Громада Схід
Колл-центр, Марiуполь:
+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
Колл-центр, Краматорськ:
+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
07.02.2021

На чотирьох гектарах землі вони розмістили город, фруктовий та горіховий сади, виноградник, пасіку. А ще вирощують декоративні рослини на продаж. До довоєнного достатку подружжю Гвоздієвських ще далеко, але ось трактор у господарстві вже є. Керуватиме ним жінка – таке її бажання.

ЧОГО ХОЧЕ ЖІНКА

Село Лебединське Волноваського району Донецької області розташоване практично на лінії фронту. У роки активних бойових дій воно прострілювалося наскрізь. Тому більшість жителів села роз’їхалася хто куди. Аби врятувати життя, Олександру та Ользі також довелося тікати до мирного Києва. Та через півроку все ж повернулися до рідної оселі – не змогли просто так взяти і все кинути. 

До війни у господарстві Гвоздієвських було багато землі, цілі поля пшениці й соняшнику, своє зерносховище, техніка, 150 свиноматок… Відсипав за свої гроші дорогу, поставив на вулиці трансформатор, 2013 року Олександр передав на Майдан генератор – міг собі дозволити. Офіційно заплатив за проєкт реконструкції двору, планував ремонт будинку – але наразі його вже дозволити собі не може.  

У перший воєнний рік взагалі було не до господарства: йшли активні бойові дії. Потім підрахували збитки й прикинули можливості. Частину землі роздали дітям, їх четверо. Собі залишили лише 4 гектари. Копав сад Олександр вручну – техніки більше не було. Збирали гроші на трактор – не дуже великий, аби міг проїжджати поміж деревами – проте витрат щороку додавалося, самі з покупкою так і не впоралися.

Трактор став мрією Ольги. Зрештою у неї й виникла ідея взяти участь у якійсь грантовій програмі. Але з чого почати? Куди звертатися?

– Подруга розповіла про бізнес-школу для жінок у Маріуполі: «Чого ти сидиш, гайда вчитися!».

Навчання у Маріупольській Асоціації Підприємців на базі освітнього простору «Халабуда» тривало з серпня 2019-го по грудень 2020 року. У групі було 30 учасниць, половина з них – з містечок та сіл Донецької області. Безоплатні заняття проходили щотижня, учасницям навіть компенсували проїзд та проживання у Маріуполі, також забезпечували харчуванням. 

– Спочатку були загальні лекції по суботах та неділях. А потім кожну окрему бізнес-ідею розбирали індивідуально з тренером, – розповідає Ольга. 

Її бізнес-тренеркою стала фінансова консультантка Маріупольської Асоціації Підприємців Людмила Завалєй:

– Ольга – дуже цілеспрямована жінка. Вона мала негативний досвід (невдала участь у грантовій програмі), але не склала рук. У бізнес-школі жінка дізналася, як правильно складати бізнес-план, як залучити клієнтів за допомогою інтернету, як зареєструвати бізнес та подавати звіти до податкової. Усі знання надавалися у прикладній формі, щоб їх можна було використовувати у повсякденному житті. Після навчання Ольга змогла потрапити до менторської програми підтримки, з нашою допомогою проаналізувати свої попередні помилки, написати конкурентний бізнес-план та знов подати його на конкурс грантів від ПРООН.

ЧИТАТИ ТА ВЧИТИСЯ

Бізнес-план захищав вже Олександр, і нарешті на отриманий грант вдалося придбати довгоочікуваний тракторець! Сезонні роботи на землі ще не почалися, тож випробувати його поки ніде, але в подружжя вже купа планів та ідей.

– Хочемо розвинути та збільшити з одного гектара до двох сад волосько

го горіха, налагодити вирощування квітів, – ділиться планами пані Ольга. – А чоловік час від часу повертається до ідеї налагодити переробку продукції, тих же яблук, на місці. 

З господарством подружжя справляється самотужки, зрідка запрошуючи помічників. Торгівлю тим, що вирощують на своїй землі, налагодили через інтернет та друзів-знайомих. Саджанці ялівцю, самшиту, сосен, ялинок, винограду продають на сайті оголошень. Овочі та фрукти – на ринку. Нещодавно почали вести власну сторінку у соцмережах. 

Тих, хто бажає купити якісний домашній мед, чекає змістовна екскурсія по садибі. Своїм інтересом до вирощування рослин та роботи на землі Гвоздієвські надихають інших, стають прикладом. 

– Вже до нас приїздила молода пара, цікавилися, як ми ведемо господарство, питали порад. А порада людям, які хочуть відкрити свою справу, але вагаються, така: лякає переважно невідомість та брак інформації. Щоб не боятися – треба більше знати, тобто багато читати та вчитися. 

А Олександр додає, що слід починати з малого, невеличкими кроками йти до здійснення мрії. 

До речі, новий набір до бізнес-школи для жінок триває. Може, це саме шанс для когось із наших читачок?

Юлія ЧЕБРЕЦЬ/Громада Схід №2(35) 2021

 

Дмитро ЧИЧЕРА, засновник освітнього простору «Халабуда» та Маріупольської Асоціації Підприємців:

– Наш осередок – один з трьох регіональних центрів підтримки жіночого підприємництва. Є ще центри у Краматорську та Сєвєродонецьку, які також реалізують даний проєкт за фінансової підтримки Українського Жіночого Фонду. 

У нашій бізнес-школі викладають діючі підприємці, в цьому її унікальність. Ми продовжуємо консультувати і супроводжувати наших випускниць навіть після закінчення навчання. У нас класична комерційна бізнес-школа, але з огляду на соціальну складову всіх проєктів «Халабуди», ми завжди шукаємо можливості для безоплатного навчання найбільш уразливих груп. Так, 2020 року ми набрали 2 групи по 30 осіб, які проходили навчання безоплатно. Їх відбирали на основі поданих заявок. Конкурс був 10 учасниць на одне місце. Відібрані жінки мали вік від 20 до 60 років та різний досвід у підприємництві: були як ті, які вже працювали не один рік, так і ті, які прийшли зі своєю ідеєю вперше. 

Наразі частина курсів вже трансформована онлайн, а ми шукаємо додаткове фінансування, аби більше жінок нашого регіону отримали можливість здобувати нові знання.