Громада Схід
Колл-центр, Марiуполь:
+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
Колл-центр, Краматорськ:
+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
17.10.2020

«Підкажіть, будь ласка, куди можна звернутися з приводу зруйнованого під час бойових дій 2014 року житла? Мене звати Оксана, у моїх батьків зруйнували будинок, комісія встановила 2 групу руйнування, відновлювали своїми силами. На даний момент залишився тато 1949 року народження, чи можемо ми розраховувати на відшкодування?». Таких листів у редакції «ГРОМАДИ Схід» з’явилося вже чимало з тих пір, як уряд оголосив плани виплачувати жителям Донеччини та Луганщини компенсації за зруйноване житло. Відповідаємо.

Порядок, хто і за яких умов може претендувати на отримання грошей за втрачене житло, прописаний у Постанові Кабміну № 767 від 2 вересня поточного року «Питання виплати грошової компенсації постраждалим, житлові будинки (квартири) яких зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією Російської Федерації». Зокрема, зазначається, що компенсація надаватиметься постраждалим, які є власниками житла, що було зруйноване після 14 квітня 2014 року на підконтрольній Україні території. 

Донецька і Луганська облдержадміністрації мають створити спеціальні комісії, які прийматимуть рішення щодо призначення та розміру виплат. Розмір залежатиме від показників середньої вартості побудови житла – але не більше 300 тисяч гривень за один об’єкт. Рішення про виплату компенсації будуть прийматися на підставі списків постраждалих та документів, наданих ними до органів місцевого самоврядування або військово-цивільних адміністрацій, які проводитимуть обстеження об’єктів.

Данська Рада у справах біженців – Данська Група з розмінування (DRC-DDG) вже працює зі зверненнями громадян щодо процедури отримання компенсацій. Як розказав юрист DRC-DDG Микола КАЧУРЕЦЬ, коли представники організації відвідують населенні пункти біля лінії розмежування, люди активно беруть зразки заяв на проведення обстеження житла та отримання грошової компенсації. 

– Ми можемо консультувати, як підготувати пакет документів, куди і яким чином його направити, здійснювати правову допомогу у питаннях отримання документів на житло, оскарження рішень та дій суб’єктів, які беруть участь у реалізації компенсаційного механізму. Зокрема, щодо паперів, що підтверджують право власності на житло – у багатьох людей таких документів може й не бути. Наприклад, вони згоріли разом з будинком або вони були загублені. Ось у відновлені таких документів фахівці DRC-DDG також можуть допомагати. Крім того, у разі порушень встановлених термінів будемо допомагати в оскарженні бездіяльності відповідних суб’єктів, якщо таке матиме місце в окремих випадках. 

Микола КАЧУРЕЦЬ, юрист DRC-DDG:

– Механізм передбачає надання та визначення розміру компенсації за зруйноване житло. Що означає «ЗРУЙНОВАНЕ ЖИТЛО» – суперечне питання. На мою думку, у нормативно-правових актах має бути закріплене більш чітке визначення. Власне кажучи, люди самі не можуть визначити: зруйноване їхнє житло чи все-таки пошкоджене. Більшість з них схильна думати, що їхня ситуація підходить для отримання компенсації за зруйноване житло. Тому, ймовірно, звернення будуть масовими. Мешканці Донеччини і Луганщини писатимуть у надії, що їхній випадок потрапляє під визначення «зруйноване житло». 

 

Інна Голованчук

За більш детальними роз’ясненнями «ГРОМАДА Схід» звернулася напряму до Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України. На наші питання відповіла заступниця міністра Інна ГОЛОВАНЧУК.

– Маєте цифри щодо того, скільки в ідеалі потрібно грошей, щоб закрити питання компенсацій?

– Щодо зруйнованого житла у нас є наступні цифри – це 692 об’єкти у Донецькій та Луганській областях. Мова про підконтрольну Україні територію. Проте потрібно зазначити, що ці цифри уточнюватимуться, оскільки кожна область, скажімо так, має свої реєстри зруйнованого житла. Частина цих будинків, звісно, могла бути відремонтована власним коштом громадян або за фінансової підтримки міжнародних організацій. Отже, комісії, які фактично проводитимуть експертизу й огляд цих будинків, зможуть зробити актуалізацію інформації стосовно точної кількості таких об’єктів. Але в наших запитах та розумінні їх наразі 692. 

– Якщо люди своїм коштом чи коштами благодійників житло відновили, а потім знову були обстріли і влучання, компенсація можлива?

– Відповідно до Постанови, у нас є дві категорії житла: зруйноване та пошкоджене. У розумінні держави, зруйноване житло – це те житло, яке не можна вже відновити. Мається на увазі, що цей об’єкт не придатний для проживання. Це дуже важливий момент, який потрібно роз’яснювати, оскільки пошкодженого майна протягом шести років війни маємо набагато більше – таких об’єктів понад 12 тисяч. Це цифри державної бази, хоча я бачила підрахунки й інших організацій, там взагалі кількість сягала 50 тисяч. Але це те житло, яке протягом останніх кількох років активно ремонтуються державою, зокрема за рахунок державних адміністрацій та ВЦА. Там міняють вікна, перекривають дахи, роблять ремонти. А те житло, яке не можна відремонтувати – фактично воно знищене – таке житло і буде компенсуватися. 

– Скільки коштів вже виділено на відшкодування за зруйноване житло мешканцям Донецької та Луганської областей? 

Тут також варто пояснити, що держава компенсує не майнові збитки, тобто не вартість втраченого майна. Коли ми говоримо про 300 тисяч гривень, які закладені як межа для виплати, то так ми поновлюємо втрачені майнові права на житло. Тому за ці 300 тисяч громадяни України відповідно зможуть чи на цій території, чи будь-де придбати собі житло або покращити свої житлові умови. 

Цього року на відшкодування за зруйноване житло передбачено 20 мільйонів гривень. За нашими розрахунками це приблизно 66 домогосподарств. Процедура чітко визначена у постанові, яка була прийнята 2 вересня. На наступний рік у нас сьогодні підтверджено 114 мільйонів гривень. Це дозволить суттєво збільшити кількість компенсацій. І ми розраховуємо, що за декілька найближчих років зможемо компенсувати зруйноване житло всім постраждалим внаслідок збройної агресії. 

– Чи прописаний вже алгоритм, за яким діяти постраждалим людям? 

– Алгоритм є. Він прописаний Мінреінтеграції, і я рекомендую дотримуватися його і постраждалим людям, і державним виконавчим органам – аби уникнути спекуляцій та спроб охочих заробити на тому, щоб щось десь пришвидшити. На жаль, такі шахраї є, і ми максимально співпрацюємо з поліцією, аби уникнути подібних зловживань. Для держави це дуже велике досягнення – нарешті розпочати цю компенсацію та, попри скрутні часи, зробити її систематичною, а не одноразовою якоюсь акцією щедрості. І врешті, запровадити цивілізований підхід для поновлення порушених майнових прав жителів Донеччини та Луганщини.

Лілія АНДРУСИК/Громада Схід 19(28) 2020

 

9 КРОКІВ ДО ОТРИМАННЯ ГРОШОВОЇ КОМПЕНСАЦІЇ ЗА ЗРУЙНОВАНЕ ЖИТЛО

КРОК 1. Подати перший пакет документів до органу місцевого самоврядування/військово-цивільної адміністрації (ОМС/ВЦА) або центру надання адміністративних послуг (ЦНАП) за місцем розташування зруйнованого житла:

 • заяву про проведення обстеження житла за формою
 • копію документа, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України
 • копію документа з даними про реєстраційний номер облікової картки платника

податків

 • нотаріально завірені копії документів, що підтверджують наявність у постраждалого права власності на житло на момент подання заяви. 

КРОК 2. Протягом 5 календарних днів з моменту надходження заяви отримати зворотними каналами зв’язку, зазначеними у заяві, повідомлення про рішення та дату проведення обстеження – воно здійснюється у термін не більше 30 календарних днів з моменту прийняття такого рішення.

КРОК 3. За бажанням долучитися до роботи комісії з обстеження, надавати пояснення, додавати інші необхідні документи та/або інформацію, здійснювати фото– та відеофіксацію обстеження житла.

КРОК 4. За наявності відповідних підстав отримати протягом 3 робочих днів після проведення обстеження від ОМС/ВЦА:

 • акт про проведення обстеження
 • довідку про визнання особи постраждалою внаслідок надзвичайної ситуації.

КРОК 5. Самостійно зареєструвати у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно припинення права власності на зруйноване житло, подавши до державного реєстратора:

 • акт обстеження житла
 • документ, що посвідчує право власності на об’єкт нерухомого майна. 

КРОК 6. У разі необхідності відкрити банківський рахунок.

КРОК 7. Подати другий пакет документів до ОМС/ВЦА або ЦНАПу за місцем розташування зруйнованого житла:

 • заяву про виплату грошової компенсації (у заяві надаються реквізити банківської картки для нарахування компенсації та зазначається, що заявник не звертався за виплатою до інших ОМС/ВЦА) 
 • копію довідки про визнання особи постраждалою внаслідок надзвичайної ситуації
 • копію акту обстеження житла
 • інформаційну довідку (витяг) з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про припинення права власності на житло у зв’язку з його знищенням.

КРОК 8. Отримати протягом 3 робочих днів з дати прийняття рішення його копію із зазначенням розміру грошової компенсації або відмову у виплаті.

КРОК 9. У разі прийняття комісією позитивного рішення щодо виплати компенсації, отримати її на банківський рахунок протягом 5 робочих днів з моменту надходження бюджетних коштів регіональним органам соціального захисту населення.