Громада Схід
Колл-центр, Марiуполь:
+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
Колл-центр, Краматорськ:
+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
12.03.2020
Фото: Ірина ГОРБАСЬОВА/Громада

Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) оголосила пандемію респіраторного коронавірусу COVID-19. Це означає, що можуть захворіти понад 50% населення планети. Кілька країн Європи вже запровадили карантинні санкції, Україна стала однією з них.

Станом на 12 березня в Україні лабораторно підтверджені 3 випадки захворювання на COVID-19. Як повідомляє Міністерство охорони здоров’я України, пацієнти ізольовані, їм надається симптоматичне лікування, відбувається робота з контактами. 

Що стосується Донеччини, то, згідно з інформацією  Донецької облдержадміністрації, в області були зафіксовані 3 підозри на наявність коронавірусу, але лабораторія їх не підтвердила. З 12 березня до 3 квітня у 223 закладах освіти (в т. ч. позашкільної) оголошено карантин, під його дію потрапили 267 тис дітей.

Вжито заходів щодо недопущення потрапляння коронавірусу через Маріупольський порт та чотири КПВВ області (температурний скринінг). КПВВ працюватимуть у штатному режимі до особливих розпоряджень командування ООС.

Визначені інфекційні лікарні для перебування людей з підозрами на захворювання – у Мирнограді, Костянтинівці та Маріуполі (лікарня №4 передбачена для дітей, лікарня швидкої допомоги – для дорослих). Облдержадміністрація запевняє, що сімейні лікарі обізнані про необхідні протоколи і радять у разі захворювання звертатися  до цих лікарів – з переліком симптомів та (головне!) інформацією про те, чи перебувала людина за кордоном. Здається, саме ця інформація є тригером для призначення тесту на COVID-19. Адже тестувати на коронавірус всіх хворих із симптомами респіраторної інфекції немає можливості: лабораторії на Донеччині не устатковані необхідним обладнанням, тож  у разі необхідності матеріали аналізів досліджуватимуть у Дніпрі. Купити тест-систему для самостійного користування неможливо.

МОЗ України закликає не поширювати паніку та дотримуватися правил необхідної профілактики. Запевняє, що 605 апаратів штучного дихання, що є у наявності в інфекційних лікарнях, достатньо для проведення необхідних реанімаційних заходів (коронавірус дає ускладнення саме на легені, він викликає тяжку форму пневмонії). Захворювання, викликане коронавірусом, пропонують не називати «смертельним», адже летальність складає 3,4%. Однак 20% захворювань є тяжкими. У зоні ризику – літні люди із суміжними хронічними хворобами.

Медична маска не може вберегти від зараження, але допомагає не торкатися брудними руками носу та роту (вірус живе на поверхнях і передається через слизові). Оскільки масок в аптеках вже немає, незайвим буде згадати минуле і зробити її власноруч. Якщо ви вже захворіли, маска збереже від інфекції оточуючих – інших медичних засобів профілактики просто немає.

Як захистити себе від вірусних інфекцій:

  • уникайте контакту з людьми, які мають симптоми застуди. Мінімальна безпечна дистанція — 1,5 м
  • мийте часто руки милом упродовж 20-ти секунд та/або користуйтесь антисептиком, в якому вміст спирту складає не менше 60-80%
  •  вживайте продукти після достатньої термічної обробки, не їжте сире м’ясо, м’ясні субпродукти та яйця
  • уникайте дотиків до свого обличчя (очі, ніс, рот), рукостискань. Вітайтесь по-іншому – стукайтесь кулаками чи ліктями, просто кивайте тощо
  • у разі появи перших симптомів ГРВІ невідкладно зверніться до свого сімейного лікаря.

І ще – допомагайте старим не наражатися на небезпеку. Заздалегідь купіть їм ліки та їжу, щоб вони не ходили по аптеках та магазинах. Ми значно поширимо шанси «груп ризику» не захворіти, якщо подбаємо хоча б кожен про «своїх». А як буде бажання та натхнення – і про тих, хто, може, і не дуже свій, але поряд.

Влад СУПРУНЕНКО/Громада Схід №4(13) 2020