Громада Схід
Колл-центр, Марiуполь:
+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
Колл-центр, Краматорськ:
+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
05.07.2021

Євгенія ГІЛЬГЕВИЧ цього літа закінчила одинадцятий клас та склала ЗНО. На відміну від багатьох однолітків, вона з дитинства знала, ким хоче стати і де навчатиметься після школи. Смаколики від Жені та її мами Світлани вже оцінили не лише жителі прифронтової Максимільянівки на Донеччині – майстрині мають замовлення і з сусідніх населених пунктів.

ПЕРШИЙ ТОРТ НА ВЕСІЛЛЯ

Свій перший торт Євгенія самостійно спекла у 12 років, але допомагати мамі з випічкою вона почала ще раніше. Адже коли Світлана сильно захворіла, чоловік пішов з родини, і вона з маленькою ще Женею залишилась сама. Спочатку мамі з донькою трохи допомагав дідусь, а після його смерті вони почали заробляти тим, що пекли торти, короваї та пироги на замовлення. 

– Нам замовили весільний торт, а мама потрапила до лікарні. Не хотілося скасовувати замовлення та відмовляти людям, які на нас розраховували. Тож вирішила спекти торт самостійно, – згадує свій перший досвід Євгенія. – Пам’ятаю, що торт мала прикрашати троянда з шоколаду, а вона у мене не вийшла. Довелося прикрасити кремовим мереживом та айсингом – підсушеним збитим білком. 

Найулюбленіший торт самої дівчини – бісквітний із сметанним кремом, горіхами або ягодами, особливо з виноградом. Взагалі Женя любить пекти бісквіти, а далі використовувати складні кондитерські техніки. Робить, наприклад, торти з імітацією океанської глибини. 

– Складаю та перемазую кремом коржі так, аби вони не були гладенькими, а виглядали нерівно, як дно океану. Ліплю з кондитерської мастики фігурки морських коників, водорості, ракушки і розкладаю їх на коржах, а потім заливаю цю композицію желе. Спочатку один шар, як він застигне – другий, згодом – третій. Виглядає так, що «океанські мешканці» не просто лежать на коржі, а начебто плавають у воді. 

Найважчий у приготуванні – фірмовий мамин торт «Світлана». Жінка, до речі, ніколи не працювала кондитером, пекти її у дитинстві навчила бабуся. 

– Це мій рецепт, сама придумала. Процесів багато, тому торт виготовляється два дні, – розповідає Світлана. – Для нього випікаємо не лише звичайні, а й шоколадні бісквітні коржі. Між ними – прошарки з горішків та безе, желе зі свіжих, тільки жовтих черешень, сирного крему. Далі торт вкривається дзеркальною глазур’ю та прикрашається шоколадними фігурками. 

Є торти, які майстрині виготовляють три дні. У перший день печуть коржі, на другий промазують їх кремом, аби добре просочилися, на третій – вкривають глазур’ю та прикрасами. А перед Великоднем майже три доби мама з донькою зовсім не спали – пекли паски. 

БУЛОЧКИ-ДРАКОНИ ТА ПЕЛЬМЕНІ-СЕРДЕЧКА 

Окрім тортів, у кондитерок охоче замовляють булочки з начинкою. Дітлахам особливо подобається здоба у вигляді драконів, крокодилів, їжаків та лебедів. Навіть до виготовлення традиційних напівфабрикатів – млинців та пельменів – Євгенія підходить креативно. Готує, наприклад, «поцілуночки» – поєднані між собою пельмені. А на День закоханих їй замовили пельмені-сердечка. Аби зробити тісто червоним, дівчина додавала до нього сік буряка. 

– Ми з мамою не дуже вітаємо хімічні барвники і намагаємося до наших виробів додавати лише природні. Якщо у тісто додати сік шпинату, воно стане зеленим, сік шовковиці дає яскравий бузковий, а жовтий можна зробити за допомогою моркви або куркуми. Аби мати під рукою природні барвники, заморожуємо вдома фрукти та овочі. 

Для тіста майстрині використовують масло лише 82% жирності, якісні вершки та молоко. В інтернеті замовляють лише цукрову пудру, присипки, кандурин – золоту або сріблясту харчову фарбу, що надає прикрасам перламутрового кольору; ізомальт, з якого можна робити прозорі льодяники або спіральки; та агар-агар, вироби з якого, на відміну від желатину, не так швидко тануть та мають більш насичений смак.

 

Прикраси для тортів у більшості їстівні, з шоколаду та мастики. Дріт, шпажки або дерев’яні топери з надписами кондитерки з Максимільянівки практично не використовують. Якщо замовляють популярну нині прикрасу з живими квітами у желе, пропонують натомість зробити квітки з цукру. Для одного з перших своїх тортів, замовленого на святкування народження дівчинки, Женя виготовила фігурку немовляти, яке спить на крилах янгола. Робила також фігурки Карлсона та трьох козаків – героїв відомого українського мультфільму. 

ПОПРИ ТРУДНОЩІ

Виготовлення крему та прикрас забирає багато часу та сили, бо майже всі процеси доводиться робити вручну. Вдома є блендер та міксер, але вони недостатньо потужні, тож використовують їх вже наприкінці приготування тортів.

– Аби збити білки, Жені доводиться над гарячою паровою банею сорок хвилин в одному темпі і в одному напрямку розмішувати їх звичайним вінчиком. Такий процес, розрахований на механіку, вручну робити складно, болять і руки, і ноги, – каже Світлана.

Крім планетарного міксера або кухонного комбайна, майстрині мріють про високу духовку. Зараз їхня старенька духовка не дозволяє випікати високі короваї.

 Але юна майстриня переймається переважно тим, що замовлення доводиться доставляти громадським транспортом, де їх можна пошкодити. До того ж влітку неможливо везти без холодильника торти з желейними прошарками чи шоколадними прикрасами. Доводиться у спеку виготовляти смаколики лише з білково-заварним або сметанним кремами, а прикраси робити з мастики або мережива з безе.

– Нещодавно пекла «Бетмен» на десятиріччя хлопця, який захоплюється супер-героями. Торт був прикрашений шоколадними кажанами, і у транспорті вони розтанули за лічені хвилини. Тож мала переробляти прикраси, ліпити кажанів із мастики, – розповіла Євгенія. 

Кілограм будь-якого торту юної кондитерки коштує 200 гривень. Аби підтримати маму, яка майже не пересувається, Євгенія ще підробляє: допомагає сусідам білити, фарбувати, доглядати город чи сад. Також вона вчиться робити масаж, корисний для мами, а далі планує закінчити відповідні курси та мати додатковий заробіток. Ще захоплюється вишиванням бісером та хрестиком, але зайвих коштів для такого хобі поки не має. Каже, що все встигає, бо не любить сидіти на місці та, на відміну від однолітків, не надто захоплюється ґаджетами: 

– Веду сторінки в інстаграмі та фейсбуці, де виставляю фото наших виробів та читаю відгуки замовників. А так мені більше цікаве життя навколо, ніж віртуальне.

Євгенія планує вступати до Великоновосілківського професійного ліцею та опанувати професію кухаря-кондитера, аби згодом відкрити власну кондитерську чи невелике кафе. 

– Ще не знаю, які бали отримала із ЗНО. Зз математики, здається, виконала 60% завдань. Чесно кажучи, не сильно боялася. По-перше, тому що готувалася, а, по-друге, не всі мають бути відмінниками. Головне – ніколи не  опускати руки, завжди йти вперед і не боятися долати перешкоди, – підсумовує Женя та бажає всім випускникам і абітурієнтам знайти справу до душі, як це сталося з нею. 

Ірина ДІМІТРОВА/Громада Схід №12 (45) 2021