Громада Схід
Колл-центр, Марiуполь:
+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
Колл-центр, Краматорськ:
+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
02.11.2020

Реформа вторинної ланки медицини спричинила суттєві зміни у роботі комунальних стоматологічних закладів. За договорами, укладеними з Національною службою здоров’я України (НСЗУ), за обслуговування клієнтів вони отримують 80 тисяч гривень на місяць. Решту мають заробити, щоб покрити свої витрати. Як це працює – розглянемо на прикладі Костянтинівської міської стоматології.

У комунальній стоматполіклініці (на Бурденка, як кажуть місцеві) люди сплачували за послуги давно. Щоправда, їхні гроші йшли безпосередньо лікарю, а не до лікарняної каси. Зараз у холі поліклініки висить прейскурант вартості послуг, які потрібно сплатити через касу. Пломба коштує від 200 гривень, видалення зуба – від 109 гривень. 

– – Я приїхала з села Плещіївка, у нас немає стоматолога, тут – найближчий. Сюди ходжу, бо вартість нижча, ніж у приватних кабінетах чи клініках. Я не можу заплатити за пломбу 500 гривень, тут виходить вдвічі дешевше. Нещодавно я була тут з дитиною, з нас грошей взагалі не взяли, – каже Надія, яка чекає на прийом у терапевта.

Дійсно, за обслуговування дітей та інших пільгових категорій (ветерани АТО, учасники Другої світової війни, інваліди 1-2 групи,) сплачує НСЗУ. Але на кожного пацієнта виділяють… 9,19 грн.

– Ми пацієнтові кажемо, що він має право на безоплатне обслуговування. Але 9,19 гривень не покривають витрати на лікування. Собівартість цієї послуги складає мінімум 140 гривень. Тож людина вирішує, чи лікар їй поставить безоплатно найдешевшу пломбу, покладе миш’як, чи все-таки пацієнт заплатить гроші, щоб було якісно. Більшість доплачує, бо у нас все одно дешевше на 20%, ніж у приватних стоматкабінетах. Але є і такі, хто не має грошей, тому погоджуються на таку допомогу, – розповів директор неприбуткового комунального підприємства «Міська стоматологічна поліклініка Костянтинівської міської ради» Володимир Лігостаєв.

На місяць пільговиків приходить близько трьох тисяч, це більше половини загальної кількості пацієнтів (п’ять тисяч). Наразі кількість пацієнтів зменшується, бо через коронавірус люди бояться йти до стоматолога. Тож конкурувати з приватними  клініками, де ціна трохи вища, а умови кращі, стає ще складніше.

– Пішла до міської стоматології місяць тому, бо ніби там дешевше, ніж у приватних лікарів. У касу я заплатила 200 гривень за пломбу. Зайшла до лікаря, а він сказав платити ще 200, щоб було якісно. Врешті, вийшла така ж сума, як і в інших лікарнях, – свідчить жителька Костянтинівки Тетяна.

Аби залишитися на плаву, стоматологічні поліклініки змушені проводити оптимізацію: скорочувати деякі витрати, відмовлятися від надання послуг, які не покриває НСЗУ. Умови в усіх різні. Наприклад, у Дружківці, Краматорську, Слов’янську, Торецьку стоматполіклініки вбудовані у приміщення лікарні – на комунальні послуги тут витрачають менше грошей. А Костянтинівська має окремий комплекс будівель, які потребують догляду території, оплати комунальних послуг, ремонтів. Проте щомісяця на підтримку міської стоматполіклініки з бюджету Костянтинівки виділяють 200 тисяч гривень, з них 20 тисяч йде на компенсацію безоплатного протезування пільгових категорій. Тож від НСЗУ поліклініка має 17% необхідної суми, від бюджету Костянтинівки – 47%. Виходить, недофінансування все одно складає щомісяця майже 40%. Воно позначається на заробітній платі усіх працівників, утриманні будівель, відсутності ремонту фасаду поліклініки. А от у Бахмуті міська поліклініка не отримує жодної допомоги з місцевого бюджету, тож усі послуги у ній є платними.

За словами Володимира Лігостаєва, у Костянтинівській міській стоматполіклініці зараз відбувається скорочення персоналу. Зі 130 працівників (лікарі і технічний персонал) мають піти 12 людей. У Краматорську оптимізацію здійснили раніше – там персонал поліклініки становить 90 працівників. При цьому у Краматорську втричі більше жителів, ніж у Костянтинівці. 

Щомісяця працівники підписують наказ, в якому прописаний фінансовий план для поліклініки. Про яку суму йдеться – директор Лігостаєв не сказав, але зауважив, що план у Костянтинівці виконують на 60%. Від цього залежить заробітна плата лікаря – 4-5 тисяч гривень на місяць.

Лікарі-стоматологи не схотіли спілкуватися щодо втілення реформи. Не для публікації розповіли, що комунальна поліклініка не виживе за обставин, що нині склалися. Вони мають великий досвід роботи у галузі і вважають нововведення непрофесійним підходом до реформування. Втім, жоден з лікарів добровільно з поліклініки не звільнився. 

У Верховній Раді України з 2016 року лежить законопроєкт, за яким стоматологічні послуги мають винести в окрему галузь, щоб лікар-стоматолог працював за сертифікатом (за схожими ліцензіями працюють адвокати, нотаріуси). Наразі цей законопроєкт недоопрацьований, прогнозувати подальші перспективи стоматології ніхто не береться.

А тим часом у Костянтинівці два зуба можна видалити безкоштовно. Один з кандидатів на посаду міського голови запропонував таку послугу пенсіонерам, і черга вишикувалася аж до листопада. 

 

Проєкт “Висвітлення медичної реформи у Бахмуті, Краматорську та Костянтинівці» впроваджується за підтримки Медійної програми в Україні, яка фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews. Висновки й точки зору, що висловлені в публікації, є виключно поглядами ГО «Бахмутська Фортеця» і можуть не збігатися з точкою зору USAID чи Internews.

 

А як у них?

Олеся працює у туристичному бізнесі в Туреччині понад 10 років. Щороку приїжджає додому в Україну і одразу йде до стоматолога – для профілактики або лікування. За її словами, у Туреччині стоматологічні послуги коштують дорого, до того ж вони неякісні. 

 

У Польщі до комунальних поліклінік потрапити швидко не вдасться – там черга на два місяці наперед. Поляки ходять до приватних лікарів, де обслуговуватися швидко, але дорого. Приміром, лікування карієсу (звичайна пломба) коштує від 150 до 300 злотих – це від 1 000 до 2 000 гривень. Лише за огляд у кабінеті стоматолога доведеться заплатити 100 злотих – майже 700 гривень. 

Дмитро СТЕПОВИЙ/Громада Схід №20(29) 2020