Громада Схід
Колл-центр, Марiуполь:
+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
Колл-центр, Краматорськ:
+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
11.07.2020

Смерть близьких – завжди великий біль для кожної людини, у цей час навіть не згадуєш про юридичні аспекти. Але законодавство встановлює терміни, порушення яких може привести до неприємних наслідків.

Пані Олена перевезла до себе матір 11 років тому, бо та була вже старенька, попіклуватися про себе не могла, а їздити до іншого села не зовсім зручно. Після смерті матері донька мала отримати спадщину: два земельні паї загальною площею більше 15 га, житловий будинок з усіма будівлями, спорудами та земельною ділянкою.

Жінка не квапилася з оформленням спадщини, адже не знала, що на це законодавством встановлений 6-місячний термін. Тож коли цей час минув, нотаріус відмовив їй в оформленні спадщини та порадив звернутись до суду для поновлення строку прийняття спадщини. Коштів для оплати юридичних послуг пані Олена не мала, тому вирішила звернутися з позовом до суду самостійно. 

У позовній заяві жінка посилалась на свою юридичну необізнаність, однак наведені причини суд не визнав поважними, оскільки вони не пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для подачі нотаріусу відповідної заяви. Тому у задоволенні позову їй було відмовлено.

Пані Олена у відчаї поділилась своєю проблемою з сусідкою. Та вислухала і порадила звернутись до Нікольського бюро вторинної правової допомоги (БВПД), до якого сама неодноразово зверталася для отримання консультацій та роз’яснень з юридичних питань.

Ознайомившись з історією пані Олени та наявними документами, юристка Нікольського БВПД Марія Комарова з’ясувала важливу обставину: на час відкриття спадщини жінка постійно проживала разом зі спадкодавцем, тобто автоматично прийняла спадщину. Однак встановлення такого факту потребувало ще одного звернення до суду.

Оскільки пані Олена має середньомісячний дохід менший за 4 540 гривень, вона належить до категорії осіб, які мають право на безоплатну вторинну правову допомогу. Тож юристка бюро підготувала позов до суду і долучила до нього всі документи, що підтверджували факт постійного проживання жінок разом.

Зрештою суд виніс рішення про задоволення заяви і відновив право пані Олени на спадщину.

Нагадуємо, що отримати юридичну консультацію або роз’яснення з правових питань можна за безоплатним телефоном системи БВПД 0 800 213 103.

 

Марія КОМАРОВА, юристка:

– Клієнтка за законом є спадкоємицею першої черги, але втратила таке право через пропуск строків звернення до нотаріуса із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину. Враховуючи, що на момент смерті матері жінка постійно проживала спільно з нею, в порядку, передбаченому статтями 1268 та 1269 Цивільного Кодексу України, вона вважається такою, що автоматично прийняла спадщину. Саме це було доведено у суді.

Зверніть увагу, що навіть відсутність реєстрації місця проживання спадкоємця за місцем проживання спадкодавця не є підставою вважати, що вони не проживали разом.