Громада Схід
Колл-центр, Марiуполь:
+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
Колл-центр, Краматорськ:
+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
08.08.2021
Фото: Ірина ГОРБАСЬОВА/Громада

У липні розпочався черговий період цвітіння трав, який триватиме аж до жовтня. Разом з ним прийшла і сезонна алергія, або поліноз. Захворювання, на яке, за словами лікарів, страждає 3-4% населення земної кулі, значно знижує якість життя людей, обмежує їхнє пересування, а іноді призводить і до серйозних ускладнень зі здоров’ям. Як полегшити щорічні страждання розповідає лікарка сімейної медицини Центру первинної медико-санітарної допомоги Селидiвськоi міськради Ольга Базаронова. 

ЩО ВИКЛИКАЄ СЕЗОННУ АЛЕРГІЮ?

Алергію викликає пилок окремих рослин під час цвітіння. У нашому регіоні з середини липня до жовтня цвітуть полин, лобода, подорожник, кропива, амброзiя. Пилок цих рослин має алергічні властивості і до того ж продукується у великій кількості, що створює його високу концентрацію у повітрі. 

– Діаметр зернин пилка 25-30 мікронів, це дозволяє йому глибоко проникати у дихальні шляхи людини. Оскільки пилок добре розноситься вітром та комахами на великі відстані, на поліноз хворіють не лише ті, хто проживає у сільській місцевості, а й жителі великих міст, – зауважує Ольга Базаронова. 

ЧИМ НЕБЕЗПЕЧНА АЛЕРГІЯ?

Дехто з хворих на алергію вважає такі прояви, як нежить, сльозотеча, чихання невартими звернення до лікаря. Але насправді це не так. У деяких випадках алергія може призвести до анафілактичного шоку, під час якого у хворого падає тиск і навіть може зупинитися серце. 

– Ознаки шоку: бліда шкіра, втрата свідомості, підвищена пітливість та пухирі на поверхні шкіри – так звана кропивниця, – каже лікарка. – У такому випадку перша допомога – адреналін. Тому пацієнти, які хоч раз у житті переживали такий стан, завжди носять із собою автоiнжектори з адреналіном. При прояві будь-якого з означених симптомів слід негайно звернутися до лікарні. Навіть при незначних проявах алергії варто відразу відвідати сімейного лікаря. І в жодному разі не можна самостійно, без рекомендації медика, призначати собі препарати проти алергії. 

НАВІЩО ПОТРІБНО ЗВЕРТАТИСЯ ДО ЛІКАРЯ?

Сімейний лікар має скерувати хворого з попереднім діагнозом до алерголога, який призначить пацієнту обстеження. Це дозволить виявити конкретний алерген, що викликав полiноз. Тобто, буде встановлено – на пилок якої саме рослини у хворого виникла алергія. Обстеження передбачає тестування шкірних проб, визначення специфічних антитіл до алергену у крові тощо. 

Звертати увагу на прояви полінозу лікарі радять людям, які вже страждають на інший вид алергії – наприклад, на харчову або медикаментозну. Один вид алергії може спровокувати появу іншого. Це відбувається тому, що імунна система хворого починає реагувати на будь-які потенційно токсичні речовини виробленням iмуноглобулiнів. А якщо цей процес не зупинити, то у людини може розвитися алергія маже на все. Таке явище називають полiсенсибiлiзацiєю. Аби його уникнути, до лікаря варто звертатися при прояві будь-якого виду алергії. 

ЯК ЛІКУЄТЬСЯ?

Лікування загострення у період цвітіння полягає у зменшенні симптомів алергії. Основне ж лікування хворих на полiноз алергологи проводять лише у стадії peмiciї, тобто в той період, коли сезон пройшов, і у людини вже зникли прояви алергії. 

ЯК ПОЛЕГШИТИ ПРОЯВИ ПОЛІНОЗУ?

У період цвітіння варто обмежити перебування на природі, особливо у тих місцях, де росте багато трави (ліси, посадки, поля, береги водойм). 

Якщо вибираєтеся на природу, перевірте наявність аптечки, там обов’язково має бути антигістамінний препарат, який вам призначив лікар, або краплі у ніс. 

Якщо ж на природі у вас різко погіршується стан та ускладнюється дихання, треба невідкладно звернутися до медичного закладу.

Якщо подорожуєте у автомобілі – закривайте вікна.

Після повернення з вулиці обов’язково мийте руки з милом, очі промивайте чистою водою, ніс – сольовим розчином. Найкраще – прийняти душ та вимити волосся. Це дозволить змити пилок, який ви принесли з собою з вулиці. Одяг також бажано змінити, а той, у якому були на вулиці – випрати.

Відчинені вікна у хаті або квартирі можна завішувати вологими простирадлами, аби стримувати проникнення пилу. Обов’язково частіше проводити вологе прибирання.

Бажано мінімізувати використання побутової хімії, або навіть від неї відмовитися, бо вона може спровокувати загострення хвороби.

Павло ГРЕБЕЦЬ/Громада Схід №14(47) 2021

 

ЯК ВИ ДОЛАЄТЕ АЛЕРГІЮ?

Галина ВАСЕНОК, 31 рік:

– Страждаю на алергію з 13 років. Окрім сльозотечі та нежитю, маю неприємний симптом – носові кровотечі. Така реакція у мене саме на амброзію. Захворювання триває з початку серпня до вересня. До лікаря не зверталася, якось незручно було з такою незначною хворобою турбувати. Але пару років тому з іншим захворюванням була на прийомі у лікаря, то лише від нього узнала, що нежить доволі небезпечний, а набряк слизистої обов’язково треба лікувати. Ліки обирали по рекламі, спробувала, мені підійшло, тому приймаю саме їх. Місць, де є амброзія, у період цвітіння намагаюся уникати. Це для мене основна профілактика. Але готова приєднатися до громадської акції з благоустрою та разом із містянами знищувати амброзію до того, як вона зацвіте. Коли жила у Краматорську, брала участь у подібних акціях. Вірю у сучасну медицину, але лише лікування не допоможе позбутися алергії. Треба знищувати карантинні трави, і алергіки мають бути у цьому зацікавлені в першу чергу. 

 

 

 

Марина МАРКІТАН, 41 рік:

– Перші прояви сезонної алергії відчула у 19 років. Почалося з нежитю, сльозотечі. Як правило, це триває з середини липня до середини вересня. На що саме маю алергію – не знаю, бо у нашій лікарні алерголога немає, відповідні аналізи не здавала. Навіть, якщо буду знати, на що у мене алергія, навряд чи зможу щось змінити. Проживаю біля приватного сектора, а там трави більше, ніж у місті. До того ж, всі карантинні рослини винищити неможливо. Ліки підбирала за порадою друзів – алергіків «зі стажем». Крім того, будь-які ліки лише трохи полегшують симптоми, але навряд чи зовсім позбавляють алергії. Багато у боротьбі з алергією залежить від роботи комунальних служб. Ще років 10-12 назад мені під час сезонної алергії доводилося користуватися інгалятором. Задишка була така, що підійматись на четвертий поверх доводилося з перервами. Вже кілька років влітку комунальники працюють більш-менш відповідально. Принаймні, так відчуваю по своєму станові у сезон алергії – вже кілька років обходжусь без інгалятора та не відчуваю сильних приступів задишки після прогулянки чи повернення з роботи.