Громада Схід
Колл-центр, Марiуполь:
+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
Колл-центр, Краматорськ:
+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
08.03.2021

Право на безоплатний проїзд осіб з інвалідністю гарантовано законом. Проте пані Ользі, яка є особою з інвалідністю ІІ групи, довелося відстоювати це право у суді за допомогою громадського юриста.

З неправомірною відмовою у безоплатному проїзді у міських автобусах пані Ользі довелося стикатися протягом кількох років.

Так, в жовтні 2017 року вона намагалася сісти в автобус № 1 на зупинці біля вокзалу  у Костянтинівці. Але щойно пред’явила своє посвідчення особи з інвалідністю ІІ групи, водій вигнав її з автобуса у грубій формі. Така ж ситуація на цьому маршруті повторилася у грудні 2018 року. У січні 2019 року водій автобуса іншого перевізника також відмовив їй у безоплатному проїзді. 

Пані Ольга занотувала державні номери автобусів та звернулася зі скаргою до Костянтинівської міської ради. Але нічого, окрім проведення роз’яснювальної бесіди із водіями та застосування до них адміністративних заходів, не досягла. Жінці цього було замало, вона вирішила звернутися за захистом своїх інтересів до суду. 

Відповідь Костянтинівської міської ради містила інформацію про власників автобусів: ФОП Іванов та ТОВ «Пасажирська компанія Донбас» (засновником та директором якої також є громадянин Іванов). Тож у травні 2019 року пані Ольга звернулась до Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області із позовною заявою до обох юридичних осіб щодо стягнення моральної шкоди в розмірі 10 000 гривень з кожної. 

У позові вона зазначила, що внаслідок неправомірної відмови у пільговому перевезенні їй була спричинена моральна шкода, адже вона була змушена шукати додаткові способи пересування у холодну пору року, а також отримала травму через нанесення особистої образи та приниження її честі і гідності перед іншими пасажирами.

Невдовзі пані Ольга зрозуміла, що не має спеціальних знань та навичок для особистого представництва у судовому процесі. Тож за професійною підтримкою вона звернулася до відділу «Костянтинівське бюро правової допомоги» Краматорського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги (БПД).

Представництво інтересів пані Ольги було доручено адвокатові системи БПД Вікторові Коваленку. Він підготував процесуальний документ щодо уточнення позовних вимог та представив інтереси клієнтки у суді. 

Обґрунтування позовних вимог адвокатом було прийнято судом, який наприкінці січня 2021 року частково їх задовольнив та визнав неправомірними дії водіїв у двох епізодах. На користь пані Ольги було стягнуто відшкодування моральної шкоди з ФОП Іванов (1 500 гривень) та з ТОВ «Пасажирська компанія Донбас» (1 000 гривень). Також перевізник компенсував витрати на проведення технічної експертизи документів (понад 1600 гривень).

Віктор КОВАЛЕНКО, адвокат системи БДП:

Право на безоплатний проїзд у пасажирському міському транспорті (крім таксі) осіб з інвалідністю I та II груп регулюється Законом України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні». Пільгове перевезення осіб з інвалідністю I та II груп здійснюють усі підприємства транспорту незалежно від форми власності та підпорядкування відповідно до Закону України «Про транспорт». Звуження змісту та обсягу права осіб з інвалідністю I та II груп на пільговий проїзд транспортом не допускається.