Громада Схід
Колл-центр, Марiуполь:
+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
Колл-центр, Краматорськ:
+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
24.08.2020

Скільки днів залишилось до місцевих виборів 25 жовтня? О, та ще жити і жити… А до 9 вересня (це останній день, коли можна змінити свою адресу виборця)? Ой…

Між тим, аби впливати на життя приймаючої громади, переселенцям та тим, хто працює в Україні не за адресою постійної реєстрації, знадобиться декілька хвилин, максимум – годин (в залежності від того, який спосіб ви оберете – реальний чи через інтернет). Щоб потім не казати «без мене мене оженили», краще скористатися правом виборця. Тим більше, що проблема відсутності «прописки» в Україні нарешті зникла.

Нас таких мільйони

Так сталося у моєму виборчому житті, що місце мого реального перебування майже ніколи не співпадало з місцем реєстрації (тобто, «прописки», позначеної у паспорті). Це жодним чином не заважало мені ані працювати, ані подорожувати, ані користатися, наприклад, медичними послугами. І тільки коли наближались чергові вибори, я усвідомлювала, що не зможу на них піти. Хоча формально право змінити виборчу адресу я мала, але для цього потрібно було принаймні двічі з’їздити до рідного містечка – ще й не факт, що успішно, бо перелік причин зміни адреси міг не співпасти з моїми обставинами. Тож я неодноразово «пропускала хід» та й сприймала вибори, м’яко кажучи, несвідомо і невідповідально. Допоки не настав 2014 рік.

Разом з усіма жителями окупованої частини Донеччини та Луганщини я раптом позбавилася багатьох прав і свобод, гарантованих Конституцією України. І лише тоді усвідомила, наскільки важливими вони є. І хоча переїзд на вільну територію повернув нам свободу думати, висловлюватися та пересуватися (не кажучи вже про такі блага цивілізації, як пошта чи банкомат), повноцінними громадянами внутрішньо переміщені особи не були, бо залишалися проблеми з доступом до виборів. І нас таких принаймні 1,2 мільйона!

Однак не тільки переселенці були так званим «невидимим електоратом». Ще більшу його частину складали внутрішні трудові мігранти, яких по Україні нараховують близько 3,5 мільйони. Окрім цього, офіційні дані реєстру виборців свідчать, що в державі наразі більше мільйона людей, які взагалі не мають зареєстрованого місця проживання.

Тут важливо розуміти, що виборча адреса не лише визначає дільницю, де людина отримає бюлетені. Саме виборча адреса, а не зареєстроване місце проживання, фіксує приналежність виборця до територіальної громади. Відповідно, всі ці майже 5,5 мільйона жінок та чоловіків не відносились до територіальних громад на підконтрольній території і не могли повноцінно обирати владу в Україні, зокрема, на парламентських виборах в мажоритарних округах, а також на місцевих виборах. А це, умовно кажучи – кожна шоста людина з тих, хто за віком має право голосувати.

Що і коли змінилося?

Судячи з виборів 2019 року, бажання суспільства брати участь у політиці через голосування на виборах значно зросло. Про це свідчить безпрецедентно велика кількість людей, котрі звернулися до реєстрів за зміною місця голосування (близько 300 тисяч!). Але такий механізм діяв лише під час загальнодержавних виборів. Змінити виборчу адресу для участі у місцевих виборах дозволялося лише через зміну «прописки», що було складно, а інколи –  неможливо.

19 грудня 2019 року Верховна Рада України прийняла новий Виборчий кодекс зі змінами у Законі «Про Державний реєстр виборців». З 1 липня поточного року ці зміни почали діяти. Багаторічна боротьба громадських організацій нарешті закінчилася перемогою –  тепер громадяни України, які проживають не за місцем реєстрації, можуть змінити свою виборчу адресу і на місцевих виборах.

Для цього ви можете звернутися до реєстру виборців як самостійно, так і через уповноважених осіб (якщо ви обмежені у пересуванні через вік чи інвалідність), до того ж не тільки фізично – прийшовши до певного фахівця у конкретному кабінеті, а й онлайн через електронний кабінет виборця. Увага: немає необхідності доводити свою приналежність до територіальної громади і надавати договір оренди житла або довідку з місця роботи.

–  Людина за заявним принципом повідомляє адресу свого житла і на підставі цієї заяви змінюється її виборча адреса, –  пояснює правозахисниця Тетяна Дурнєва. Існує лише одне обмеження: протягом року не можна змінювати виборчу адресу двічі.

Кожен голос впливає

Першим кроком до зміни виборчої адреси стає перевірка, чи ви взагалі включені до державного реєстру виборців. Тут все просто: на сайті drv.gov.ua слід натиснути кнопки «Кабінет виборця» і «Перевірка включення». Для цього потрібна лише наявність електронної пошти.

Якщо ви є у реєстрі, у тому ж кабінеті виборця треба відкрити розділ «Заяви, запити, звернення», щоб внести інформацію про зміну виборчої адреси. Тут система попросить вас ідентифікуватися за допомогою електронного підпису або електронного ключа. Якщо ви звернетеся до інформаційно-довідкового департаменту Державної податкової служби, Міністерства внутрішніх справ України, Приватбанку, то зможете отримати електронний підпис безоплатно.

Звісно, не всі мають навички та пристрої, необхідні для виконання цих процедур. Тож можна подати заяву в традиційному паперовому вигляді, особисто звернувшись до відділу ведення Державного реєстру виборців там, де ви живете і плануєте голосувати. Зазвичай ці відділи знаходяться в будівлях райрад, райдержадміністрацій або у Центрах надання адміністративних послуг (ЦНАП).

За словами пані Тетяни, у деяких місцях (у Києві, наприклад) люди не могли подати заяви «наживо» –  через карантин. В той же час в інших регіонах людей приймали, і наразі заяв значно більше в паперовому вигляді, ніж в електронному. Тож радимо утриматися від відвідування відділів реєстрів до кінця дії карантинних обмежень або попередньо з’ясувати телефоном, чи здійснюється особистий прийом громадян.

Нагадаємо, що заяву до реєстру виборців можна подати до 10 вересня. Вона розглядається до 15 днів, далі повідомлення про зміну виборчої адреси має бути вручено особисто або відправлене звичайною чи електронною поштою. Не пізніше 20 жовтня рекомендується перевірити себе у списках виборців – в електронному кабінеті чи на виборчій дільниці.

P.S. Я змінила адресу онлайн 12 серпня і вже маю у телефоні фото з підтвердженням. Закликаю всіх робити так само, а також допомогти своїм родичам та сусідам, які не дуже розуміються на цифрових технологіях.

 

Де на Донеччині та Луганщині не проводитимуть ВИБОРИ-2020

На початку серпня рішенням Центральної виборчої комісії визначено громади, яким не варто готуватися до місцевих виборів 25 жовтня. До цього переліку потрапили 10 сільських, селищних та міських рад Донеччини та 8 — Луганщини. 

Натомість у зазначених громадах продовжуватимуть діяти місцеві ВЦА, а також сільські та селищні ради.

Таке рішення ЦВК спричинили висновки щодо надмірної небезпеки для громадян під час проведення виборів, надані Донецькою та Луганською обласними військово-цивільними адміністраціями (ВЦА), а також Службою безпеки України у Донецькій та Луганській областях.

Голова ЦВК Олег Діденко уточнив, що рішення може бути зміненим через нову інформацію щодо можливості або неможливості проведення виборів на прифронтових територіях: «Не виключено, що ми можемо ще до початку виборчого процесу отримати висновок, що можливо проводити вибори, і будемо на нього реагувати».

Місцеві вибори-2020 у Донецькій області не будуть проводити на окупованих територіях, а також на території майбутніх ОТГ:

  • Світлодарської міської територіальної громади
  • Торецької міської територіальної громади
  • Мирненської селищної територіальної громади
  • Ольгинської селищної територіальної громади
  • Волноваської міської територіальної громади
  • Вугледарської міської територіальної громади (єдина у переліку вже утворена функціонуюча громада, куди входять Вугледар, Павлівська і Степненська сільські ради)
  • Сартанської селищної територіальної громади
  • Авдіївської міської територіальної громади
  • Мар’їнської міської територіальної громади
  • Очеретинської селищної територіальної громади.

У Луганській області місцевих виборів-2020 не буде на окупованих територіях, а також на території майбутніх ОТГ:

  • Гірської міської територіальної громади
  • Лисичанської міської територіальної громади
  • Попаснянської міської територіальної громади
  • Сєвєродонецької міської територіальної громади
  • Нижньотеплівської сільської територіальної громади
  • Станично-Луганської селищної територіальної громади
  • Широківської селищної територіальної громади
  • Щастинської міської територіальної громади.

Олена САМОЙЛЕНКО/Громада Схід 15(24) 2020

 

Тетяна ДУРНЄВА, виконавча директорка ГО «Громадський холдинг «Група впливу»:

–  Ми кілька років системно доводили, що нам потрібно повернути право голосу, аби мільйони громадян України отримали можливість обирати місцеву владу там, де вони живуть, народжують дітей, платять податки та просто зустрічають схід сонця нового дня. Адже інтеграція переселенців до приймаючих громад напряму залежить від місцевої влади. Вона вирішує, чи матимуть переселенці хоча б тимчасове житло, чи будуть діти влаштовані в садочки та школи та яке там буде харчування, як надаватиметься соціальна, медична допомога, інша підтримка. Тож для переселенців є суто прагматична причина скористатися правом голосу на місцевих виборах.