Громада Схід
Колл-центр, Марiуполь:
+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
Колл-центр, Краматорськ:
+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
04.04.2021

Історикиня, вчителька, менеджерка у великій комерційній структурі, чиновниця обласного управління культури, редакторка на телебаченні, громадська діячка, мама трьох дітей – що їх об’єднує? А те, що все це – одна людина на різних етапах свого життя. Дуже різний досвід надав Олександрі ПАПІНІЙ навички, що наразі дозволяють робити дуже корисну для громад Сходу справу.

У Краматорську Олександра Папіна працює на телебаченні та є співзасновницею і організаторкою міжрегіонального літературно-мистецького фестивалю «Кальміюс». 2014-го її родина приїхала сюди з Горлівки на «пару тижнів». 

– Отак вже сім років і живемо «два тижні» у Краматорську, – жартує Олександра про сьогодення. 

Ідея «Кальміюсу» народилася під час іншого великого фестивалю – «Дике поле», котрий Олександра 2015 року розробила і запропонувала керівництву обласного управління культури. Сама ж займалася й організацією:

– Задумувався захід як історична реконструкція з багатьма локаціями та різними активностями: від прикладних майстерок до театральних вистав, літературних зустрічей та дискусій. Люди мають знати про історичні, культурні та звичаєві зв’язки східних українців від часів власне Дикого поля до сьогоднішньої України. Тут, на сході, навіть духу ніякого «руського миру» не було, який історичний період не роздивляйся, – це пані Олександра говорить, як історик за фахом. 

«Дике поле», до речі, існує й досі. Проходить щоліта у заповіднику «Кам’яні Могили» і запрошує всіх охочих доєднатися. А тоді нові знайомства з митцями та культурологами, нові люди та нові думки дали старт конкурсу літературної творчості, назву якого позичили у відомого в дев’яностих та на початку двохтисячних років на Донеччині альманаху сучасної української літератури.

– Доцент філологічного факультету Донецького національного університету Олег Соловей видавав альманах «Кальміюс», де друкувалися твори сучасних українських літераторів та авторів «розстріляного Відродження» (літературно-мистецького покоління 1920-30-х років, котре було майже повністю знищене сталінським режимом, – прим. ред.). Ми з командою засновників конкурсу згадали цю назву. Вона нам здалася символічною, адже річка Кальміус тече окупованою територією та виходить на вільну українську землю, таким чином єднаючи їх. Оскільки цінності і нашого конкурсу, і колишнього альманаху були схожі, ми звернулися до Олега Солов’я по дозвіл взяти назву його видання для конкурсу, і він не заперечував. 

На нагородження переможців першого конкурсу самі зголосилися приїхати багато митців зі всієї України, і церемонія перетворилася на велике свято з театральною виставою, книжковим ярмарком та творчими зустрічами. Тож організатори зрозуміли, що конкурс зі старту стає фестивалем. 

Того ж 2016 року проза одного з переможців Олександра Олійника була видана видавництвом «Кальварія». Переселенець з Донецька, Олександр наразі працює рятувальником у Краматорську. Його збірка «Денний звук» стала найяскравішою історією успіху конкурсу – 2018 року вона увійшла у довгий список «Книга року» від BBC. А альманах «Кальміюс» з творами переможців 2016 року роз’їхався бібліотеками Сходу.

Організатори не ставлять собі за мету перетворити конкурс на «фабрику зірок». Вони просто хочуть показати своїм землякам, якою цікавою і глибокою є українська культура.

– В нас точно немає мети віднайти другого Жадана, бо в нас немає таких ресурсів, – усміхається Олександра. – Фестиваль забирає багато часу на підготовку, хоча й відбувається раз на рік. Це наша громадська ініціатива, наше хобі, а, крім фестивалю, у кожного з нас є робота та родини. Якщо з тисячі тих, хто завітав на фестиваль та поспілкувався з гостями, хоча б десять людей підуть від нас у роздумах про українство, надихнуться ним, то ми вважатимемо, що свою місію виконали. Впевнена, що таких людей ставатиме все більше.

Минулого року «Кальміюс» не відбувся. Все ж таки онлайн – то не зовсім фестивальний формат. Заходи було перенесено на весну 2021 року-го, і вже у квітні фестивальна програма розпочнеться на Донеччині. 9, 10 та 11 квітня команда фестивалю привезе до Костянтинівки, Дружківки та Іллінівки театральну виставу «Зелене Євангеліє» від Шкільного театру Українського католицького університету. До Бахмута, Торецька та Добропілля фестиваль завітає 23-25 квітня. Крім вистави, у місцевих бібліотеках відбудуться зустрічі з письменниками. 

– Ми також їдемо на Луганщину. В травні у Сєвєродонецьку відбудеться концерт Соломії Чубай у супроводі Луганської обласної філармонії з програмою «Поети», побудованою на віршах українських поетів від Лесі Українки до Жадана та Іздрика. 

У Краматорську також пройде показ кінострічки режисерки Наталки Ворожбит, театральні вистави Львівського театру ляльок та дводенний вуличний «фестиваль у фестивалі».

– Сподіваємося, що карантинні обмеження не завадять нам влаштувати кінопоказ. Який фільм привезе Наталя Ворожбит, ми ще не знаємо. Можливо, це буде її нова стрічка про війну на сході України «Погані дороги», яка здобула премію на Венеціанському кінофестивалі. Львівський театр «І люди, і ляльки» везе аж три вистави, одна з яких «Казка про Ась та Ось», що була написана ще на початку двадцятого століття, але не втратила актуальності та дуже яскраво демонструє різницю світоглядів росіян та українців. 

На вуличному фестивалі 15-16 травня плануються книжковий ярмарок та вільне спілкування з письменниками. Яскравими подіями будуть концерт рок-гурту «Лінія Маннергейма» та дискусія за участю членів міжнародної правозахисної спільноти літераторів та журналістів «ПЕН-клуб», які згадуватимуть історію України останніх тридцяти років, передвісників незалежності та всі революційні спроби українців відстояти свободу. Серед спікерів – виходець з Луганщини поет Сергій Жадан та донеччанка Олена Стяжкіна, письменниця та історикиня. 

Завершиться «Кальміюс» 23 травня концертом Соломії Чубай у Краматорську.

Точні дати, час та місце проведення кожного заходу можна відстежувати на сторінці фестивалю у Фейсбуці, також варто слідкувати за анонсами на радіо та зовнішньою рекламою в Краматорську. 

– Для нас дуже важливо, аби якнайбільше людей дізналися та відвідали фестивальні заходи. Ми вже  маємо історії, коли наш «Кальміюс» дивує, надихає та навіть змінює життя. Наприклад, презентація книги Олега Шинкаренка на фестивалі 2017 року надихнула волонтера Максима Повненького розпочати створення приватної бібліотеки у Краматорську Власним коштом Максим купує до бібліотеки книжки, викладає у соцмережах рецензії та запрошує друзів і знайомих взяти у нього примірник почитати. Після фестивалю 2018 року, коли ми вперше стали возити гостей фестивалю до віддалених населених пунктів, вчителі та бібліотекари почали звертатися з проханням приїхати знову, бо виявилося, що наші заходи дуже мотивують дітей до читання. Діти звикли, що письменники – то портрети у шкільному кабінеті, і страшенно дивуються та надихаються, коли до них приїздить «живий» автор твору, який вони вивчали минулого тижня. 

Ці історії – доказ того, що «Кальміюс» свою місію виконує.

Ірина ПЕРКОВА/Громада Схід №6 (39) 2021