Громада Схід
Колл-центр, Марiуполь:
+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
Колл-центр, Краматорськ:
+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
22.05.2021
Фото: Ірина ГОРБАСЬОВА/Громада

Статистика випадків домашнього насильства в Україні з кожним роком демонструє зріст. Так, 2019 року таких випадків стало на 28% більше, аніж 2018-го. А 2020 рік став взагалі роком-чемпіоном. Адже карантин зачинив людей вдома, і родинні проблеми кривдників та їхніх жертв зросли у геометричній прогресії. Втім, як не дивно, ці дані не означають, що в українських родинах стало більше насильства. Вони скоріше про те, що люди просто перестали його замовчувати і зрозуміли, що можуть розраховувати на допомогу.

До юристки «ГРОМАДИ Схід» Марини Чуйко за правовою допомогою звернулася пані Ірина, яка стала жертвою домашнього насильства. Історія жінки була непростою. Вже більше двох років вона перебуває у шлюбі із чоловіком, від якого має однорічну дитину. Старша дитина в неї від першого шлюбу. Протягом останніх чотирьох місяців чоловік пиячить, дозволяє собі нецензурно лаятися та погрожує фізичною розправою. Ірина з дітьми була змушена переїхати жити до своєї матері, але і це чоловіка не зупинило. Він неодноразово притягувався до адміністративної відповідальності за ст. 173-2 КУпАП, яка передбачає заподіяння домашнього насильства, проте не вгамовувався. Тож пані Ірина звернулася із питанням: як обмежити чоловіка у вчиненні  насильства до неї, двох малолітніх дітей та її матері.

Юристка пояснила, що засобів протидії домашньому насильству існує кілька. Є терміновий заборонний припис, який виноситься кривдникові уповноваженими підрозділами Національної поліції в разі загрози життю і здоров’ю потерпілої людини. Поліцейські, прибулі за викликом, можуть: а) зобов’язати кривдника покинути місце проживання (перебування) постраждалої особи (незважаючи на їхні майнові права на житло), б) заборонити його вхід і перебування в місці проживання (перебування) постраждалої особи, в) заборонити у будь-який спосіб контактувати з постраждалою особою.

А є ще обмежувальний припис щодо кривдника, який виноситься за рішенням суду за заявою особи, яка постраждала, або ж її законного представника. Обмежувальним приписом визначаються такі види обмежень для кривдника:

  • заборона на перебування у місці спільного проживання з жертвою
  • обмеження спілкування з потерпілою дитиною
  • заборона наближатися до місця роботи, навчання, проживання жертви тощо
  • заборона особисто і через третіх осіб розшукувати та переслідувати потерпілу особу 
  • заборона вести переписку, телефонні переговори, будь-яким іншим чином контактувати з жертвою.

 

Справа про видачу обмежувального припису розглядається не пізніше 72 годин після надходження заяви до суду та підлягає негайному виконанню. Такий припис видається на термін від 1 до 6 місяців та може бути додатково продовжений ще на 6 місяців. Причому судова практика демонструє, що наявність кримінального провадження за фактом вчинення домашнього насильства є достатнім доказом для обґрунтування позову проти кривдника.

Оскільки пані Ірина мала не один такий доказ, разом з юристкою вона прийняла рішення довести вчинення домашнього насильства у суді і отримати обмежувальний припис. 

На підставі поданого позову суд прийняв бік позивачки і виніс рішення щодо присудження чоловікові обмежувального припису на 6 місяців.  

Марина ЧУЙКО, юристка «ГРОМАДИ Схід»:

– Треба знати: якщо приписи порушуються, у нашій країні за домашнє насильство введена кримінальна відповідальність. Так, кривдникам загрожують громадські роботи, арешт до 6 місяців, обмеження волі до 5 років або позбавлення волі до 2 років. 

Також варто пам’ятати, що особи, які постраждали від домашнього насильства, мають право на всі види безоплатної вторинної правової допомоги (згідно із Законом України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», яким 2018 року внесено зміни до Закону України «Про безоплатну правову допомогу»).

 

 

Тож не вагайтеся і звертайтеся по допомогу за такими контактами:

  • 102 – поліція
  • 103 – швидка медична допомога
  • 15-47 – цілодобова гаряча лінія для жертв домашнього насильства
  • 116-123 (з мобільного) та 0 800 500 335 (зі стаціонарного) – національна гаряча лінія з попередження домашнього насильства
  • 0 800 213 103 – цілодобова гаряча лінія безоплатної правової допомоги.