Громада Схід
Колл-центр, Марiуполь:
+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
Колл-центр, Краматорськ:
+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
29.11.2020

З впровадженням другого етапу медреформи, коли лікарні з бюджетних установ реорганізувалися на комунальні некомерційні підприємстві (КНП), деякі галузі медицини опинилися у невигідних умовах. Зокрема, стоматологія фактично залишилася без фінансової підтримки держави. Скільки лікарі зароблять – стільки КНП і отримає. Не дивно, що фахівці обирають працювати «на себе». 

Через окупацію Алла КОНОНЕНКО з чоловіком переїхали з Донецька до села Гранітного, де вони народилися та виросли, де жили батьки. Олександр невдовзі заснував власний бізнес – відкрив ліцензовану аптеку. 

– Там була велика потреба в ліках, оскільки через бойові дії власники мережевої аптеки припинили свою діяльність. Ми викупили у них приміщення. А пізніше відкрилися ще й у Мирному, – розповідає Алла. 

Молода жінка тоді мала намір вийти з декретної відпустки і працювати за фахом стоматологинею. До 1995 року у Гранітному була лікарня районного значення – зі стоматологічним корпусом і зуботехнічною лабораторією. Але зрештою в селі залишився лише один лікар, який працював ще з радянських часів і до 2014 року. 2015 року дах амбулаторії Гранітного пошкодив ураганний вітер, через дощі у приміщенні з’явилася пліснява, тож виходити працювати Аллі було нема куди. 

– Я зайшла глянути на той кабінет, що залишився від Анатолія Даниловича, попереднього лікаря… Ця стара стоматологічна установа, стіни у грибку… Мене, звісно, відвернуло, – згадує жінка. 

Алла зазначає, що в селі багато активних людей та підприємців, які намагаються хоч якось вижити у скрутних умовах. Але сама вона, не маючи тоді ані грошей на обладнання стоматологічного кабінету, ані підтримки з боку сільради, на приватну практику відразу не наважилася.

– Зараз молоді фахівці майже не повертаються до сіл, тому що молодь ніхто не мотивує і не підтримує. Сільська голова Чермалика запрошувала мене, як молоду фахівчиню, до їхнього села, пропонувала надати житло і забезпечити місцем роботи. У них був готовий кабінет з якісним стоматологічним обладнанням – заходь та працюй. Натомість наша сільрада ніякої допомоги нікому не пропонувала. Можна ж було придбати сучасне обладнання з місцевого бюджету чи через якусь гуманітарну організацію. Взагалі нічого. 

Нині Алла та Олександр Кононенки живуть у Мирному, де їм дісталося у спадщину житло. Тут вона стала працювати стоматологинею, через що довелося слухати наріканні односельців з Гранітного: як так, ти наша, корінна, а живеш та лікуєш у Мирному? Тож врешті решт Алла наважилася на приватне підприємство та відкрила два власних кабінети – спочатку у Гранітному, а потім і у Мирному.

Власне кабінети вона наразі орендує у КНП «Волноваський центр первинної медико-санітарної допомоги» – користується приміщеннями амбулаторій. А обладнання придбала поступово, десь власним коштом, але здебільшого – через грантові програми. 

Минулого року лікарка брала участь у міні-грантовому конкурсі, спрямованому на розвиток малого бізнесу, від Міжнародного Комітету Червоного Хреста. Написала проєкт щодо відкриття стоматологічного кабінету у Гранітному і виграла грант на 146 тисяч гривень. За умовами конкурсу необхідно було мати ліцензію та офіційно працевлаштувати на рік двох осіб – звісно, з відрахуванням всіх податків. За словами Алли, люди й досі працюють, і трудові відносини з ними вона розривати не планує. 

– Окрім стоматологічної установки, яку придбала ще до участі у конкурсі, я поступово купувала все необхідне. А тепер, завдяки фінансовій допомозі, маю ще й портативний рентген-апарат. Він дуже дорого коштує, – коментує Алла. – Я пропрацювала без нього три роки і це було жахливо… Якби не цей грант – досі б люди їздили на рентген зубів до району, як це було раніше. 

Утримувати два обладнаних кабінети складно, але стоматологиня пішла на цей крок, бо шкода була пацієнтів Мирного. В радіусі 40 кілометрів стоматологів більше немає, тож люди були змушені винаймати транспорт та їхати до Гранітного по допомогу. Податки Алла сплачує до бюджету Мирненської селищної ради (за місцем своєї реєстрації), а її чоловік Олександр – до бюджету Гранітненської сільради, бо прописаний там.

Оскільки населення сіл не дуже платоспроможне, оплата за стоматологічні послуги у Алли Кононенко нижча, ніж у державній районній поліклініці, та значно нижча, ніж у міських приватних клініках. За словами мешканця Гранітного Абігані Абдраїмова, батька дев’ятьох дітей, за лікування малих вона навіть не взяла з нього грошей.

Алла КОНОНЕНКО: Так виглядав старий кабінет у Гранітному

Алла виконує майже всі види стоматологічної допомоги: від лікування та видалення зубів до протезування та реставрації. Лікує дорослих та дітей віком від 5 років, серед її пацієнтів є й військовослужбовці. 

– Працюю за попереднім (за 2-3 тижні) записом, щодня приймаю 10-15 людей. Через пандемію обмежили прийом до 2-3 разів на тиждень, переважно беремо людей, яким потрібна невідкладна допомога, – пояснює лікарка.

Як каже директорка КНП «Стоматологічна поліклініка» Олена Гальченко, проблема кадрів стає ключовою для стоматології регіону. Протягом останніх п’яти років в багатьох населених пунктах Волноваського району відремонтовано амбулаторії та фельдшерсько-акушерські пункти, при яких є і сучасні стоматологічні кабінети з обладнанням, а працювати там нема кому. Тож такі фахівці, як Алла, яка не женеться за надприбутками, але ж виконує роботу якісно та з душею – унікальні. Селяни її тому і цінують, і всім знайомим рекомендують.

А сама Алла вважає, що варто би було залучити ще одного молодого фахівця, аби надавати стоматологічну допомогу населенню. Бо люди до неї приїздять вже й і з Чермалика, і зі Старогнатівки, а села ці не маленькі. 

YuliyaGL/Громкор Громада Схід 22(31) 2020