Громада Схід
Колл-центр, Марiуполь:
+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
Колл-центр, Краматорськ:
+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
05.10.2020
Фото: Ірина ГОРБАСЬОВА/Громада

16 липня парламент затвердив форму бюлетенів нового зразка на місцевих виборах-2020. Вона настільки незвична, що до заповнення  треба підготуватися заздалегідь, аби на дільниці не зіпсувати бюлетень і не втратити свій голос. 

 

СКІЛЬКИ ВСЬОГО БЮЛЕТЕНІВ?

Загалом передбачено 4 різних бюлетені, але українці Донеччини та Луганщини отримають лише 3 – адже депутатів до обласних рад вони обирати не будуть. 

Відповідно, ми обиратимемо:

  1. міського голову/голову об’єднаної територіальної громади
  2. депутатів міської ради/ради ОТГ
  3. депутатів районної ради.

 

ЯКІ САМЕ БЮЛЕТЕНІ БУДУТЬ НОВОГО ЗРАЗКА?

Бюлетень для голосування за мера міста чи голову ОТГ залишиться у звичному для виборців вигляді – зі списку прізвищ кандидатів треба буде обрати одного і поставити навпроти нього «галочку» чи «плюсик».

Нова форма бюлетенів застосована лише до виборів депутатів. Ми вже писали, що за цьогорічними змінами громади з виборцями понад 10 тисяч обиратимуть депутатів не за мажоритарним принципом, як це було раніше, а лише за партійними списками. 

Громадянська мережа ОПОРА підготувала наочні інструкції, як розібратися у нових бюлетенях і не помилитися при їхньому заповнюванні. Як бачимо, «читати» бюлетень треба по горизонталі: ліворуч буде перелік партій з назвами та лідером, посередині – два квадратики для позначок (один розкреслений у вигляді трафарету), а праворуч – пронумерований перелік кандидатів від цієї партії.

Передбачається, що така пропорційна система дасть можливість гідному кандидатові обійти своїх однопартійців і потрапити до ради, навіть якщо перед виборами він був наприкінці списку. Тобто шанси на депутатство тепер надають виборці, а не партійні лідери, як раніше.

 

ЩОСЬ Я РОЗГУБИВСЯ/-ЛАСЯ: ЩО ЗА ЧИМ ЗАПОВНЮВАТИ?

Спочатку обираємо зі списку партію. Напроти неї у першому квадратику ставимо позначку – «галочку» чи «плюсик». 

Далі згадуємо, як ми заповнювали індекс на поштових конвертах, бо саме так – у трафареті – треба написати ручкою номер кандидата зі списку праворуч, якому ви хочете допомогти піднятись у відповідному територіальному списку своєї партії, аби побачити його у місцевій раді. 

Увага! Бажано внести до трафарету повний номер, зазначений поряд із прізвищем кандидата (тобто 01, а не просто 1 тощо).

Правильний варіант

 

Неправильний варіант

Якщо виборець проголосує за партію і вирішить не голосувати за жодного кандидата, то такий бюлетень (з заповненим лівим квадратиком і порожнім правим) вважатиметься дійсним й буде зарахований до підтримки партії. Але НЕ НАВПАКИ!

Також жодним чином не можна голосувати за кандидата з партії, яку ви не обрали у лівому квадратику.

Неправильний варіант

 

А ЯКЩО Я ПОМИЛЮСЯ?

Наостанок хочемо заспокоїти: якщо при заповненні бюлетеню ви припустилися помилки, її можна виправити. Тільки не в самому бюлетені, бо тоді він вважатиметься зіпсованим. Кожен виборець має право невідкладно звернутись із письмовою заявою до члена виборчої комісії, який видав йому бюлетень, з проханням видати йому інший в обмін на неправильно заповнений.

Дмитро ЛЕЩУК/Громада Схід 18(27) 2020