Громада Схід
Колл-центр, Марiуполь:
+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
Колл-центр, Краматорськ:
+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
23.06.2021

До Луганщини Олена Пасічник приїхала вісім років тому. Дівчина залишила селище Свеса на Сумщині, звідки родом, а потім і Київ, де вчилася та працювала. Вийшла заміж за жителя Єпіфанівки Михайла Пасічника, у родині якого вже кілька років вирощували полуницю. І почалося…

Олена довго придивлялася, як пораються із полуницею батьки Михайла, а потім і сама посадила кілька рядків. Сьогодні на її грядках – 800 кущів соковитої «Клері», а полунична плантація займає 10 соток городу.

– Зараз полуниця – моя робота, адже іншої у селі немає, – каже Олена. 

Минуле літо було спекотним, багато полуниці не вижило, тож навесні цьогоріч довелося заново садити нові кущики «Клері». Дівчина вважає, що саме для цього сорту добре підходить піщаний ґрунт на її городі. Авжеж, якщо добре підгодувати його натуральними добривами. 

Коли на початку червня полуниця наливається, родина Пасічників продає солодкі ягоди односельцям, туристам, які на вихідні приїжджають до Єпіфанівки. 

Свої грядки Олена планує масштабувати у бізнес. Хоче встановити теплицю, де зможе вирощувати ремонтантну полуницю та збирати кілька врожаїв на рік. Для цього родина вже пробурила свердловину, але потрібні ще гроші – за підрахунками Олени, орієнтовно 200 тисяч гривень. Адже у теплиці треба влаштувати крапельний полив та освітлення, до того ж закупити ще тисячу саджанців.

– Чому я хочу теплицю? Це дозволить вберегти рослини від дощів, хвороб, які можуть бути у відкритому ґрунті. Ми плануємо закуповувати саджанці у горщечках, аби наступного сезону вже мати врожай ягід, – каже дівчина. 

А ще Олена хоче допомагати селу вижити. У Єпіфанівці наразі близько тисячі жителів, роботи немає, більшість людей живе з власного господарства або їздить на роботу до Сєвєродонецька. Багато односельців Пасічніків їдуть звідси у пошуках кращої долі, спостерігати за цим дуже сумно.

Аби змінити такий стан речей, Олена впродовж трьох місяців вчилася соціальному підприємництву. Дізналася, що це таке, як прорахувати фінансовий план, на що зважати при започаткуванні справи, як поєднувати бізнес-діяльність та допомогу громаді. А далі презентувала свою ідею вирощування полуниці у теплицях на пітчингу ідей соціальних підприємців, який відбувся 4 червня у Святогірську за сприяння Проєкту USAID «Економічна підтримка Східної України».

– Хочу, щоб навколо було красиво, щоб молодь мала місце для відпочинку, був парк та сучасний простір для спілкування, – мріє дівчина. 

І не лише мріє:

– Торік ми з подругою розфарбували зупинку у селі, на якій були написані нецензурні слова. Зараз разом з односельцями організовуємо різні активності: прибираємо узбіччя, встановили у селі сітки для сортування сміття, облаштували майданчик просто неба, де влітку показуємо кіно. 

Маючи теплицю, Олена запрошуватиме людей на роботу, а частину прибутку вкладатиме у розвиток села.

– У нас тут дуже красиво. Є ліс, річка Борова неподалік. Та й наша вулиця, де живе шість родин, дуже затишна. Я полюбила це село і Луганщину і хочу, щоб моє село ставало кращим.

Найближчим часом дівчина планує подати грантову заявку на будівництво теплиці, а поки збирає полуницю на продаж та плете з неї вінок. 

Наталя ДОНЕЦЬКА/Громада Схід №11(44) 2021