Громада Схід
Колл-центр, Марiуполь:
+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
Колл-центр, Краматорськ:
+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
01.11.2021

COVID-19 увірвався у наше життя ще два роки тому, але й досі у людей бракує достовірних знань про нього. Особливо багато питань у мешканців маленьких селищ та сіл. 

Лікар-консультант Маріупольської асоціації жінок «Берегиня» Андрій ПАЗУШКО відвідує віддалені населені пункти Донеччини із публічними лекціями – докладно розповідає про випадки зі своєї практики, працює зі страхами людей щодо вакцинації, інформує про показання та протипоказання…

– Пане Андрію, чи відрізняється ситуація з захворюваністю на ковід у селах на лінії розмежування та у великих містах? Чи захищені селяни тим, що мешкають не так скупчено, як містяни? 

– По-перше, селяни живуть у відносно безпечних з точки зору екології районах, де достатньо чистого повітря. По-друге, вони дійсно не часто збираються докупи, максимум – магазин, клуб та сільрада. Проте найголовніше джерело «доставки» вірусу – родичі з інших населених пунктів, в тому числі, й окупованих. Люди звідти їдуть через Росію  довгою дорогою і чіпляють цю «радість». Ще з липня почали «привозити». Інше джерело зараження вірусом для селян – ринки та великі магазини у містах. Втім, із розвитком подій люди стали менше виїжджати, більше пильнувати. Потроху ситуація вирівнюється. 

Є ще один момент: мало селян вакцинується. Сама кампанія вакцинації неякісно проводиться: часто просто немає медпрацівника, який міг би доступно розповісти про те, наскільки вакцини безпечні, кому якою вакциною краще щепитися. Я стикався і з ситуаціями саботажу, коли пацієнт був зареєстрований у місті, тому лікар в селі відмовлявся його щепити. Тобто люди хочуть вакцинуватися – і не можуть.

Але це можна виправити. Наприклад, я минулого тижня відвідав п’ять сіл, на лекціях були присутні близько 70 осіб, і половина з них вже готові щепитися. Медпрацівники сформували списки, і виїзна бригада вакцинації вже точно знає, скільки людей буде.

Як правило, у селах немає такого різноманіття вакцин, як в містах. Це пов’язано із особливостями транспортування та зберігання препаратів. Наприклад, «Файзер» до села навряд чи привезуть, або якщо і привезуть, то чітко за списком, бо один флакон розраховано на шість осіб і його треба одразу витратити, бо температура його зберігання –від –60°С до –80°С. Китайську вакцину «КоронаВак» набагато зручніше перевозити та використовувати: один флакон на одну людину. І вона нічим не гірша – всі наявні в Україні вакцини від COVID-19 мають ефективність від 80 до 95%. Можна, звісно, поїхати в міський пункт вакцинації за «тою самою» вакциною, та не факт, що вона буде в наявності, бо ж обсяги щеплень наразі суттєво виросли.

– Тобто краще отримати в селі «КоронаВак», аніж їхати в місто за «Файзером»? 

– Абсолютно вірно. Плюс проживання в сільській місцевості – в тому, що діють локальні фельдшерсько-акушерські пункти, куди під заявку привозять конкретну кількість доз вакцин. Виїзні бригади вакцинації проводять щеплення без ажіотажу та величезних черг, як от зараз у Маріуполі.

Зрештою, для того ми і ведемо роз’яснювальну роботу, щоби люди в селах могли отримувати ту саму послугу, що і містяни.

– Виходить, ви робите роботу замість міністерства? Роз’яснюєте, консультуєте…

– Сьогодні, на жаль, діє культура мас-медіа. А для них найважливіше – це хайп, «страшилки». Але історії про те, що лікування ковіду в реанімації коштує 15 000 гривень на добу, на людей не діють. Як і про те, що може знадобитися концентратор кисню вартістю від 15 000 до 30 000 гривень. Це вже потім починаються дзвінки: «Нам потрібен кисень, той чи той препарат, за будь-які гроші, де взяти?». 

Інформаційна кампанія мала будуватися на трьох принципах: характеристики, переваги й вигоди. А вже потім дієві обмеження: вас не пустять в автобус чи у великий магазин. 

От у США чи Європі – страхова медицина. Є соціальні медичні гарантії. Але люди розуміють: якщо вони не виконають певних умов (у даному випадку – не отримають вакцину), то і за своє лікування їм доведеться сплачувати власні кошти, і це буде дуже дорого. А вакцинованого, якщо він захворіє, держава лікує безоплатно. Американцям показали: хом’як, якого щепили півроку тому, дав вже кілька поколінь здорового потомства (якщо порівнювати життєві цикли, то півроку життя хом’яка дорівнюється приблизно двадцяти рокам життя людини) – і американці пішли щепитися. А нашим людям марно навіть казати, що їм загрожує ШВЛ (апарат штучної вентиляції легенів – прим. ред.). Вони живуть міфами про радянську медицину, яка повинна бути безоплатною і повинна їх рятувати. Насправді, ніхто нікому нічого не винен. Сховатися не вийде. Вірус – це як радіація, проникає скрізь і всюди.

– Останнім часом як аргумент, що від вакцин помирають, люди наводять приклади, які нібито сталися із знайомими знайомих (не називаючи конкретних імен). Ви лікар, у вашому колі спілкування, напевно, є сотні вакцинованих людей. Вам відомі конкретні випадки серйозних ускладнень після вакцинації?

– Я особисто знаю вже близько 400 вакцинованих, серед них жодного такого випадку не було, тим більше – летального. У Маріуполі були три тяжкі поствакцинальні реакції, в основному – алергічні реакції негайного типу, ніхто не помер В Україні на сьогодні зареєстровано близько 160 смертей, які пов’язувалися із вакцинацією. Зв’язок з вакцинацією доведений у 8 випадках. Близько 40 знаходяться у стані активного розслідування. 

Реальний випадок: чую, що один медик з Маріуполя вмер «від вакцинації». Дізнався подробиці від колег: дійсно, чоловік отримав щеплення, через два тижні пішов у відпустку, зловживав алкоголем, важко працював у спеку… Вмер від інсульту. Звісна річ, вакцина тут абсолютно ні до чого, але упередженим людям цього достатньо, аби розповідати, що від щеплення помирають. 

Люди вже й забули, що ще за їхнє життя були епідемії: діти помирали від вітряної віспи, поліомієліту. Тоді їх успішно подолали завдяки вакцинації. А ось із середини 2000-х років батьки чомусь почали масово відмовлятися від вакцинації дітей – і зараз ми маємо в Закарпатській, Івано-Франківській, Львівській областях спалахи поліомієліту. Напевне, люди сподіваються, що медицина дітей врятує. Але ліків від поліомієліту зараз немає. Вірус смертельно небезпечний, і хворі на нього діти до трьох років – потенційні смертники. 

У нас немає відповідальності за безвідповідальність, і люди не задумуються, що, руйнуючи колективний імунітет, вони зменшують шанси бути здоровими не лише для своїх дітей, а й для наступних поколінь. Слухають шарлатанів, які кажуть: вакцини від ковіду дуже швидко винайшли, і вони не перевірені. Луї Пастер теж дуже швидко винайшов вакцину від сказу і одразу врятував нею декілька людей. Після того вакцину почали виробляти масово за гроші тих самих врятованих від сказу.

Також за допомогою вакцин люди побороли кір, паротит, краснуху тощо. Якщо би не побороли, то кількість безплідних чоловіків була б катастрофічною внаслідок паротиту. Як і безплідних жінок внаслідок краснухи.

– Люди стикаються з тим, що ковід протікає у всіх по-різному. Якщо людина живе в місцевості з не досить доступною медициною, що вона може зробити вдома для надання необхідної медичної допомоги? Що треба мати в аптечці про всяк випадок?

– Насправді, коронавірус – це різновид гострих респіраторних вірусних захворювань. І принципи лікування ковіду, що протікає без ускладнень, ті ж самі, що і від ГРВІ. При температурі тіла вище 38 градусів рекомендують застосування анальгетиків-антипіретиків (ібупрофен чи парацетамол), антигістамінних препаратів (діазолін, супрастин, лоратадин тощо), вітамінів Д3 та С, вживання великої кількості рідини – тут ніхто нічого нового не вигадав. У кожної господині вдома є варення з малини чи смородини, яке містить в собі велику кількість ацетилсаліцилової кислоти – вона сама по собі є анальгетиком, антипіретиком, ще й кров розріджує. Якщо є нежить – промивання носу соляним розчином (0,9%). Для лікування сухого кашлю – амброксол, карбоцистеїн чи ацетілцистеїн будь-якого виробника. 

До слова, не завжди ковід дає високу температуру – буває і зниження температури тіла та артеріального тиску. У будь-якому випадку, при всіх гострих респіраторних захворюваннях режим самоізоляції – необхідний: неважливо, чи це ковід, аденовірус, грип, парагрип тощо. 

– Як зрозуміти, коли можна спокійно полікуватися вдома, а коли саме треба звертатися до лікаря? 

– Якщо в людини прояви інфекції тривають не більше 2-3 днів і є позитивна динаміка одужання, то вже до того часу виробляються антитіла, і людині просто залишається лікуватися симптоматично. 

«103» є сенс набирати, якщо ви прийняли анальгетик чи антипіретик, але протягом 1,5-2 годин температура не знижується, і при цьому у вас у вас затяжні напади кашлю, відчуття загальної м’язової слабкості, ознобу. 

– Що скажете про противірусні? Чи правда, що не існує жодного противірусного препарату із доведеною ефективністю?

– Практично так, тому я про них і не кажу. Гострої необхідності в них нема. Такі препарати комусь можуть допомагати, комусь – ні, а люди витрачають на них купу грошей.

– І ще про антибіотики…

– Антибіотики при ковіді самостійно приймати не можна! Немає жодного протоколу з лікування чи профілактики вірусної інфекції, в якому є антибіотик. Антибіотик при коронавірусі – це зло, яке, на жаль, багато хто з лікарів часто застосовує навіть без аналізів. І не тому, що намагаються допомогти пацієнту, а тому, що намагаються перестрахуватися, зняти з себе відповідальність. 

Бактеріальна пневмонія – це на сто відсотків антибіотик, але ж насправді пневмонія і пневмоніт – різні захворювання. Пневмоніт – це процес запалення легенів вірусного походження осередковий, тут антибіотик не діє. Це різні речі і, на жаль, наші лікарі про це іноді забувають. По-перше, антибіотик при пневмоніті просто не допоможе, ба навіть спровокує у легенях бактеріальну інфекцію. По-друге, він має сильні побічні ефекти, руйнує печінку та нирки, тобто може додати проблем і так заслаблому організмові. 

Взагалі, антибіотик відноситься до рецептурних препаратів, і його не мають продавати у вільному доступі.

– Чим перебіг ковіду в дітей відрізняється від хвороби у дорослих? 

– У дітей ковід проявляється гострим розладом травлення у вигляді діареї чи блювоти, підвищеною температурою – схоже на харчову токсикоінфекцію. Іноді можуть бути виділення з носу та біль у горлі. Як правило, протягом двох діб ці симптоми зникають. Якщо батьки не впевнені, коронавірус це чи ні, треба оптимально діяти, як і при будь-якому харчовому розладі: давати пити сорбенти та багато рідини. При підвищеній температурі тіла – жарознижуюче. Але якщо є біль у животі, то жарознижуючі давати не можна. Натомість треба негайно викликати швидку, бо це може бути мезаденіт чи апендицит. 

– Чи можна отримати медичну консультацію дистанційно? Куди телефонувати за порадою, коли поблизу немає лікарів?

– Є телефон гарячої лінії МОЗ – 0800 505 201, де лікарі-консультанти нададуть необхідні відповіді. Обласні гарячі лінії: 0800 408 911 (Донеччина), 0800 505 107, 096 298 51 00 (Луганщина).

Я консультую всіх охочих за телефоном 066 859 31 65. Консультації строго конфіденційні. 

Та все одно, перший правильний крок – це візит до лікаря, звернення до найближчої лікарні. Та і швидку медичну допомогу ніхто не скасовував.

Юлія ЧЕБРЕЦЬ/Громада Схід №19(52) 2021

 

КОРОНАВІРУС: ЦИФРИ І ФАКТИ

  • За даними Електронної системи охорони здоров’я, 98,1% госпіталізованих в Україні за останні три місяці із захворюванням на ковід — невакциновані.
  • У місті Моршині, де втілювався пілотний проєкт МОЗ України з масової вакцинації, станом на кінець жовтня не було жодного госпіталізованого з ковідом. Міський голова Руслан Ильницький каже, що влітку у Моршині взагалі не було хворих на ковід, проте штам «Дельта» все-таки наздогнав містян – 22 мешканці отримали вірус, з них 8 вакцинованих. Всі лікуються вдома, перебіг хвороби – легкий та середній. 
  • Пілотний проєкт з формування колективного імунітету розпочався у місті у квітні 2021 року. Двома дозами вакцин наразі щеплено 74% дорослого населення.
  • Для порівняння: в ОАЕ штраф за не носіння маски становить 900 доларів. На десятимільйонну країну, яка відкрита для туристів, показник захворювання на ковід складає близько 90 випадків щодня, 1-3 людини вмирають. Сплеск смертності від ковіду припав в Еміратах на зиму 2021 року —до того часу, поки почала давати результати масова вакцинація. Наразі двома дозами вакциновано 87% населення, однією дозою — 97%. І хоча вже доведено, що вакциновані заражаються менше, в Еміратах усі ходять в масках.
  • В Україні темпи вакцинації почали зростати лише у другій половині жовтня. На момент верстки газети рекордним за всю кампанію вакцинації був день 29 жовтня, коли щеплення проти коронавірусу зробили понад 317 тисяч українців. Того дня показник кількості щеплених хоча б однією дозою вакцини перетнув позначку 10 млн людей. Проте повну вакцинацію пройшли лише 7,38 млн людей (16,7% населення).
  • Світовий показник повної вакцинації складає 38,6% – це 3,01 млрд людей.

 

ВАКЦИНАЦІЯ ПОПРИ ОКУПАЦІЮ: ЩО, ДЕ, ЯК

З 25 жовтня Кабінет міністрів України змінив порядок в’їзду для громадян, які проживають на тимчасово окупованих територіях (ТОТ). Відтепер їх не відправлятимуть на самоізоляцію, якщо вони їдуть на підконтрольну територію щепитися проти COVID-19. Доказом має стати запрошення на вакцинацію з українським ідентифікатором. 

Таке рішення ухвалене для забезпечення доступу громадян України до вакцинації в умовах блокування роботи контрольно-пропускних пунктів в’їзду-виїзду з боку окупаційної адміністрації. Нові правила діють для українців, які перетинають КПВВ на лінії розмежування або державний кордон на в’їзд в Україну з РФ.

Отже, громадянам України, які проживають на ТОТ та виявили бажання здійснити вакцинацію від COVID-19 на підконтрольній території, пропонується здійснити наступні кроки:

  1. Попередньо запишіться на щеплення в одному з центрів вакцинації населення та пунктів щеплення, розташованих на підконтрольній території. Вони розміщені у територіальній близькості до КПВВ у Донецькій, Луганській та Херсонській областях, а також до пунктів пропуску через державний кордон у Луганській та Харківській областях.

Запис відбувається за номером контакт-центру Міністерства охорони здоров’я з питань протидії COVID-19: +38 0 800 60 20 19 або за допомогою чату на сайті МОЗ. 

  1. Під час спілкування з оператором чи ботом вкажіть ваші дані (обов’язково уточніть, що населений пункт, де ви живете, наразі є тимчасово окупованим) та оберіть найзручніший пункт щеплення чи центр вакцинації.
  2. Оператор здійснить запис на вакцинацію та надішле вам СМС-повідомлення з унікальним ідентифікатором, якщо у вас є український номер телефону, або листа на електронну пошту в разі його відсутності. Цей ідентифікатор необхідно буде надати під час перетину КПВВ чи кордону.

Для запису на другу дозу необхідно буде повторити всі попередні дії.

Потрапити на підконтрольну територію без ідентифікатора мешканці ТОТ також можуть. Але у цьому випадку вони мають активувати додаток «Вдома», а після отримання негативного ПЛР- чи експрес-тесту знятися з самоізоляції. Пройти експрес-тестування можна одразу на пункті пропуску. 

Наразі застосунок більше не відстежуватиме геолокацію, а самоізоляція розпочинається через 72 години після прибуття з тимчасово окупованих територій. Тобто упродовж 72 годин у додатку має з’явитися результат ПЛР-тесту або тесту на антиген. Якщо тест буде негативним, застосунок «Вдома» можна буде видалити. У разі підтвердження діагнозу COVID-19 слід звернутися до лікаря.

Якщо людина з будь-яких причин не здала тест після перетину кордону або контрольно-пропускного пункту, через 72 години додаток деактивується, а інформація автоматизовано передається до правоохоронних органів, які надалі проводитимуть вибіркову перевірку за перебуванням у місці самоізоляції.

ВАЖЛИВО: від самоізоляції під час перетину КПВВ та пунктів пропуску через державний кордон автоматично звільняються особи, які мають документ, що підтверджує отримання щеплення вакциною, включеною Всесвітньою організацією охорони здоров’я (ВООЗ) до переліку дозволених для використання в надзвичайних ситуаціях, або одужання особи від зазначеної хвороби.

Варто пам’ятати, що російську вакцину «Супутник» та її варіації ВООЗ не визнала.

Дмитро ЛЕЩУК/Громада Схід №19(52) 2021