Громада Схід
Колл-центр, Марiуполь:
+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
Колл-центр, Краматорськ:
+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
08.08.2021
На овочевому ринку

Овочі більшість людей все ще «закривають», а от ягоди та фрукти частіше заморожують. Ціни на помідори та баклажани ще «кусаються», проте огірки можна знайти по три гривні. Кореспондентка «ГРОМАДИ Схід» у Кураховому прогулялася по ринках та магазинах, аби дізнатися про ціни та тренди поточного сезону консервації.

Пінки вишневого варення, розвали городини на підлозі, батареї стерилізованих банок, духмяний запах маринадів та сиропів – з дитинства це означало, що всі члени родини від мала до велика на кілька тижнів мобілізовані, аби мити, різати, «пропускати» через м’ясорубку, перетирати із цукром, варити, розливати та щільно закручувати кришки… Років 20-30 тому у банки на зиму ховали все, що вдалося виростити у саду чи на городі, привезти від родичів з села чи купити на ринку. Зараз, з одного боку, навіть свіжі абрикоси та кавуни можна купити взимку, були б гроші, а з іншого – ціни на деякі сезонні місцеві ягоди перевищують вартість заморських фейхоа.

Не овочевому ринку великих черг немає

 

Дефіциту на ринках немає, знайти можна все від кукурудзи до патисонів. Дуже великий вибір огірків та помідорів: перші обійдуться від 3 до 7 грн за кілограм, а ось за другі прийдеться викласти від 18 до 25 грн. Досвідчені ґазди та ґаздині вважають, що за томатами для консервації варто вирушати на ринок через кілька тижнів, коли ціни на них суттєво знизяться. 

Недешево обійдуться баклажани, за них наразі просять 25-30 грн. Кріп та петрушка коштують по 5 грн за пучок. Болгарський перець – 20-25 грн, але менш красиві та трохи прив’ялі перці можна знайти по 17-18 грн. Цибулю продають по 8-13 грн, моркву – по 10-12 грн, капусту – по 8-10 грн. Найдешевше покупцям обійдуться кабачки (4-8 грн) та кукурудза (4-5 грн). 

Помідори на будь-який смак і гаманець

Неприємно дивують ціни на сезонні ягоди. За двісті грамів трохи екзотичних для нас ожини та лохини просять 65 грн та 230 грн відповідно. Але й ціни на більш звичні ягоди «кусаються». Так, за літрову банку малини доведеться віддати 60-70 грн, за таку ж кількість чорної смородини – 45 грн, червона обійдеться ще дорожче – 50-55 грн. Дещо менші ціни на фрукти. За кілограм абрикос, які у нашому регіоні ростуть майже біля кожного двору, просять 15-20 грн, але за сорт «Колеровка» доведеться сплатити вже 40 грн. Кілограм аличі або сливи коштує 15-25 грн, а персиків – 60-65 грн. Трохи дешевше обійдуться вишні – 15-20 грн за кілограм. Тож любителям ягідного варення, фруктових компотів, джемів та повидла цього року доведеться неабияк розщедритися.

Тару та кришки, які колись були дефіцитом, зараз без проблем можна придбати у будь-якому господарчому магазині чи на ринку. Літрова банка коштує 10-11 грн, півлітрова – 5-6 грн, трилітрова – 20-30 грн. Ті, які закриваються лише кришками багаторазового використання без спеціального ключа (їх називають «європейськими»), коштують дорожче. За п’ятдесят звичайних кришок доведеться віддати 55 грн, а ось за двадцять багаторазових – 35 грн, пластикові коштують по гривні за штуку.

З урахуванням вартості спецій, оцту, цукру, електроенергії та газу, «закрутки» цього року обійдуться у кругленьку суму навіть тим, хто вирощує власну городину. Але ж придбати консервацію у магазині також вийде недешево. Наразі банка консервованих помідорів коштує від 54 грн, а огірків – від 58 грн. 350 грамів варення з малини обійдеться у понад 40 грн. 

Ірина ДІМІТРОВА/Громада Схід №14(47) 2021

 

ТО КОНСЕРВУВАТИ ЧИ НІ?

 

Лідія МІХНЕНКО, 63 роки, пенсіонерка:

– Консервую і робитиму це далі, бо у магазині консервація дуже дорога. Завжди роблю закрутки лише з того, що вирощую на городі: помідори, огірки, перець, баклажани. Вже закрила огірки, планую ще томати та кілька салатів з баклажанів. Є у мене фірмовий салат з перцем та капустою, який подобається всім, хто його скуштує. А ось варення та компоти не готую вже багато років. Діти та онуки живуть далеко, а мені не дуже подобається солодке. Краще фрукти та ягоди заморожувати, а вже взимку варити з них компоти або додавати у солодкі каші. Цього року заморозила перетерту з цукром полуницю з власного городу. Навряд би купувала ягоду на ринку. У сезон вона коштувала 50-60 грн за кілограм. 

 

 

 

 

Наталія МАЛЮТОВА, 71 рік, пенсіонерка:

– Консервую усього потроху. Сім’я невелика, тож багато і не треба. Овочі на консервацію купую, а фрукти та ягоди у мене зі свого саду. Цього року закатала кілька банок огірків та кабачків, планую консервувати помідори, коли ціна на них знизиться. Законсервувала також малину та абрикоси, а ось вишні та черешні заморозила. Салати не закриваю, бо немає здоров’я стояти у спеку біля плити. 

Власна консервація корисніша, ніж магазинна, бо там багато шкідливого для шлунку та нирок оцту. А мій рецепт хрумких огірків зовсім без оцту. Для маринаду потрібна кора дубу, столова ложка сухої гірчиці та сіль, 60 грамів на літр води. Огірки замочую у воді на 8 годин, потім складаю їх разом зі спеціями у банку та заливаю сирою, але відстояною водою, закриваю пластиковою кришкою. Такі огірки треба тримати у холодному місці – льоху чи холодильнику, у теплі вони навряд чи достоять до зими. 

 

 

Світлана ЗОММЕР, 37 років, психологиня, багатодітна мама:

– У цьому сезоні ще нічого не консервувала. Власного городу не маю, тож овочі та фрукти купую на ринку. Поки ціни на них «кусаються», почекаю середини серпня, коли знизяться. Минулого року консервувала огірки, помідори та негостру аджику, яку дуже люблять мої діти. До того ж, її можна додавати до борщу. Років десять тому закривала борщову заправку з буряка, моркви, цибулі та томату. Зараз не консервую, бо необхідні для борщу овочі можна запросто купити у будь-яку пору року. Варення готую дуже мало, минулого року закривала малину, то ягоди не проварювала, а щедро засипала цукром 1:2. Добу малина стоїть, пускає сік, потім добре перемішується з цукром та розливається по банкам. Таке варення можна закривати кришками, які просто закручуються. А взагалі ягоди і фрукти краще морозити, тоді вони зберігають корисні вітаміни та мікроелементи. 

 

 

РЕЦЕПТ АДЖИКИ ВІД СВІТЛАНИ ЗОММЕР

Що потрібно:

  • 2 кг помідорів
  • 250 г часнику
  • 2 кг червоного перцю ротунда
  • 0,5 кг зелених яблук (бажано кислуватих)
  • 1 склянка соняшникової олії (краще домашньої, але аби не була гіркою)
  • 0,5 склянки оцту 
  • сіль за смаком.

Як готувати:

  • Всі інгредієнти перемолоти на м’ясорубці.
  • Поставити у каструлі на вогонь, довести до кипіння та варити ще 1 годину.
  • Розлити у стерилізовані банки та закрутити кришками.