Громада Схід
Колл-центр, Марiуполь:
+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
Колл-центр, Краматорськ:
+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
24.01.2021

Максим МУРАТОВ із села Хомівки Сватівського району Луганщини у свої 26 років є двократним чемпіоном світу. Наразі популяризує гирьовий спорт у своїй громаді, має кілька вихованців, які вже здобувають перемоги у онлайн-турнірах, і планує 2021 року встановити новий рекорд.

ШЛЯХ ДО ЧЕМПІОНСТВА

Максим з дитинства був напрочуд активним – музична школа, театральна студія, а, зрештою, і спорт. 

– Бажання займатися важкою атлетикою з’явилося у старших класах. Я був маленький на зріст, на фізкультурі ледь здавав нормативи, а кортіло бути сильним. Мій батько викладав фізкультуру у Сватівському професійному аграрному ліцеї, там був спортзал, де можна було займатися. Тож саме батько допоміг мені стати на шлях спорту і був для мене першим тренером. 

Спочатку Максим просто качав м’язи із старшими хлопцями, проте згодом його зацікавили гирі. Через деякий час він вже штовхав гирі, чи не важчі його самого. Наважився на участь у районній спартакіаді – і одразу посів третє місце у своїй ваговій категорії (60 кг). Ця маленька перемога мотивувала займатися далі. 

На тих змаганнях Максима помітив головний суддя Михайло Іванович Руденко, заслужений тренер та майстер спорту. Він проводив заняття у сусідньому селі Дуванці, і за його запрошенням хлопець наступні три роки їздив туди тренуватися. Районні змагання поступилися обласним, а потім, коли Максим став студентом і увійшов до складу університетської збірної гирьового спорту – і всеукраїнським. Скрізь займав призові місця, тож незабаром його запросили до складу збірної України. 

– 2014 рік став для мене визначним. На чемпіонаті світу, що проходив на початку року у Білорусі, я не очікував на великі результати, бо займався вже певний час самостійно. Але моя мрія здійснилася: я взяв два перших місця в особистому заліку і третє місце у складі збірної України. 

«ГИРЯ – КРАЩІЙ ДРУГ, НІЖ ШКІДЛИВІ ЗВИЧКИ»

Здавалося б, після такої перемоги – точно швидка кар’єра та велике майбутнє. Проте наступні чотири роки хлопець практично не займався гирями: важкий перелом руки, шок, відчай… 

– У лікарів я одразу запитав, чи зможу повернутися до гирьового спорту. Звісно, що остаточної відповіді не було. Єдине, що мало допомогти – час та правильна реабілітація. Я дотримувався всіх рекомендацій, позаяк хотів швидко прийти в норму. З часом так і сталося, – згадує Максим.

Заняття спортом хлопець відновлював у рідному селі Хомівці, де йому запропонували роботу вихователя гуртожитку. Там він і працює наразі. 

– Я не жив у селі кілька років і, повернувшись, зрозумів, що гирьовий спорт практично зник, ніхто ним не займається. Мій батько через вік вже не міг популяризувати атлетику. Місцева молодь не знає, куди себе подіти, підлітки звикають до куріння, алкоголю, як і у багатьох селах. Тому я загорівся ідеєю показати їм інший бік дорослішання та мужності, адже сам за здоровий спосіб життя і вважаю, що гиря – кращій друг, ніж шкідливі звички. 

На той час, коли Максим Муратов був готовий повернутися до змагань, вони через карантин проводилися лише в онлайн-форматі. Тож він взяв участь у всеукраїнському турнірі імені Піддубного і виборов третє місце. Про нього підготувало сюжет обласне телебачення – і його плани почали здійснюватися. 

За тренуваннями богатиря діти завжди спостерігали із цікавістю. А після телевізійного сюжету до знаменитості потягнулося ще більше молоді. Діти хотіли вже не тільки дивитися, а й навчатися. Тож з того часу Максим тренує кількох учнів. Серед них є і дівчата, які руйнують стереотипи про «слабку стать» і штовхають гирі нарівні з хлопцями. 

За рік четверо учнів посіли призові місця у п’яти онлайн-чемпіонатах України. У деяких змаганнях Максим також бере участь. Звісно, що й місця посідає перші. 

– Нещодавно був випадок, коли під час онлайн-змагань потрібно було підняти гирю 500 разів, а вже на 300-му у мене почала злазити шкіра на долонях. Було боляче, але я не подав виду та продовжив виконувати вправу. Адже поруч учні, які вболівають, люди, які дивляться трансляцію відео, тож у мене просто не було права здаватися. 

СЕЛО БОГАТИРІВ

За словами хлопця, саме учні зараз є його найбільшою мотивацією. Для них він мріє відкрити в селі доступний і універсальний спортивний зал. 

– Хочу створити спортивний центр і спортивний клуб не тільки для нашої молоді, але і для жителів сусідніх сіл. Не обов’язково мають бути тільки гирі, планую і тренажери, і пауерліфтинг (ним я також займаюся). Наразі активно шукаю людей, зацікавлених моєю ідеєю. Сподіваюся, що знайду можливості і відкрию зал для всіх охочих.

Мрія «для себе» – виконати норматив майстра спорту міжнародного класу і встановити абсолютний рекорд України. Для цього Максимові потрібно виконати поштовх довгим циклом однією гирею у 40 кілограмів з довільною зміною руки за одну годину п’ятнадцять хвилин. А проміжний рекорд — новорічний — він вже побив нещодавно: 2021 раз підняв гирю вагою 16 кілограмів.

За словами Максима Муратова, вправи з гирями позитивно впливають на організм. Регулярні заняття підвищують витривалість, тренують серце, позбавляють жиру. Для непрофесійних занять, просто з метою підтримки здоров’я, підійдуть і зовсім невеликі гирі. А ось знаряддя більше 24 кілограмів – вже не для новачків.

Як каже богатир з Хомівки, гирі зараз набувають нової популярності, хоча їм вже кілька століть. Сподіваємося, нашому герою вистачить сил та наснаги втілити свої мрії і зробити гирьовий спорт привабливим не тільки у містах, а й у селах на Сході України. 

Лілія УДОДЕНКО/Громкор Громада Схід №1 (34) 2021