Громада Схід
Колл-центр, Марiуполь:
+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
Колл-центр, Краматорськ:
+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
22.12.2019

Чи буває так, що діти зранку хочуть швидше до школи? Чи можливо, що після занять вони затримуються там не через відставання у навчанні, а тому, що їм цікаво? А чи уявляєте ви таке у селі за кілька кілометрів від бойових дій?

Школа у селищі Дружба Торецької міськради дивує ще зовні. Фасад прикрашає яскравий стінопис, а лавка біля входу облаштована сонячними панелями та USB-портами для підзарядки гаджетів. На задньому дворі – стоянка для велосипедів, розфарбована графіті. 

У холі в очікуванні дітей батьки на м’яких диванах дивляться телевізор. А тим часом директор ЗОЖ №7 Олексій Головатий, попри те, що на гостей не чекав, радо погоджується провести для нас екскурсію.

Школу у Дружбі відвідує 180 учнів. Цьогоріч за парти вперше сіли 22 дитини. Простір для них створений за стандартами Нової Української Школи – нові меблі, сучасне устаткування. 

Затишно і у другому класі. Крило початкової школи оформлене в екологічному стилі. Заклад з природничим ухилом, тож дітям змалечку прищеплюють любов до природи. Школярик Віталік демонструє нам картонні бокси для роздільного збору сміття.  Другий клас займається ще й дослідницькою діяльністю, діти садять город і доглядають за ним. В школі є власна теплиця, вона розташована у внутрішньому дворі, щоправда, узимку нею не користуються.  

У шкільній «відкритій» бібліотеці книжками з полиць можна користуватися вільно, навіть брати додому. 

– Ми дітей вже привчили, що є не тільки гаджети. Така читацька зала дозволяє більш популяризувати книгу, знайомити із сучасними письменниками. Коли у селищі перебої з електрикою (а таке трапляється дуже часто), діти залюбки займають себе читанням, – каже директор.

Ще кілька штрихів до портрету сільської школи. З капітальним ремонтом санвузлів  допомогла німецька компанія «Арче Нова», яка також побудувала свердловину, що цілодобово забезпечує навчальний заклад водою. Відремонтований актовий зал, де проводяться не лише шкільні заходи, а й селищні. У кожного вчителя на робочому столі комп’ютер. З цим допомогли київські волонтери ГО «Є+». Завдяки їм 100 учнів школи влітку побували на Закарпатті. 

Загалом педагоги і учні залучили до розвитку школи понад 50 проєктів різного рівня. Це і простір для психологічного розвантаження, де діти  грають у настільні ігри, дивляться повчальне відео, малюють на кінетичному піску. І віртуальна лабораторія, що дає змогу старшокласникам поглиблено вивчати фізику, хімію та біологію. 

Як каже Олексій Головатий, 3D-технології роблять природничі науки більш цікавими і зрозумілими. Воно й не дивно, але ж чи всі школи в Україні можуть похвалитися тим, що можуть показувати учням зображення будь-якого органу людини у розрізі?

Гордість школи – це радіо «Кулл Скул». Щоранку під нього школярі роблять руханку, вправи до неї пропонують діджеї. Як і на кожній радіостанції, тут є своя сітка мовлення – для щоденної трансляції та святкових дат. Якщо в когось зі школярів день народження, він щоперерви може отримувати вітання від друзів та однокласників. 

За словами керівниці шкільного самоврядування Ганни Старикової, радіо з’явилося за допомогою грантодавців і дуже швидко стало популярним:

– Є вже постійні радіоведучі, які готують і проводять ефіри – це дев’ятикласниці Валерія Дубровська і Марія Кіосєва. Дівчата розповідають про свята, які існують в різних країнах та інші цікаві факти. Зараз готуємо трансляцію до Нового року.

Про те, що школа розміняла вже п’ятий десяток, нагадують хіба що їдальня та спортивна зала. Зупинився час і в майстернях. А відтак, ще є над чим працювати, кажуть педагоги. Для реалізації подальших задумок вони готові створити громадську організацію, щоб залучити кошти, скажімо, для втілення ідеї технолабораторії, авторами якої є краматорські винахідники.  

Школа давно вже стала культурним осередком громади, жителі зацікавлені у поширенні її функціоналу. Так, минулого року за програмою «Школа-сад» від організації ЮНІСЕФ у селищі Дружба з’явився дитсадок, якого тут не було 20 років. Його відвідує 25 малюків, що їх раніше батьки були б змушені возити до сусіднього селища чи до торецьких садочків. Це створювало додатковий клопіт не лише родинам, втрачала і школа. Бо діти, як правило, залишалися на подальше навчання там, куди їздили отримувати дошкільну освіту. 

А нещодавно у рамках підприємницької діяльності старшокласники захистили проєкт облаштування подвір’я дитячим майданчиком. Проєкт підтримав «Карітас Краматорськ», тож тепер малечі ще й буде де гратися. 

Валерія ЯСЬКО/Громада Схід №8, 2019