Громада Схід
Колл-центр, Марiуполь:
+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
Колл-центр, Краматорськ:
+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
28.12.2020

«Я можу більше», сказала вона і зробила неймовірне. Одна з випускниць минулорічних медіатренінгів «ГРОМАДИ Схід», наша громадська кореспондентка Анастасія ХАРІНА з Волновахи спростовує загальноприйнятне твердження, що 2020 рік приніс людям тільки неприємності. Попри всі негаразди вона спромоглася перетворити його на рік досягнень і перемог. 

Анастасія Харіна зустріла 2020 рік у статусі безробітної та в стані цілковитої невизначеності:

– Я працювала заступницею начальника відділу активної підтримки безробітних Волноваського районного центру зайнятості, замість колеги, яка перебувала у декретній відпустці. Після її виходу на роботу мені запропонували нижчу посаду, від якої я відмовилася. Ще тоді я зрозуміла, що можу і хочу робити більше. Насамперед, хотілося змінювати життя рідного міста на краще, наповнити його цікавими та корисними заходами. 

Невдовзі Анастасія стала на облік до того ж центру зайнятості, в якому працювала, та пройшла там навчання за напрямком «Фахівець з організації підприємницької діяльності». Далі захистила бізнес-план, зареєструвалася як фізична особа-підприємець та отримала разову виплату допомоги по безробіттю на започаткування власної справи.

– За освітою я – психолог, та дуже люблю займатися тренінговою діяльністю. А з кінця 2019 року стала пробувати свої сили в журналістиці, готуючи публікації для газети «ГРОМАДА Схід» та онлайн-видання «Волноваха.City». Набуті знання та вміння хотілося використовувати на користь містянам, які потерпали від відчаю, не бачили свого майбутнього та потребували підтримки.

В тому ж центрі зайнятості Настя знайшла однодумницю – Людмилу Ветошко, яка у березні 2020 року очолила спільно створену громадську організацію «Платформа активності». Реєстрували організацію вже під час карантину, онлайн. Не з першого разу, з великими проблемами, проте наполегливо довели справу до кінця. 

А потім декілька місяців брали активну участь у конкурсах міні-проєктів та грантових програмах, аби якнайшвидше почати добрі зміни в житті Волновахи. 

Одним із перших виграли та реалізували проєкт від БФ «Карітас Маріуполь» із психосоціальної підтримки безробітних. У липні та серпні провели 10 вебінарів для 100 зареєстрованих безробітних. В режимі онлайн допомагали людям покращити свій психоемоційний стан і розповідали про основи підприємницької діяльності. 

Далі був не менш важливий проєкт від Українського Жіночого Фонду «Центр соціально-психологічної підтримки жінок, які перехворіли на рак молочної залози». 

– На жаль, таке випробування випало на долю і самої Людмили Ветошко. В її випадку воно дозволило переусвідомити багато життєвих моментів та спонукало більше цінити власне життя та життя інших людей. Звісно, вона була знайома і з іншими жінками, які зустрілися із цією страшною хворобою. Спільні зустрічі дуже позитивно вплинули на самих учасниць та навіть на їхнє оточення. Жінки подругують та допомагають одна одній. Ба більше: ми всі разом збираємося святкувати Новий рік. 

Завдяки цьому проєкту військово-цивільна адміністрація міста Волновахи безоплатно виділила приміщення для реалізації подальших громадських ініціатив. Активістки зробили там ремонт (тут підтримали місцеві підприємці) і стали надавати інформаційну та психологічну підтримку жінкам, постраждалим від домашнього насилля.

Далі – більше. Щотижня представниці «Платформи активності» спільно з ГО «Дивись серцем» на волонтерських засадах навчають дітей з інвалідністю працювати на комп’ютері. А спільно з Волноваською центральною районною бібліотекою запровадили для відвідувачів бібліотек заходи з медіаграмотності.

– Я вважаю, що медіаосвіта необхідна не лише задля протистояння в інформаційних війнах. Вона неабияк сприятиме розвитку громадянського суспільства. Тож у кожній бібліотеці нашого району з’явилася своя школа медіаграмотності. Всі бібліотекарі пройшли спеціальне навчання та тепер самі виступають тренерами. Пройти тренінги з медіаграмотності та розвитку критичного мислення можуть всі охочі, не виїжджаючи з населеного пункту, треба тільки прийти до своєї бібліотеки. 

Окрім того, учасниками організації «Платформа активності» (на сьогодні їх вісім) були створені три групи самодопомоги: для внутрішньо переміщених осіб; жінок, які перенесли тяжкі захворювання та для батьків дітей з інвалідністю. Учасники спілкуються, діляться життєвим досвідом, знаходять відповіді на колись незрозумілі питання та дізнаються щось цікаве для себе. 

Для дітей з інвалідністю, вихованців організації «Дивись серцем», 10 волонтерів (переважно – старшокласників та студентів) шиють наразі одяг, екоторбинки та захисні маски. Сім’ям, бюджет яких переважно витрачається на ліки та реабілітацію малечі, ця, здавалося б, невелика допомога ой як потрібна! Для цього було відкрито Навчальний центр Active People club. Навчити волонтерів швейній справі та придбати обладнання вдалося за фінансової підтримки урядів Данії та Швейцарії і Програми розвитку ООН. 

Тож так сталося, що для Анастасії Харіної та її однодумців 2020 рік не був невдалим – стільки справ здійснилося! А планів на майбутній рік так багато, що всі відразу складно й згадати: 

– Будемо створювати стежку здоров’я для любителів скандинавської ходьби. Також завершимо розпочатий проєкт «Рекреаційна зона біля будівель соціальних служб», який презентували фахівці місцевого управління Пенсійного фонду України. Та врешті ще більше наблизимося до втілення в життя моєї мрії: понад усе хочу створити молодіжний центр, в якому би було цікаво всім жителям Волновахи із різними захопленнями, потребами. 

Чи уявляла дівчина таке на старті? Чи не було страшно ставати на шлях перетворень, не маючи досвіду, підтримки, лише з амбітними намірами та багатьма невідомими?

– То відразу було страшно починати, страшно залишитися без роботи. А тепер, коли є підтримка місцевої влади, представників бізнесу, коли є згуртована команда однодумців – нічого не страшно. Мріялося підбадьорити, розворушити Волноваху – так тому і бути. 

Дмитро ЛЕЩУК/Громада Схід №24(33) 2020

 

Анастасія ХАРІНА, громадська діячка (Волноваха):

Кожного Нового року ми чекаємо на якусь магію, якесь диво, яке зазвичай не трапляється. Але це не означає, що потрібно перестати вірити. Я зрозуміла, що щастя у простих речах: просто потрібно частіше про це згадувати та насолоджуватись моментом «тут і зараз». Адже ніхто не може точно знати, що з ним трапиться в майбутньому, проте бути щасливими від того, що у вас є це прекрасне життя, можна вже зараз. Тому у 2021 році хочу побажати всім навчитися більше цінувати себе, своє життя та час, який ви проводите з рідними, а свої сили та енергію витрачати тільки на ті справи, які вам дійсно хочеться робити. Бажаю вам добра та щастя, якими хочеться ділитися зі світом. Це і є Новорічна магія!