Громада Схід
Колл-центр, Марiуполь:
+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
Колл-центр, Краматорськ:
+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
27.07.2021

«Український Нью-Йорк – це наші старі будинки під німецькою черепицею, яку виробляли тут ще з 19-го сторіччя, з віконницями, пофарбованими в блакитне, як люблять у нас, в українських селищах. Нью-йоркці повернули своєму селищу справжнє ім’я, а наш фестиваль повертатиме справжні історії», – так організатори пояснюють тему першого в історії Нью-Йоркського Літературного Фестивалю, який відбудеться 2-3 жовтня 2021 року. 

Заснувала фестиваль українська письменниця Вікторія Амеліна, авторка романів «Синдром листопаду» та «Дім для Дома». Вона ж в основному його і фінансує, адже проєкт волонтерський. Вікторії допомагає громадська організація «Культурний елеватор», головою якої є організаторка фестивалю «Кальміюс» Олександра Папіна, а також спільнота Торецької громади.

Що саме відбудеться в рамках фестивалю? По-перше, конкурс есеїв для старшокласників селища. Тему та склад журі конкурсу оголосять у Нью-Йорку 2 вересня. А п’ятьох переможців чекатимуть подорожі до Львова та Києва.

Також буде велика програма для дітей – зустріч з відомими письменниками, твори яких входять до шкільної програми: Сашком Дерманським, Галиною Вдовиченко, Катериною Міхаліциною тощо. Загалом гостями фестивалю стануть авторки та автори з трьох країн, зокрема, Олена Стяжкіна, Сергій Жадан, Галина Крук, Себастьян Гобер (Франція), поетка з Нью-Йорка (США) Оленка Дженнінгз. 

А ще буде джаз, бо це ж все-таки Нью-Йорк, хоч і український. Камерної атмосфери фестивалю додасть відомий джазовий контрабасист Марк Токар. 

Вікторія АМЕЛІНА, засновниця та кураторка фестивалю:

Я народилася і виросла у Львові, але Донеччина мені рідна. Я буваю у Нью-Йорку з 2005 року, відколи вийшла заміж і стала частиною родини Амеліних. Рідні мого чоловіка працювали тут вчителями, лікарями та, ясна річ, на виробництві. І завжди пишалися саме справжньою назвою селища Нью-Йорк. Адже ще пам’ятають, що так селище називали їхні батьки, дідусі та бабусі, які так і не звикли до назви «Новгородське».

Ідея Нью-Йоркського Літературного Фестивалю з’явилася в мене, коли я почала їздити на Схід як письменниця – тобто, фактично від початку війни. У травні 2021-го тоді Нью-Йорк ще боровся за повернення селищу старої назви – я зателефонувала рідним і спитала, чи варто реалізувати цю ідею. Після ствердної відповіді запропонувала Олександрі Папіній поїхати до Нью-Йорка, аби познайомитися з громадою, головами локальних громадських організацій, бібліотекарями… 

Тепер Нью-Йорк повернув своє справжнє ім’я, тож ми з радістю сформулювали тему першого НЛФ: «Справжні імена. Справжні історії». Ми хочемо не лише говорити, але й слухати – впевнена, що нам, митцям з усієї України, є чого повчитися в нью-йоркців з Донеччини.