Громада Схід
Колл-центр, Марiуполь:
+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
Колл-центр, Краматорськ:
+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
28.06.2020

Після нашої публікації про рятівників лісу з Лиману редакція отримала запитання від читача з окупованої території про те, де можна навчитися професії лісника. Тема актуальна, тим більше, що уряд України планує створення додаткових 2,5 тисячі робочих місць у лісовій галузі. Тож відповідаємо.

У Донецькій області отримати освіту в галузі лісогосподарського виробництва можна у Великоанадольському лісотехнічному коледжі імені Віктора Єгоровича фон Граффа. Докладніше розповіла директора закладу Наталія ПЯТИГОРЕЦЬ.

ДОВІДКА: Історія одного з найдавніших навчальних закладів лісової галузі України неподільно пов’язана з історією самого Великоанадольського лісу та його засновника Віктора фон Граффа. Одночасно із закладенням зразкової лісової плантації була створена школа сільських лісників, де з січня 1844 року навчалися спеціально відібрані кріпосні хлопчики. 1929 року професійну лісну школу перетворено на технікум, а 2005 року реорганізовано у Великоанадольський лісовий коледж.

Термін навчання у коледжі складає від 2,5 до 4 років, а вартість варіюється від 5 600 до 7 400 грн. Існує як денна, так і заочна форми навчання. Заклад оснащений потужною матеріально-технічною базою, тут є сучасний спортивний комплекс, навчальні полігони для оволодіння професією, лісовий розсадник та дендропарк. Кредо його вихованців – «Стань тим, хто потрібен завтрашньому дню!».

За трьома спеціальностями (лісове господарство, садово-паркове господарство, агроінженерія) тут можна здобути професії вальника лісу, флориста, тракториста-машиніста сільськогосподарського (лісогосподарського) виробництва, слюсаря з ремонту колісних транспортних засобів, електромонтера з ремонту та обслуговування, а також обліковця з реєстрації бухгалтерських даних . 

Більшість студентів у нас з Донецької області. Також приїздять із сусідніх Запорізької, Дніпропетровської, – розповідає директорка. – Вихідці з сіл та міст розподіляються за пропорцією приблизно 60 на 40. 11 студентівз числа внутрішньо переміщених осіб. Діти з окупованих територій потрапляють до нас через місцеві школи на вільній території, де вони закріплені та навчаються дистанційно. Здебільшого до нас приходять вже після ЗНО, дев’ятикласників з окупованої території відпускати самостійно на навчання, мабуть, бояться.

Скільки студентів випускається, яка спеціалізація користується найбільшим попитом?

– Наразі на двох формах навчання у нас 417 студентів. Цього року професію отримають120 випускників. Найбільш затребувана спеціальність «Лісове господарство», напрямок «Ландшафтний дизайн». Популярності набирає екологічний напрямок. 

 

Які умови навчання та проживання?

Маємо три корпуси гуртожитку на 190 осіб. У кімнатах живуть здебільшого по двоє, бойлери, електроплити, духові шафи, пральня, кухня, туалет та душ – на поверсі. Взимку тепло. Дуже затишна територія, лавочки майструють самі студенти. До речі, на території коледжу можна бачити «курсові» та «дипломні роботи» тих, хто навчається на ландшафтному дизайні. На базі коледжу працює великий спортивний комплекс, створений під Євро-2012, є релакс-центр, теж облаштований руками студентів.

Наразі підписано тристоронню угоду про співпрацю між коледжем, Маріупольським комунальним підприємством зеленого будівництва та Маріупольською міською радою. Згідно з домовленостями, «Зеленбуд» приймає студентів на практику, щоб вони ознайомилися зі специфікою роботи та постажувалися в озелененні.

Практичні роботи проводяться також у лісі, для цього є відповідний полігон. Наше завдання – не тільки вирощування  лісу, а й його охорона, тож проводимо цікаві акції з лікування дерев, бо вони,  як і люди, потребують відновлення. Через те, що ми знаходимося в зоні проведення операції Об’єднаних сил, заборонено протравлювати шкідників з гелікоптера, внаслідок чого їх кількість значно зросла. Нещодавно завершили лікування  історичного дерева «Ясен Граффа», яке зберіглося з перших посадок та має вік близько 170-175 років. Врятували його від шкідників, використовуючи спеціальні мастила, чистили за відповідною технологією.

Випускники працюють за фахом?

Студенти часто йдуть далі навчатися до вищих закладів. Наші випускники успішно працюють у лісгоспах Одеської, Харківської та Дніпропетровської областей. Є ті, які стали керівниками лісгоспів чи їхніми заступниками. У маріупольській фірмі «Азалія Нова», що займається ландшафтним дизайном, також  успішно працюють наші випускники.

Взагалі-то, зарплата у лісгоспах маленька – 4 300 грн, але, якщо пропрацювати певний час та отримати кваліфікацію майстра, то зарплата становитиме близько 8 000 грн. Часто у лісгоспах фахівцям надають житло: невеличкий будиночок на двох господарів. 

 

УuliyaGl/Громкор Громада Схід 11(20) 2020