Громада Схід
Колл-центр, Марiуполь:
+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
Колл-центр, Краматорськ:
+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
11.04.2020

Сільгоспвиробникам в Україні виживати важко. Особливо на Сході України, де через бойові дії не надаються кредити. Тепер ще й карантин. Продаж молодняка та автозапчастин для сільськогосподарської техніки начебто залишили у дозволених видах діяльності, проте негаразди із закупівлею кормів та сировини, логістикою, збутом неабияк загострилися цієї весни. «Лише в кооперації ми виживемо, бо поодинці втратимо все», – вважають герої нашого матеріалу.

Кооперація – це добровільне об’єднання громадян, зорієнтоване на забезпечення членів громади товарами, роботою чи послугами. Організація об’єднань сільгоспвиробників та їхня кооперація – тільки так у нинішніх умовах фермери можуть розраховувати на перспективи. Йдеться і про розвиток, і про прибуток. Адже наразі саме той час, коли доводиться стрімко бігти, щоб просто втриматися на місці. 

ДОВІДКА: станом на початок 2020 року на території Донецької області  функціонує 17 сільгоспкооперативів (СОК). Протягом 2019 року було утворено 2 таких об’єднання – СОК «Еко молоко» (Мар’їнський район) та СОК «Ветеран Приазов’я» (Волноваський район).

    

БІГТИ, ЩОБ ВТРИМАТИСЯ НА МІСЦІ

Сільськогосподарські кооперативи Донеччини багатофункціональні, займаються здебільшого заготівельно-збутовим видом діяльності. За напрямами вони розподіляються так:

  • м’ясний – СОК «Агро-Альянс» Бахмутського району
  • молочарські – СОК «Чубарич» Бахмутського району та  СОК «Еко молоко» Мар’їнського району
  • з обробки землі – СОК «Райгородець» та СОК «Хлібороб Слов’янщини» Слов’янського району, СОК «Універсал» Костянтинівського району, СОК «Меотіда Агро» («Павлопілля») Волноваського району, СОК «ВОСТОК ГРУП» Добропільського району
  • зерновий – СОК «Промінь-Агро» Покровського району, СОК «Добробут та злагода» Званівської ОТГ, СОК «Розвиток-2» та  СОК «Золоті пруди» Олександрівського району
  • плодоовочеві – СОК «Амор Терра світ» Покровського району,  СОК «Ветеран Приазов’я» Волноваського району
  • зпереробки горіхів – СОК «Схід-Агро» у Селідовому
  • інші – СОК «Консультаційна практична платформа «Центр розвитку та підтримки агросектору» та  СОК «Центр розвитку рибних господарств та відновлення біоресурсів» Покровського району.

На фінансову підтримку фермерства та кооперативів держбюджетом України на 2020 рік передбачено 400 млн грн. Департаментом агропромислового розвитку та земельних відносин Донецької облдержадміністрації розробляється обласна програма фінансової підтримки кооперативів, зокрема – фінансування придбання обладнання для прийому і охолодження молока та програма фінансової підтримки членів сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів з частковою компенсацією вартості установок штучного доїння молока.

Зрозуміло, що державна допомога залежить від стану бюджету, і минулого року для фермерів вона виявилася дуже скороченою. Багато хто так і не отримав обіцяної компенсації за придбання сільгосптехніки. 

Тож підмогою може стати зацікавленість у розвитку сільгоспкооперації міжнародних донорів. У Донецькій області з серпня 2018 року активно діє Програма ООН із відновлення та розбудови миру, яку реалізують чотири агентства ООН і, зокрема, Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО). Одним із завдань  ФАО є допомога у створенні та підтримці виробників зернових та олійних культур, молока та м’яса, птиці та яєць. Найскладніше, як зазначає експерт ФАО з сільськогосподарської кооперації Ростислав Кос – переконати агровиробників повірити у власні сили та переваги об’єднання між собою.

Допомогу із закупівлі обладнання від Програми ООН вже отримали 7 кооперативів Донецької та 9  кооперативів Луганської областей. Цього року планується розширити співпрацю із щойно створеними кооперативами, які ще активно не запрацювали, або з ініціативними групами фермерів, які тільки хочуть створити кооперативи. Сума одного гранту може складати до 6 500 євро. Заявки прийматимуться до 3 травня 2020 року. Для отримання додаткової інформації щодо умов конкурсу та процедури подачі можна звертатися електронною поштою info@ccc.kiev.ua або за телефоном 0 800 406 411.

Вадим Бурлаков (ліворуч) з учасником кооперативу Олександром Дяденчуком. Після обстрілу школи, 2017

 

Ростислав КОС, експерт Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН:

– Від об’єднання у сільськогосподарський обслуговуючий кооператив зможуть отримати переваги усі його учасники. Аграрії через кооператив зможуть закуповувати великі партії насіння, засобів захисту, добрив чи пального. Ціна в цьому випадку буде суттєво нижчою, ніж якби кожен закупив би окремо. Аналогічна ситуація із реалізацією продукції – через кооператив є можливість продажі гуртової партії за вищою ціною.

 

 

«ПРИБУТКУ НЕ ОТРИМУЄМО, ПРАЦЮЄМО НА ПЕРСПЕКТИВУ»

Кооперація дає змогу поліпшити не лише конкурентоспроможність продукції сільгоспвиробників на шляху від виробництва до реалізації, а й розбудову сільських територій в цілому. Через зайнятість селян у кооперативах підвищується добробут населення, розвивається соціальна інфраструктура, виховується відповідальність.

Так, голова Павлопільської сільської ради Волноваського району Сергій Шапкін визнає, що найважливіші питання із життєзабезпечення села розв’язуються за участю кооперативу «Меотіда Агро». Він з’явився ще 2013 року і з початком війни пройшов серйозну перевірку на міцність. Наразі до його складу входить 15 повноправних та 150 асоційованих членів. Організація неприбуткова, займається насамперед водопостачанням, але також обробляє 150 га землі. В планах – відновлення насосно-зрошувальної системи та подача води через міні-турбіни, що дозволить виробляти альтернативну енергію та зменшити собівартість води. А ще в Павлополі не було громадської організації, завдяки якій можна було б  проводити роботу з залучення міжнародних донорів, тож з цим також впорався кооператив. 

Досвідом роботи кооперативу «Меотіда Агро» з читачами «ГРОМАДИ Схід» ділиться його директор Вадим БУРЛАКОВ. 

 

– З якою метою був створений ваш кооператив?

– До 2013 року послуги з водопостачання Павлопільській сільській раді надавалися маріупольським металургійним комбінатом імені Ілліча. Функціонувала якісна зрошувальна система, що значно підвищувала врожайність місцевих господарств. Але через зміну власника підприємство припинило надавати послуги, і село мало б залишитись без води. Перед громадою постав виклик – знайти підприємство, що буде забезпечувати населення водою. Через те, що в селі такого не було, ініціативна група місцевих активістів у складі 15 осіб прийняла рішення об’єднатись для розв’язання цього питання. Так було створено кооператив, який взяв на обслуговування водогін та насосну станцію. 

Коли 2014 року село опинилося в епіцентрі бойових дій, ми відновлювали пошкоджені ворожими обстрілами трансформатори, гасили пожежі, ремонтували газопроводи та лінії електропередачі, доставляли поранених у лікарню. Пережиті труднощі нас лише загартували. Всі чітко усвідомлювали, що лише в кооперації ми виживемо, бо поодинці  втратимо все. Звичайно, найпростіше сісти на «видному» місці, вимагати гуманітарку та кричати «нам всі винні», але ми обрали інший шлях – працювати, як би важко не було.

 

– Яку підтримку ви отримуєте від держави?

– Ми розраховуємо лише на себе. Але завжди намагались залучити додаткові кошти на власний розвиток, і вже маємо успішний досвід взаємодії з міжнародними донорами. 

2013 року ми виграли грант від Міжнародної організації з міграції на розвиток зеленого туризму. На суму 3 тисячі доларів була облаштована зона відпочинку на Павлопільському водосховищі, придбано і встановлено там столики та альтанки.

Сіялка для просапних культур з’явилася у нас після гранту на 5 тисяч доларів від Норвезької ради у справах біженців в Україні. Завдяки гранту ФАО ми придбали мінітрактор, а на кошти Міжнародного Комітету Червоного  Хреста купили насоси, генератор, зварювальний апарат та спецодяг.

Наразі подали заявку на програму USAID «Економічне відродження Сходу України», що надає інвестиційну допомогу малим та середнім підприємствам. Працюємо над проєктом та маємо надію отримати техніку для посадки медоносних дерев та трав на полях, що вже розміновані.

 

Що б ви порадили новачкам?

– Не боятися. Бо спільна мета, якщо вона дійсно спільна, об’єднує.

 

 

«ПЛАНУЄМО СТВОРЮВАТИ РОБОЧІ МІСЦЯ»

 

Наприкінці 2018 року ініціативна група учасників бойових дій, які не схотіли здавати свої земельні паї в оренду, вирішила спробувати власними зусиллями обробляти землю. Так у січні 2019 року у селі Сонячному Волноваського району з’явився кооператив «Ветеран Приазов’я», до складу якого увійшло 15 людей. Ветерани займаються обробкою 30 гектарів землі власною технікою і планують у майбутньому отримувати з цього дохід, – розповідає голова кооперативу Андрій ІВЧЕНКО.

 

 – Чи були у вас складнощі при реєстрації кооперативу?

– Ні. Працівники ЦНАПу Волноваської райдержадміністрації  допомогли здолати всю процедуру.

 

Як пропонуєте вдосконалити законодавство зі створення кооперативів?

– Необхідно не лише врегулювати державну підтримку, але й виробити чіткій механізм взаємодії кооперативу з органом місцевого самоврядування. Ми не отримуємо коштів на розвиток з бюджету Сонячної сільської ради, хоча і зверталися з пропозицією розроблення програми фінансової допомоги  та затвердження її депутатами на сесії ради. Але у зв’язку з відсутністю грошей у місцевому бюджеті нам було відмовлено.

Андрій Івченко

– Які найбільш нагальні проблеми є у вашій діяльності?

– Відсутнє фінансування. При належному фінансуванні ми б могли придбати сучасну техніку та займатися прибиранням території села, розведенням риби. Розширення напрямів нашої діяльності дозволить створити нові робочі місця, що є актуальним для села та сприятиме його розвитку.   

YuliyaGL/Громкор “ГРОМАДА Схід” №6(15) 2020