Громада Схід
Колл-центр, Марiуполь:
+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
Колл-центр, Краматорськ:
+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
08.03.2021
Фото: Наталя ПОКОЛЕНКО (творча майстерня WoodLike)

19 лютого 2021 року на офіційному сайті глави держави були оприлюднені укази про створення вздовж лінії розмежування на Донеччині та Луганщині нових військово-цивільних адміністрацій (ВЦА). Нового адміністративно-територіального розподілу на місцях чекали, адже від нього залежить бюджетне фінансування. До цього моменту «підвішений» стан громад Сходу спричинив колапс у суспільному житті: працівники бюджетної сфери не отримували зарплатню, громадські організації та активісти через незрозуміле підпорядкування поставили на «стоп» свої ініціативи, труднощі відчували також гуманітарні та благодійні місії.

Голова селищної ВЦА Зайцевого на Донеччині Володимир Весьолкін  каже, що не міг навіть зареєструватися у програмній системі «Соціальна громада», яка спрощує документообіг і пришвидшує опрацювання інформації з надання соціальних послуг населенню. В особистому електронному кабінеті треба було зазначити свій статус, а саме з цим на Сході була певна невизначеність.

Нагадаємо, що з 2021 року Україна поділена на об’єднані територіальні громади (ОТГ). Ради ОТГ були обрані на місцевих виборах у жовтні 2020 року. Проте у 18 громадах Донецької та Луганської областей ЦВК  вибори скасувала, тож ОТГ там створені не були. Там, де вже раніше працювали ВЦА, вони діяли і надалі, але деякі населені пункти формально залишилися під владою місцевих рад, обраних ще до війни – наприклад, у Світлодарську на Донеччині це одразу спричинило проблеми з ухваленням бюджету. 

Аби хоча б умовно об’єднати прифронтові територіальні громади, щоб вони мали спільне майно і бюджет вже зараз, і виникла ідея тимчасово – до виборів – закріпити їх всі за ВЦА. Зробили це таким чином, щоб межі ВЦА співпадали з межами майбутніх ОТГ. Коли в цих громадах проведуть вибори, то додатково реорганізовувати бюджети вже не доведеться – депутати просто продовжать роботу військово-цивільної адміністрації.

Різниця між радою ОТГ і ВЦА суттєва: перша має виборців, друга призначається. Керівників місцевих ВЦА призначає, зокрема, очільник обласної ВЦА. На думку Павла Кириленка, голови Донецької облдержадміністрації і облВЦА, це мають бути «люди в погонах». Водночас керівника ВЦА він бачить фаховою людиною, яка «розуміє ті задачі і функції додаткові, що на неї покладаються». На брифінгу 3 березня Кириленко зауважив, що за результатами співбесід вже підписав документи на призначення кількох кандидатур для погодження їх міністром оборони та командуванням ООС, а загалом планує закрити це питання до кінця березня.

– Райони створені, ВЦА також. Ми вже пройшли нюанси, вже подали людей – керівників ВЦА на погодження. Думаю, що протягом кількох діб наступного тижня я зможу представити нових керівників і все запрацює, – також3 березня повідомив очільник Луганської облдержадміністрації і облВЦА Сергій Гайдай. 

ВЦА не тільки з’явилися там, де їх не було. Також змінили свої межі вже існуючі. На Луганщині до Гірської міської ВЦА приєднали місто Золоте, село Катеринівка, селище Новотошківське, село Жолобок та село Кримське. Укрупнили Щастинську ВЦА: в її підпорядкуванні тепер будуть села Трьохізбенка, Кряківка, Лобачеве, Лопаскине та Оріхово-Донецьке. А села Нижня Вільхова, Верхня Вільхова, Малинове, Плотина та Пшеничне приєднали до ВЦА Станиці Луганської. На півночі Донеччини зміни стосуватимуться військово-цивільної адміністрації Зайцевого, адже цю територію включили до Світлодарської ВЦА. На півдні регіону до Сартанської адміністрації включили колишні ВЦА сіл Широкиного, Бердянського, Комінтернового, Водяного та Заїченка Волноваського району. 

Отже, відтепер саме ВЦА розподілятимуть бюджетні кошти, які є в громади, а також субвенції від області та держави. Працівники ВЦА населених пунктів (крім військовослужбовців та правоохоронців) діють як посадові особи місцевого самоврядування, на них поширюється дія Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування». 

Розширені повноваження ВЦА. Як новостворені юридичні особи вони зможуть укладати договори, визнавати втраченими чинність акти попередніх органів місцевого самоврядування та ВЦА, передавати в оренду земельні ділянки строком до 5 років (раніше було обмеження в 1 рік) тощо.

Від себе додамо, що сільські кореспонденти «ГРОМАДИ Схід» уважно стежать за ситуацією, тож у подальшому ми повертатимемося до цієї теми і будемо знайомити вас з усіма важливими змінами. 

Дмитро ЛЕЩУК/Громада СХід №4 (37) 2021

Володимир ВЕСЬОЛКІН , керівник Зайцівської ВЦА (Донецька область):

– Як воно далі буде? Я думаю, нормально буде. Усі державні та адміністративні послуги люди отримуватимуть, як і раніше. Гадаю, працювати це буде за принципом старостинських округів в ОТГ. Коли буде ситуація більш урегульована, все доведуть до ума, то жителі зможуть зареєструватися у програмі «Соціальна громада», і не буде такого, щоб їхати за кожною довідкою до адмінцентру. Максимум – за свідоцтвом про народження, свідоцтвом про смерть чи реєстрацію, решта – на місці. Тут же залишилися переважно люди похилого віку і їм важко долати такі відстані. Тож ОТГ чи ВЦА – головне, що в кожному населеному пункті буде представництво місцевої влади, яка буде представляти інтереси людей. 

 

ВЦА, ЗАТВЕРДЖЕНІ У ДОНЕЦЬКІЙ ОБЛАСТІ:

  • Світлодарська міська ВЦА Бахмутського району 
  • Торецька міська ВЦА Бахмутського району 
  • Волноваська міська ВЦА Волноваського району 
  • Вугледарська міська ВЦА Волноваського району 
  • Мирненська селищна ВЦА Волноваського району 
  • Ольгинська селищна ВЦА Волноваського району 
  • Сартанська селищна ВЦА Маріупольського району 
  • Авдіївська міська ВЦА Покровського району 
  • Мар’їнська міська ВЦА Покровського району 
  • Очеретинська селищна ВЦА Покровського району

ВЦА, ЗАТВЕРДЖЕНІ У ЛУГАНСЬКІЙ ОБЛАСТІ:

  • Гірська міська ВЦА Сєвєродонецького району 
  • Лисичанська міська ВЦА Сєвєродонецького району 
  • Попаснянська міська ВЦА Сєвєродонецького району 
  • Сєвєродонецька міська ВЦА Сєвєродонецького району 
  • Щастинська міська ВЦА Щастинського району 
  • Станично-Луганська селищна ВЦА Щастинського району 
  • Нижньотеплівська сільська ВЦА Щастинського району 
  • Широківська сільська ВЦА Щастинського району