Громада Схід
Колл-центр, Марiуполь:
+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
Колл-центр, Краматорськ:
+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
15.03.2020

В продовження циклу «Хто за що відповідає в Україні» розбираємо систему правосуддя та правоохоронних органів. Підслідність, підсудність, розділення функцій– стисло і доступно в огляді кореспондентки «ГРОМАДИ Схід», яка принагідно має багатий досвід правозахисної діяльності та активної взаємодії із системою.

Моя двоюрідна бабця ворожила на картах. Тож ще маленькою, часто бігаючи десь поруч, я чула дивні діалоги про «казьонні дома».  

  • Падает тебе поздняя дорожка в казенный дом, – серйозна ворожка дивиться на старі заяложені карти. 
  • Это куда?
  • Ну, милиция, прокуратура, может, судиться с кем-то будешь, – очі «клієнта» стають квадратними, обличчя – кольору крейди.

В мене немає карт, але є досвід спілкування з цими структурами вже після реформ, тож лякати не буду, натомість розповім, чому наразі все не так погано.

Правоохоронна система, що має захищати кожного з нас окремо і державу взагалі, величенька – це й Національна поліція, і СБУ, і ДБР, і НАБУ,  суди різних спеціалізацій та інстанцій, митниця… А також окремі частини державних органів, що здійснюють правоохоронні функції – від силовиків  екологічної інспекції до вертолітних підрозділів МВС (це не жарт, їх справді хочуть утворити). Всі вони працюють залежно від підслідності та підсудності.

Підслідність вказує, який злочин хто має розслідувати. Наприклад, справи про розбите вікно, крадіжку чи вбивство візьме в роботу Національна поліція, про несплату податків – слідче управління фінансових розслідувань Державної фіскальної служби України, мільйонний хабар чиновнику розслідуватиме Національне антикорупційне бюро (НАБУ), сепаратизмом займуться в СБУ, а ось некорупційними злочинами чиновників найвищого рівня (міністрів, очільників різних загальнонаціональних установ тощо) опікується ДБР – Державне бюро розслідувань.

Після завершення розслідувань розглядати ці справи будуть також різні суди. Деякі справи потраплять на стіл судді звичайного окружного суду, деякі підуть до адміністративного суду, якісь – до господарчого, а, наприклад, справу про корупцію, де йдеться про суми більше півмільйона гривень, розглядатиме ВАКС – Вищий антикорупційний суд.   

В повсякденному житті пересічні громадяни найчастіше стикаються з поліцією, прокуратурою та судом. Тож про це детальніше.

Якщо порушені ваші права, пошкоджено ваше майно, завдано шкоди вашому здоров’ю, необхідно звертатися до поліції. Ви можете написати заяву з описом того, що трапилося, у найближчому відділку поліції або викликати поліцейських за номером 102 (з мобільного без будь-якого коду і безоплатно, навіть якщо на телефоні порожній рахунок).  Якщо ви бачите якусь дію, що вчиняється проти когось або порушує громадській порядок, дуже раджу вам набирати 102. Тільки так ми можемо навести лад в країні і створити безпечні умови життя для себе та близьких (наприкінці розкажу історію про те, як я сама це роблю-).

Після того, як ви написали заяву, співробітник поліції має визначити, про яке порушення згідно із законодавством йдеться. Якщо це адміністративне правопорушення, то поліція складає адміністративний протокол, і після нетривалого розслідування обставин (від 1 дня до 15 діб) адміністративне провадження розглядає суд. Є адмінпорушення, по яких поліція може одразу винести постанову про покарання без долучення суду. Як правило, це легкі правопорушення. Наприклад, проступок у вигляді придбання самогону домашнього вироблення. Цей факт розслідує поліція і вона ж приймає рішення щодо накладання штрафу (від 1000 до 5000 гривень, до речі!). Так само відбувається штрафування водіїв – порушників правил дорожнього руху – звісно, якщо обійшлося без жертв. 

Якщо ви повідомили про тяжкий злочин, що підпадає під дію Кримінального кодексу України, то повідомлення про цей злочин поліціянт обов’язково та невідкладно має внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань (ЄРДР). Ви також можете прийти із заявою про кримінальний злочин до прокуратури, і тоді повідомлення до ЄРДР мусить внести прокурор, а вам видати витяг про реєстрацію кримінального злочину в цьому реєстрі.  З внесення до ЄРДР починається досудове розслідування справи. Однак функції розслідування прокуратура наразі позбавлена. Тож протягом 24 годин прокурор має передати справу на розслідування до поліції (або СБУ, НАБУ, ДБР чи інших органів залежно від підслідності, про яку я згадувала на початку). Поліція працює над справою разом із прокуратурою. Слідчий прокурор має наглядати за ходом розслідування, дотримуванням всіх правил та законності слідчих дій. Обшуки та утримання під вартою під час розслідування можуть відбуватися тільки за ухвалою суду на клопотання прокурора чи слідчого.

Розслідування у кримінальних справах має тривати не більше шести місяців. Якщо не вдається закінчити розслідування за півроку, то слідчий прокурор або слідчий поліції звертається до суду за дозволом продовжити розслідування. Якщо суддя відмовляє у клопотанні, то справу або закривають, або передають на розгляд до суду. 

Судочинство має будуватись на засадах рівності учасників процесу, змагальності сторін та вільному наведенні доказів, а також презумпції невинуватості: забезпеченні доведеності вини з боку органів слідства та забезпеченні обвинуваченому права на захист. Конституція України  передбачає право кожного обвинуваченого захищати себе особисто або через вільно вибраного ним на власний розсуд захисника з-поміж юристів, які можуть надати ефективний правовий захист (адвокатів). Якщо середньомісячний дохід громадянина не перевищує 4024 грн – два прожиткових мінімуму станом на 2020 рік, він має право вимагати адвоката за державний кошт. 

Прокурор у суді завжди виступає на стороні обвинувачення, захищаючи порушені права громадянина або держави. Також прокуратура здійснює нагляд за виконанням рішення суду по справі.

Судові рішення обов’язкові до виконання, якщо набули законної сили і не оскаржені в судах вищих інстанцій. Абсолютна більшість питань вирішується в місцевих судах, отже вони є найчисленнішими. Якщо рішення місцевого суду не задовільнило одну зі сторін процесу, вона може оскаржити це рішення в судах вищих інстанцій. 

Треба зазначити, що останні роки українські суди досить прихильно ставляться до вразливих категорій позивачів – пенсіонерів, переселенців, людей з окупованих територій. Тому не варто боятися звертатися до суду за захистом своїх прав: відновленням пенсій, встановленням фактів народження або смерті на неконтрольованих територіях, видачею відповідних документів українського зразка тощо.

Я не буду розповідати про виконавчу службу, судових приставів, слідчі ізолятори, тюрми та колонії, бо це окрема велика тема. А розповім обіцяну історію про те, як я особисто змінюю Україну на краще. Довелося мені одного разу їхати маршруткою, водій якої все життя, мабуть, мріяв брати участь у «Формулі-1».  Про це ж саме мріяв і водій іншого автобусу, тож просто посеред дороги вони вирішили з’ясувати, хто тут король траси. І почалися перегони. Інколи автобуси настільки зближувалися, що я бачила паніку на обличчях пасажирів другої маршрутки. В нашій, зрозуміло, теж кричали, лаялися та намагалися втриматися за поручні на крутих віражах. Водіям було байдуже, вони продовжували змагання. Я набрала 102, бо це ставало аж надто небезпечно. Виклик прийняли, і  на кінцевій зупинці на порушників вже чекали для проведення «виховної роботи». 

Тож будьте небайдужими щодо захисту своїх прав та безпеки, це здебільшого не вимагає ані багато зусиль, ані багато часу. Бережіть себе та не порушуйте закон.  

Ірина ПЕРКОВА/Громада Схід №4(13) 2020

___

Рівень злочинності в Донецькій області – один з найнижчих у державі та складає 52 кримінальних правопорушення на 10 тисяч населення. Щороку поліція розкриває понад 9 тисяч кримінальних правопорушень.

2019 року до поліції області по допомогу звернулися понад 405 тисяч людей. За п’ять років кількість звернень зросла вдвічі (2015 рік – 194 тисячі), що свідчить про зростання довіри громадян до поліцейських (за даними Головного управління Нацполіції в Донецькій області).

 

 

БФ «Карітас Маріуполь» за підтримки програми ООН із відновлення та розбудови миру в рамках проекту «Ефективне врядування і залучення громадян задля досягнення правосуддя, безпеки, захисту довкілля та соціальної єдності у східній Україні» проводить заходи по наданню безоплатної первинної правової допомоги у містах Мар’їнка, Волноваха та Мангушському районі. Підготовка позовів до суду, правові консультації з конфліктних питань – безоплатна допомога надається всім потребуючим у приміщеннях районних рад та телефоном (з понеділка по п’ятницю з 8.00 до 16.00):
Мар’їнка: (050) 013 25 53, (067) 267 58 69
Мангуш: (050) 013 25 56, (067) 267 58 13
Волноваха: (050) 013 25 68, (067) 267 58 16.