це ще й конфлікти, секрети, невисловлені образи, насилля і хвороби. А Новий рік – яскраве і контрастне свято, що все загострює і відтіняє. Всі дефіцити будуть посилені: самотність, брак сил, енергії, грошей. Але якщо наважитися не гнати від себе цю частину свого життя, то на неї можна спиратися. Знаючи, що самотній – заздалегідь потурбуватися про компанію. Жадаючи чудес – докласти зусиль, аби ці чудеса створити. 

ЗГАДАТИ І ЗАЗЕМЛИТИСЯ 

Отже, якщо свято наближається, а ви не відчуваєте радості, згадайте якийсь Новий рік з вашого далекого дитинства. Яка ялинка була у вас вдома: справжня чи штучна? Висока чи маленька? Які запахи, окрім хвої, мандаринів і кориці, вас оточували? А може, ви пам’ятаєте, як хрумтить сніг у дворі? Чим ви зайняті у ваших дитячих спогадах, що робите? Мабуть, розвішуєте ялинкові прикраси разом із батьками, розплутуєте дощик на гірляндах, загинаєте скріпки для кріплень, що загубилися від кульок? Що відчуваєте, коли розгортаєте свій подарунок? А що, власне, вам подарували того року?

Правда, класно заново переживати ці щасливі хвилини? То чому ми так рідко це робимо, натомість залюбки згадуємо всі невдалі святкування та впадаємо у тугу, наче протестуючи проти загального пожвавлення? Дратуємося, кажемо: «Не хочу, не буду, хто придумав це свято?» – і намагаємося залягти на дно? 

Найгірше, що можна зробити в такому стані – піддатися песимізму та шкодувати себе усі вихідні. Варто перервати потік своїх думок, зупинитися та подумати, як зустріти свято так, аби наступного року воно не було у переліку невдалих. Так, як хочеться саме вам. Дозвольте собі проявитися, бути справжнім собою. Наприклад, якщо ви маєте стос запрошень на свята, а радості вони не обіцяють – потрібно переглянути принцип відбору і відповісти «так» лише у тому випадку, коли є передчуття щастя. А ще можна створити новорічне диво для когось іншого. У цього способу відразу кілька корисних функцій: вам буде за що поважати себе, у світі стане трохи більше доброти, а чужа радість запалить вашу. 

Знизьте темп та очікування, трохи пригальмуйте — зупиніть забіг. Спробуйте цього року усвідомлено підійти до вибору подарунків: шукайте значущі особисто для вас речі, підбирайте подарунки зі змістом, уявляючи, як зрадіє їм інша людина. У деяких випадках подарунком може бути просто ваш час або телефонний дзвінок. Можливо, і щирі вибачення. 

 

Дві третини жінок у період новорічних свят відчувають занепад сил, сонливість, уникають спілкування навіть із близькими, раптово переймаються своєю бездарністю і марністю.

 

ФОНД ПІДТРИМКИ 

У цей період важливо вести рахунок своїх досягнень, навіть якщо говорити про них нема кому. Не намагайтеся підкорити Еверест, записуйте будь-які дрібниці. «Я молодець, бо вдосконалила салат», «Я молодець, бо знайшла час написати привітання далекій рідні», «Я молодець, бо затіяла новорічне прибирання». Список поповнюйте щодня. Цей звіт – ваш фонд підтримки творчості та надії.

Беріть ручку, діліть аркуш паперу на дві частини: «Зроблено» та «Допрацювати». Милуєтеся лівим стовпцем, а праву половину листа відриваєте і кладете до нового блокноту – як спонукання до дій наступного року.

Створити настрій допоможе і щоденник. Ще раз згадайте, якими приємними були ваші спогади про дитинство і візьміть цю техніку на озброєння: записуйте усі свої думки і відчуття щодо настрою, подарунків, веселощів. Вам буде дуже цікаво перечитати ці записи через десятиліття.

У нагоді стане святковий антураж: всі ці свічки, гірлянди та мішура. Прикрасьте свою оселю, навіть якщо сьогодні поряд з вами немає нікого. Особливу увагу приділіть освітленню, адже теплі вогники різдвяних ліхтариків чи віконця будиночків, що світяться, підвищують почуття захищеності, а значить, знижують стрес.

Згадайте, з якою музикою та якими фільмами асоціюється ваш особистий Новий рік. Можливо, це саме характерна мелодія з дзвониками, а може, щось зовсім не пов’язане із зимою. Послухайте ці «ваші» пісні» і подивіться ці фільми. Тільки нікуди не поспішайте — неможливо похапцем створити настрій свята.

ЯКЩО НЕМА З КИМ СВЯТКУВАТИ 

Є три варіанти розвитку подій. Ви можете пропустити свято, просто лягти спати, домовившись із собою, що чудеса необов’язково мають статися за планом саме в ніч з 31 грудня на 1 січня, і незабутньою для вас стане якась інша ніч, наприклад, у квітні. 

Якщо радощів ніц нема, можна влаштувати зустріч Нового року з іншими «похмурими». Обдзвоніть своїх знайомих, напевно, такий настрій не тільки у вас. А як зберетеся гуртом, то загальна справа, як відомо, об’єднує та запалює. Анти-Новий рік може вийти не менш цікавим, ніж традиційне святкування. 

Ще один варіант: ви спонтанно знайомитеся на вулиці, приєднуєтеся до веселощів сусідів та на повну використовуєте жагу до дива, розлиту у повітрі новорічної ночі. Цей варіант вимагає обережності, адже не всі знайомства можуть завершитися вдало. 

НАСТРІЙ ПРИЙДЕ

Різдвяний настрій прийде сам. Вам лише потрібно звільнити для нього місце: відмовитися від нав’язаних цінностей та надмірної метушні. Вийдіть на вулицю, вдихніть свіже зимове повітря. Постарайтеся гостро і яскраво відчути, що ви живі, і цього зараз достатньо. Усміхніться, прислухайтеся довкола. Нехай новорічні вогники і сніг, що кружляє, зроблять свою справу. 

Катерина СОЛОВЙОВА/Громкор Громада Схід №20(53) 2021

 

Катерина СОЛОВЙОВА, авторка:

– Шановні читачі та читачки, вітаю вас! Новий рік – це символічний рубіж, підбиття підсумків, цінний досвід. Ми не можемо змінити наше минуле, але ми можемо зробити так, щоб сьогодення та майбутнє приносили нам радість та задоволення! Бажаю, щоб 2022-й був співзвучним вашому серцю, яскравим та легким. Нехай він подарує вам найчарівніші та найнеймовірніші мрії, які ви просто втілите у реальність!