Громада Схід
Колл-центр, Марiуполь:
+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
Колл-центр, Краматорськ:
+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
23.06.2021

Пан Олександр вирішив придбати через інтернет садовий секатор. На сайті оголошень його привабила «акційна» ціна товару і «п’ятизірковий» рейтинг сторінки продавця. Оскільки в оголошенні було зазначено, що товар залишився лише один, чоловік поквапився внести передплату, ще й передав «продавцеві» код, що надійшов йому в СМС-повідомленні під час операції з перераховування коштів. Результат виявився невтішним – ані секатора, ані грошей на банківській карті. 

Дмитро Ногін

Про те, як інтернет перетворюється на зброю у руках шахраїв, які види онлайн-шахрайств найбільш розповсюджені та як від них уберегтися, читачам «ГРОМАДИ Схід» розповів начальник оперативно-пошукового відділу управління карного розшуку ГУНП у Донецькій області Дмитро НОГІН.

Останні п’ять років стрімко збільшується кількість випадків шахрайства, пов’язаного з купівлею товарів в інтернет-магазинах. Якщо минулого року на Донеччині було зафіксовано 294 подібні випадки, то лише за чотири місяці цього року інтернет-злочинів зареєстровано вже 180. 

– Розкривається приблизно лише кожен п’ятий злочин, вчинений в онлайн просторі, – каже Дмитро Ногін. – Розкриття таких злочинів ускладнюється тим, що нам необхідно відстежити рух коштів від потерпілого до злочинця, який може перераховувати кошти через рахунки кількох банків або навіть переводити у криптовалюту. 

 

 

ОБЕРЕЖНО, ПЕРЕДПЛАТА!

За словами оперативника, найбільш розповсюджений вид шахрайства у мережі – продаж неіснуючого товару на сайті оголошень. Схема такого злочину доволі проста: шахраї виставляють дуже низьку ціну за якісну річ, що користується попитом і зазвичай коштує дорожче. Майданчиком стає куплена сторінка, яка має високий рейтинг і певну історію продажів та відгуків. Коли знаходиться покупець, «продавець» переконливо пропонує передплатити товар, а після отримання грошей зникає і перестає відповідати на листи та дзвінки ошуканого покупця. 

Окрім літніх людей, які традиційно є легкою здобиччю шахраїв, у даному випадку часто жертвами стають жінки віком від 20 до 35 років.

– У соціальних мережах, особливо в Інстаграмі, жінки найбільше звертають увагу на оголошення щодо продажу одягу, косметики, побутової техніки, вартість яких нижча, ніж у магазинах або на ринку. Як правило, у соцмережах шахраї навіть не вказують номер телефону, листування відбувається безпосередньо в чаті. Тож відслідкувати зловмисників дуже складно, – коментує Дмитро Ногін. 

 

ЗАМАНЮЮТЬ БЕЗОПЛАТНОЮ ДОСТАВКОЮ

Доволі популярна схема обману за допомогою пропозиції послуги з «безоплатної» доставки. Зловмисник надсилає покупцеві посилання на фейкову сторінку, де той має ввести дані своєї банківської картки. Шахрай пояснює, що так покупцеві буде простіше провести оплату та не доведеться сплачувати за доставку товару. Все виглядає так, нібито такий спосіб вигідний саме покупцю. Але, як тільки покупець вводить дані картки, шахрай її зламує та знімає усі гроші. 

 

ЗЛОВМИСНИКИ У РОЛІ ПОКУПЦЯ

Набирає популярності шахрайство з використанням сервісу «Нової пошти». У цій схемі у ролі шахрая виступає вже не продавець, а покупець. Зловмисник звертає увагу на оголошення щодо продажу недешевого товару, зв’язується з продавцем і повідомляє, що готовий придбати річ за умовою накладеного платежу – тобто, наполягає, що оплатить товар після його отримання та огляду. Після того, як продавець відправляє товар, йому телефонує спільник шахрая та під виглядом працівника «Нової пошти» дізнається код реєстрації на сайті «Нова пошта». Далі справа техніки і кількох хвилин. Шахрай через особистий кабінет вводить отриманий код і скасовує опцію «накладений платіж». Таким чином, у відділенні пошти він сплачує лише за доставку товару і фактично отримує його безоплатно, а продавець не отримує за товар ні копійки.

 

ЩО РОБИТИ, ЯКЩО ВИ ВЖЕ НАТРАПИЛИ НА ШАХРАЇВ?

Пам’ятайте, що від швидкості ваших дій залежить, чи вдасться злочинцям скористатися вашою легковірністю. 

Отже, якщо ви передали реквізити банківської картки сторонній особі і сумніваєтеся в її чесності, негайно телефонуйте до банку, у якому відкрита карта, та просіть її заблокувати. 

Якщо ви вже встигли перерахувати кошти, або побачили, що хтось інший зняв гроші з вашої картки, терміново йдіть до найближчого відділення банку та наполягайте, аби вам надали виписку про рух коштів з вашої картки. Після отримання виписки якнайшвидше звертайтеся до поліції.

Будьте обережними та пильними і не потрапляйте у тенета шахраїв! 

Ірина ДІМІТРОВА/Громкор Громада Схід №11(44) 2021

 

ЯК БЕЗПЕЧНО ПОЧУВАТИСЯ В ІНТЕРНЕТІ? 

Поліція радить виконувати прості правила користування мережею та інтернет-ґаджетами:

  • ніколи нікому не повідомляйте номер банківської картки, термін її дії, CVV2-код, а також коди і паролі, що надходять вам в СМС-повідомленні
  • не зазначайте в оголошеннях номер мобільного телефону, закріплений за платіжною карткою, взагалі не надавайте цей номер невідомим особам
  • якщо вам телефонують з невідомого номера і представляються працівниками банку, це, скоріше за все, шахрайство – справжні працівники телефонують з офіційного номера банку, який вказаний на зворотній стороні вашої банківської карти і НІКОЛИ не питають номер карти, паролі або термін її дії
  • робіть покупки тільки через перевірені сайти
  • якщо хочете придбати щось через оголошення у соціальній мережі, ретельно ознайомтеся з історією сторінки продавця 
  • перевірте отриманий номер телефону через пошукову систему – просто введіть його у Google (постраждалі часто публікують відгуки про вчинення з цього номеру шахрайства)
  • під час купівлі товару користуйтеся послугою «післяплата», тобто оплачуйте його вартість при отриманні на пошті
  • якщо отримуєте повідомлення з незнайомих номерів з проханням зателефонувати або надіслати SMS, не поспішайте це робити, навіть, якщо вам повідомляють, що ви виграли приз, є переможцем акції або отримали супер-знижку на придбання товару.