Громада Схід
Колл-центр, Марiуполь:
+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
Колл-центр, Краматорськ:
+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
14.12.2020

До 1 січня 2025 року всі власники невитребуваних земельних ділянок (паїв) або їхні прямі спадкоємці мають оформити або підтвердити відповідне право власності. Якщо вимогу не буде виконано, вважатиметься, що власники ділянок від своєї землі автоматично відмовилися. Чому не варто відкладати це питання на 2024 рік – дізнавалася наша громадська кореспондентка.

Земельна реформа в Україні повільно, але відбувається. З 1 січня 2019 року набрав чинності Закон України № 2498-VIII, «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вирішення питання колективної власності на землю, удосконалення правил землекористування у масивах земель сільськогосподарського призначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в Україні».

Власне, відтоді і можна було займатися перевіркою: чи відповідають ваші документи на право власності вимогам закону, чи є ваша земля у державному кадастрі, чи не буде саме вона визнана «невитребуваною»? 

Проблема в тому, що на 2021 рік задекларовано відкриття ринку земель сільськогосподарського призначення, а скільки їх та в чиїй вони власності фактично – питання відкрите. Тож наразі держава намагається упорядкувати цю інформацію і уніфікувати усі дозволи, отримані  власниками землі протягом минулих періодів. На руках у людей з кінця 1990-х років накопичилися державні акти різних зразків, різного кольору, зрештою – різної ваги. Одні дають право подання до Державного земельного кадастру (ДЗК), інші потребують додаткової верифікації.

Станом на 7 грудня 2020 року до ДЗК внесені відомості про 22,4 млн земельних ділянок загальною площею 43,8 млн га. Втім, динаміка наповнення кадастру не вражає – люди дуже повільно реєструють свої ділянки, а Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру ще повільніше видає відповідні витяги.

Землевпорядники кажуть, що люди не поспішають, бо певна частка ділянок не обробляється через те, що до них немає доступу (замінована або окупована територія). Також причиною зволікання є ціна питання: орієнтовно пакет документів на ділянку під будинок може обійтися у 2 400-3 600 гривень, а на земельний пай – у 10 000-15 000 гривень.

До того ж і процедура належного оформлення права власності на землю може займати від 2 до 6 місяців (це якщо обійдеться без судів), тож відкладати це питання на 2024 рік не варто.

– Якого б кольору не був державний акт, ваша земля – це приватна власність, а акт не має терміну давності. А ось якщо раніше ділянці не присвоїли кадастровий номер, то потрібно його отримати тепер, –  роз’яснює начальник відділу у Волноваському районі Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області Олександр ХАЧХАРДЖИ. – Якщо відкриють ринок землі, без цього номеру власник не зможе ані продати земельну ділянку, ані здати її в оренду, ані заповісти (нотаріуси не оформлять спадщину). До того ж, отримавши кадастровий номер, власник убезпечить свою ділянку від того, що хтось ще претендуватиме на неї. 

У роз’ясненні Мінюсту також зазначається, що трапляються випадки, коли за відсутності відповідних відомостей у реєстрах ділянка виділяється іншій особі, що тягне за собою спори з новими господарями. Такі спори часто переходять у конфлікти чи довгі судові процеси. Отже, щоб запобігти затратній судовій тяганині, власнику рекомендується якнайшвидше зареєструвати право власності на земельну ділянку, внести інформацію про неї до ДЗК, а потім отримати ще й Витяг з Державного реєстру прав.

Редакція «ГРОМАДИ Схід» вирішила з’ясувати, наскільки сільські жителі Донеччини та Луганщини обізнані у необхідності підтвердити своє право власності на землю. В результаті опитування виявилося, що більшість читачів про нововведення не знає нічого, і поготів не розуміє, як це зробити і куди звертатися.

Про те, яким має бути алгоритм дій для селянина, ми запитали у землевпорядниці Миколаївської сільської ради Валентини МАНЬКО. За її словами, в них процес вже пішов:

–  Особливо це стосується тих осіб, кому земля дісталась у спадщину, але наразі не переоформлена. По нашій сільській раді взагалі динаміка позитивна. Протягом останніх років люди активно оформлюють кадастрові номери на власні земельні ділянки. Це можна зробити, звернувшись до сертифікованих інженерів-землевпорядників. Вважаю, що людям необхідно починати робити це вже зараз, бо час сплине швидко.

Отже, для з’ясування ситуації власник може звернутися до землевпорядника своєї сільської чи селищної ради або до структурного підрозділу/управління у вашому районі Державного геокадастру вашої області. Розробкою технічної документації займаються і державні, і приватні організації, про них також можна дізнатися в управлінні. 

Після того, як ви замовили розробку документації і отримали її, вже фахівці Держгеокадастру перевірять документи на відповідність законодавству, внесуть у базу національної кадастрової системи і видадуть власнику витяг з ДЗК про земельну ділянку. 

Але це ще не все. Згідно із Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» власник має звернутися до органу державної реєстрації прав або нотаріуса з відповідною заявою та оригіналами документів. В результаті ви маєте отримати на руки Витяг з Державного реєстру прав про проведену державну реєстрацію права власності на земельну ділянку. 

Якщо ви не отримаєте право власності у визначений термін, ділянка буде визнана невитребуваною і через суд відійде до комунальної власності громади. Якщо термін оформлення землі ви пропустите з поважної причини, то через суд можна вимагати визначення додаткового терміну для такого оформлення.

YuliyaGL/Громкор Громада Схід №23(32) 2020

 

ЧИ ЗБИРАЄТЕСЯ ВИ НАЙБЛИЖЧИМ ЧАСОМ ПІДТВЕРДИТИ СВОЄ ПРАВО НА ЗЕМЛЮ?

Галина Дмитрівна:

– Я про таке навіть не чула, хоча дивлюся телевізор. Але там про такі зміни не розповідають. Тож буду розмовляти з дітьми та родичами на цю тему, можливо, вони дізнаються, як це зробити. Тоді вже і розв’яжуть питання, може, навіть наступного року.

 

 

 

 

Ольга: 

– Ні, я не знаю про такий закон. І вважаю, що ці зміни доволі дивні. Що робити стареньким, адже у більшості з них як раз і є паї? Вони не всі з інтернетом та телебаченням, або мають погане здоров’я і можуть дійсно не знати про це. Добре, якщо б про таке більше інформували.

 

 

 

 

Андрій ІВЧЕНКО:

–  Я є учасником антитерористичної операції, за законом маю право на 2 га землі. Наразі я оформив право власності на свою землю. Про те, що її необхідно переоформлювати, нічого не знаю.

 

 

 

 

В’ячеслав:

– Я від знайомих щось таке чув, бо мій друг займався саме оформленням документів на землю. Вважаю, що краще завчасно інформувати населення, щоб люди встигли підтвердити право власності.

 

 

 

 

Людмила Григорівна:

– Та ви що! Де б я про таке дізналася? І це ще у мене інколи інтернет є, але розбираюся я там тільки в основних додатках, наприклад, повідомлення онукам відправити. Тепер буду дізнаватися більше про закон і які кроки робити далі, щоб не було запізно. 

 

 

 

 

Олег:

– Так, я знаю про такий закон. Але дізнався випадково через знайомого. Тож вже займаюсь розв’язанням питання. Тільки у нашій зоні це нелегко, бо потрібно їхати до найближчих міст – Щастя або Біловодська. І їздити не один раз, а щонайменше три, це незручно для населення. І ось про це знаю я, а літні люди –  де дізнаватись їм? Важливо інформувати навіть через газету, або іншим способом.