Громада Схід
Колл-центр, Марiуполь:
+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
Колл-центр, Краматорськ:
+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
19.12.2021

Корисне чи смачне? Цю дилему Тетяна ГЕРАСІМОВА зі Станиці Луганської вирішила для себе виготовленням пастили із власноруч вирощених фруктів. Її корисну смакоту люблять і діти, і дорослі.

Тетяна за освітою технолог швейного виробництва, у цій галузі певний час і працювала. Колись жила у Луганську, але ще до початку війни повернулася до рідної Станиці, там одружилася, народила дітей. А оскільки сучасні діти вітамінам у  природному вигляді віддають перевагу магазинній «хімії», жінка замислилася: чи можна готувати з фруктів щось натуральне, але привабливе для малечі? З’ясувалося, що можна, і це – пастила. 

– Коли у масовому продажу з’явився величезний асортимент солодкого, у людей став змінюватися смак, і корисні здорові продукти багатьом вже «не смачні», – каже Тетяна. – Але приємно, що все більше людей стають прихильниками пастили. Хтось обмежує себе у солодкому, а хтось просто споживає для різноманітності.

Натуральна пастила – це зневоднені фрукти, в яких зберігається велика кількість вітамінів. Оскільки пастила готується за мінімальної температури у сушарці, в ній залишаються всі корисні речовини свіжих натуральних продуктів. Спочатку Тетяна засвоїла прості рецепти, доступні на звичайній кухні, а згодом подала заявку на участь у програмі Міжнародного Комітету Червоного Хреста «Започаткування власного бізнесу». 

«МЛИНЦІ ГРУДКОЮ» ТА ВІТАМІНИ ДОСХОЧУ

Коли організатори оголосили результати, жінка не могла повірити у свою вдачу: адже вона виграла 50 тисяч гривень фінансової підтримки! Так 2019 року розпочалося перетворення кулінарного хобі на власну справу, якою можна займатися вдома.

– На кошти гранту я придбала дві сушарки з додатковими лотками та сітками, овочерізку для підготовки фруктів та вакуумний пакувальник. Решту устаткування докуповувала власним коштом: потрібні були ще блендер із багатьма режимами, морозильна камера для зберігання сировини, різне приладдя для приготування.

Розпочався період опанування премудростей та експериментів. На цьому етапі було стільки «млинців грудкою», що Тетяна і її родина досі пам’ятають їхній смак. 

— У перший рік всю невдалу з естетичного погляду пастилу ми їли, бо не хотілося викидати тільки через те, що виглядає не так. Тоді жартували, що наїлися вітамінів на рік наперед. Але це нормально, бо кожна справа потребує не тільки хисту, а й досвіду, – згадує жінка. 

Чи не перше, що з’ясувала майстриня про виготовлення пастили: яблуко – а воно є основною сировиною — додається завжди, однак важлива пропорція. Раніше Тетяна готувала за рецептами, які вимагали додавати половину маси з яблука та половину з інших фруктів. Але потім «методом спроб і помилок» віднайшла свою методику, і смак значно покращився. 

А коли вироби вже стали задовольняти виробницю і своїм естетичним виглядом, вона почала пригощати знайомих та виставляти фото в соцмережі. Продукцією зацікавилися, і у Тетяни з’явилися перші замовлення. 

СИРОВИНА – МІСЦЕВА, ЦУКРУ – МІНІМУМ 

— У сумішах я додаю одну третину яблука та дві третини іншого фруктового пюре, потім все поєднується, і так виходить асорті. У такій пастилі я практично не використовую цукор, додаю його тільки до кислих фруктів або замінюю медом за бажанням. Наприклад, цього року були настільки солодкі яблука, що цукор зовсім не доводилося додавати, – каже майстриня. 

Цього року Тетяна вже експериментувала зі створенням пастили з груші. Вона мала традиційний для нашої місцевості сорт і побоювалася – чи підійде він для цього виробу. Але фрукт зберіг всі свої властивості та навіть аромат. Тобто виявилося, що не обов’язково купувати дорогі сорти груші, можна використовувати ті, що ростуть у саду, тоді і продукція не буде задорога. 

Отже, здебільшого Тетяна використовує традиційні для Луганщини сорти, але творчо поєднує їхні смаки. Наразі в її асортименті є пастила з яблука, полуниці, вишні, абрикосу, груші, сливи, малини. Більшу кількість фруктів вирощує сама, щось купує у бабусь, чимось пригощають друзі. Серед місцевих садівників є вже і свої люди, які кличуть щороку збирати врожай. Також Тетяна Герасімова доглядає за деякими деревами поблизу свого будинку, у яких вже давно немає власників – у Станиці, на жаль, таких покинутих осель з садами багато.

— З усіх фруктів та ягід можна приготувати пастилу. Іноді за бажанням замовника я можу додати якийсь екзотичний фрукт – ківі, банан, манго тощо. Собівартість пастили із такими добавками, звісно, буде більшою, адже ці інгредієнти доводиться купувати, – пояснює жінка. 

Найпопулярнішим замовленням є вишнева пастила, що добре зберігає смак, запах та колір ягід. Хоча вишня – дуже примхлива, її доволі важко правильно зберегти, а для приготування необхідно звільнити від кісточок безліч ягідок. Допомагають у цій кропіткій роботі зазвичай діти.

Всі смаколики Тетяна робить саме «під замовлення», щоб не було залишків. Окрім пастили, пропонує також сушені хрусткі фруктові чипси та чай із сухофруктів. 

Наразі майстриня просуває свою продукцію лише на власній сторінці у фейсбуці, а нові клієнти приходять від знайомих. З часом вона мріє про розширення виробництва, але для цього їй потрібно приміщення і багато обладнання, а це потребує геть іншого фінансування. Каже, що з карантином замовлень поменшало, адже люди втрачають роботу, втім, вірить, що через рік ситуація зміниться, і їй вдасться зрештою здійснити свою мрію. 

Лілія УДОДЕНКО/Громада Схід №20(53) 2021

 

Тетяна ГЕРАСІМОВА, героїня: – Дорогі читачі «ГРОМАДИ Схід»! Нехай наступний рік при несе всім більше впевненості у завтрашньому дні і звільнить нас від тривоги. Нехай у ваших родинах панує мир і злагода!

 

 

 

 

 

 

 

Лілія УДОДЕНКО, авторка: – Шановні читачі, вітаю вас із новорічними та різдвяними святами! Бажаю вам наснаги та сил у ваших справах, злагоди у родинах, тепла і яскравих життєвих моментів. Завжди вірте в себе і знайте, що життя все одно для кожного з вас підготувало особливий подарунок, а доля обов’язково вам посміхнеться. Будьте світлом у темряві, слухайте своє серце і любіть життя. Миру вам і вашим родинам!