Громада Схід
Колл-центр, Марiуполь:
+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
Колл-центр, Краматорськ:
+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
19.01.2022
Фото: Ірина ГОРБАСЬОВА/Громада

Майже у перший робочий день січня кореспондентка «ГРОМАДИ Схід» вирушила виконувати громадянський обов’язок: ставати на військовий облік за місцем проживання. У відділі №2 Покровського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (так наразі звуться військкомати) черговий повідомив, що вона стала не лише першою журналісткою, а взагалі першою жінкою, котра звернулася до закладу з цього приводу. І… відправив нашу піонерку додому.

За словами чергового, наказ про обов’язковий військовий облік для жінок не є законодавчим актом: «Ось як приймуть відповідний закон – тоді ласкаво просимо, звертайтеся».

Проте тема вже обросла такою кількістю пліток та фейків, що не завадило б на упередження з’ясувати: у що точно не вірити, а до чого дійсно варто готуватися.

ХТО, ДЕ, КОЛИ, СКІЛЬКИ?

Отже, наприкінці минулого року вступив у силу наказ №313 Міністерства оборони України, який розширив Перелік спеціальностей і професій для жінок, які мають стати на військовий облік. До нового Переліку входить 35 фахових напрямків, кожен із яких містить десятки окремих спеціальностей. І якщо ви жінка у віці від 18 до 60 років, маєте відповідний фах та придатні до проходження військової служби за станом здоров’я – ваш роботодавець незабаром зацікавиться: а чи є у ваших документах позначка про взяття на військовий облік.

Незабаром, але не негайно. Стати на військовий облік жінкам потрібно до кінця 2022 року. За попередніми роз’ясненнями Міноборони, тільки з 2023 року для жінок, як і для чоловіків, передбачено штрафи за ухилення від військового обліку. Суми солідні: від 3 400 до 5 100 грн у разі першого порушення і до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (5 100-8 500 грн) – у разі рецидиву. Втім, днями заступниця міністра оборони Ганна Маляр повідомила, що розробляється проєкт нормативно-правового акту щодо незастосування штрафів до жінок-порушниць.

Так само у процесі доопрацювання порядку постановки жінок на облік може змінитися і власне Перелік спеціальностей – з урахуванням реальних потреб армії. Бо наразі обліку підлягають практично всі жінки зазначеного віку, які мають будь-який диплом фахівця або просто трудовий досвід у будь-якій сфері (окрім, здається, педагогів). Тож зарано навіть прогнозувати, які пункти залишаться в остаточних нормативних актах і чи торкатимуться вони особисто вас. 

ОБЛІК – ЦЕ НЕ ПРИЗОВ, ТИМ БІЛЬШЕ НЕ МОБІЛІЗАЦІЯ 

Достеменно наразі відомо тільки те, що силоміць жінок в армію не забиратимуть. Як неодноразово зазначали в інтерв’ю та поясненнях Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний та заступниця міністра оборони Ганна Маляр, йдеться лише про оновлення норм, які стосуються військового обліку, зокрема власне Переліку, котрий дотепер містив спеціальності, які в Україні вже давно юридично не існують. 

Загальновідомо, що жінки перебували на військовому обліку і раніше, ще з початку 1990-х років. І хоча це стосувалося обмеженого кола професій (наприклад, медпрацівниць та телеграфісток), далеко не всі «обліковані» жінки брали участь навіть у військових зборах. З 2014 року було кілька хвиль мобілізації, і жодна жінка не була мобілізована поза її волею – це також факт. Жінки, які воюють, воюють наразі тільки за контрактом.

Згідно з поясненнями Міністерства оборони, у разі, якщо в Україні буде введено воєнний стан, то може бути, що жінок мобілізують до армії за їхньою цивільною спеціальністю. Але, за статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», якщо у жінки є діти до 18 років, або вона доглядає за недієздатними родичами, вона може відмовитися від мобілізації. Так само жінка може відмовитися й від участі у військових зборах.

Більше того, напередодні Нового року у Верховній Раді зареєстровано законопроєкт, в якому депутати пропонують зміни до статті 1 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу», а саме: визначити, що жінки, на яких поширюється наказ Міністерства оборони України, можуть ставати на військовий облік тільки за власним бажанням (окрім тих, котрі мають спеціальність або професію, споріднену з медичною діяльністю – для них військовий облік залишиться обов’язковим).

Отже, не поспішаємо до військкоматів – до кінця 2022 року часу для постановки на облік є із запасом. Хіба що можна наразі підготувати документи.

ЯКІ ДОКУМЕНТИ НЕОБХІДНІ ДЛЯ ПОСТАНОВКИ НА ОБЛІК?

Якщо ви вирішили стати на військовий облік, вам необхідно звернутися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки і написати відповідну заяву.

До заяви додати: паспорт, ідентифікаційний код, свідоцтво про одруження, свідоцтва про народження дітей, документи про опіку; свідоцтво про закінчення навчального закладу, довідку з місця роботи щодо посади та спеціальності.

Далі жінка, яка підлягає військовому обліку, направляється для проходження військово-лікарської комісії. Рішення щодо постановки жінки на облік приймає саме територіальний центр комплектування та соціальної підтримки.

Дізнатися додаткову інформацію про взяття на військовий облік можна у Донецькому обласному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за телефонами: (0629) 51 10 01, (0629) 38 62 33, (095) 295 24 79, або у Луганському обласному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за телефоном (06452) 4 04 08. 

Також на запитання готові відповісти на гарячій лінії Командування Сухопутних військ Збройних сил України: +380 93 823 07 70, +380 66 823 07 70 та +380 68 823 07 70 у WhatsApp, Telegram і Viber. 

Ірина ДІМІТРОВА/Громада Схід №1 (54) 2022

 

Світлана ЗОММЕР, 37 років:

– У переліку професій, затвердженому наказом Міноборони, є і моя спеціальність. Але поки я не поспішаю ставати на облік. Значення та зміст цього наказу мені не дуже зрозумілі. Також не розумію, навіщо жінкам ставати на облік, якщо у нас є строкова служба та служба за контрактом? Для жінок військова служба, збори, навчання не мають бути обов’язковими, бо у нас жінки не лише опікуються дітьми, старими батьками, а й на них тримається увесь побут. 

 

 

 

 

Галина КОМАР, 31 рік:

– Вважаю, що нічого страшного не сталося. Якщо у нас жінки служать в армії на добровільній основі, за контрактом, то чому б не взяти на облік жінок певних спеціальностей? До того ж, постановка на обік не означає, що жінок призвуть, і їм потрібно служити в армії. Тобто для жінок нічого не зміниться. У переліку моєї спеціальності немає. Але якщо мій роботодавець, якого зобов’язали слідкувати, аби жінки, котрі у нього працюють, ставали на облік, вирішить, що і мені потрібно обов’язково йти до військкомату, то піду, звісно. 

 

 

 

 

Анастасія КІМАЛОВА, 18 років: 

– Мені здається, що у переліку дуже багато спеціальностей, які навряд знадобляться в армії, наприклад, бібліотекарки чи бухгалтерки. На мій погляд, цей перелік потрібно переглянути. До того ж, служба в армії – додаткове фізичне та психологічне навантаження на жінок. Тобто обов’язковий призов для жінок не потрібен. Військова служба за власним бажанням – це вже вибір самої жінки та її особиста справа.