Громада Схід
Колл-центр, Марiуполь:
+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
Колл-центр, Краматорськ:
+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
21.04.2021

«Ой ковалю, коваль-коваленко, чом не куєш рано-пораненько», – співали українці з давних-давен. А тоді пішли родини Ковалів та Коваленків – за родом заняття батька, який завжди був у громаді затребуваною та поважною людиною. Олександр КОВАЛЕНКО довго не зважав на своє прізвище, допоки не змінив докорінно своє життя і півроку тому не почав поратися із залізом.

КАРАНТИН НЕ ВИРОК 

Олександр родом з селища Комишувахи Попаснянського району Луганської області. Наразі живе у Попасній. Вся його родина працювала на залізниці – дідусь, мама, батько, сестра. Він також 20 років пропрацював на залізниці електромеханіком. От погодьтеся, що Залізниченко – не звучить. Та до ковальства було ще далеко. 

Коли Олександр вирішив змінити роботу, то пішов до центру зайнятості і за допомогою фахівців відкрив власну справу з ремонту побутової техніки. Також займався торгівлею – допоки минулого року карантинні обмеження не внесли у життя підприємця свої корективи. 

— Карантин дуже вдарив по бізнесу. Довелося припинити діяльність, адже продовжувати було просто неможливо фінансово, – згадує Олександр. – Я не розумів, чим займатися далі, де, в якій сфері працювати в умовах карантину. 

Олександр ніколи не цурався тяжкої роботи – сільське походження давалося взнаки. Завжди вдома самостійно все ремонтував та будував. Засвоїв і зварку та обробку металу. Тож у вересні чоловік вирішив спробувати себе у новій справі – виготовляти вироби з металу на замовлення. 

Майже всі інструменти в Олександра в господарстві вже були, на них майже не довелося витрачатися. Щодо процесу, то це зараз він вже може зауважити всі нюанси, а на початку навчання, припускався, звісно, помилок. Проте на загал не виносив, виправляв. Лише тоді почав приймати замовлення на виготовлення воріт, лавочок, навісів, столів, гойдалок, поличок, металевих букетів. 

Незважаючи на те, що ковальством чоловік займається менше року, його замовниками стали вже не лише місцеві, а й жителі сусідніх населених пунктів. Свої послуги Олександр рекламує через фейсбук-сторінку, жодних нарікань або повернень виробів не було. Адже його речі якісні, практичні і займають небагато простору. 

Нещодавно його послуги замовила місцева лікарня, де необхідно було улаштувати місця для паркування дитячих візочків. До завдання чоловік підійшов із захопленням, адже це для людей необхідно:

— Раніше привезти маленьких дітей до лікарні було проблематично. Не було куди подіти візки, від дощу їх сховати. Я розробив проєкт на п’ять одномісних звичайних візочків, та на один великий подвійний. Місця всім вистачає, всі задоволені, бо візит з дитиною до лікарні став більш комфортним. 

Дрібні деталі для декорування Олександр Коваленко не виковує, а закуповує з готового литва. Потім поєднує всі деталі в цілісну композицію. Каже, що виконувати ковку дрібних деталей на кожне замовлення потребує багато часу, мало хто буде чекати місяць, аби отримати викувані квіти. Та й грошей треба багато на такий інструмент.

ЩО ПОТРІБНО, АБИ ЗАРОБЛЯТИ КОВАЛЬСТВОМ

Орієнтовна вартість стартового набору для робіт з металом коштує близько 5 тисяч гривень. Це без урахування витратного матеріалу для власне виробу. Основний інструмент – зварювальний апарат, маленька і велика болгарки. Також потрібні будівельні рівні, зварювальні магніти, фіксатори.

Щодо кількості витратного матеріалу коваль каже так:

— Іноді під час обговорення замовники вважають, що для якогось надійного виробу достатньо буде й пари прутиків. Але так не вийде. Матеріалу на виготовлення завжди йде більше, ніж уявляють люди. 

Перед роботою необхідно все прорахувати до найдрібніших деталей, адже у процесі проєктування є багато нюансів. Наприклад, щоб створити навіс для авто, необхідно за діагоналлю виміряти розмітку основи. Якщо знизу на фундаменті буде виконана неправильна розмітка для встановлення опор, то дах скособочиться і вся робота зійде нанівець. Кути на металевих воротах мають бути тільки 90 градусів. Та й у роботі зі зваркою є свої тонкощі.

ТЕ, ЩО НА СЕРЦІ

Наразі Олександр працює самотужки, але мріє про розширення і збільшення обсягів роботи. У майбутньому він бачить власне підприємство у спеціальному приміщенні з сучасним інструментом і ще кількома робітниками. Знає, що для здійснення мрії йому можуть допомогти грантові програми:

— Я багато чув, що в нашій Луганській області все більше людей отримує грантову підтримку. Цього року я активно вивчаю це питання і зараз очікую програми, для яких підійде мій проєкт. Вірю, що це гарні можливості для людей, і дуже сподіваюся, що й мене не омине вдача. Якщо все вийде з грантом, розвернуся. Бо поки я працюю один, то не можу виконувати масштабні завдання. 

Порівнюючи досвід на різних етапах свого життя, чоловік пишається тим, що прийшов до роботи, яка є саме «тією»:

— Мені 42 роки, багато часу я пропрацював керівником середньої ланки на залізниці – був відповідальний за безпеку руху і людей, мав матеріальну відповідальність, заповнював безліч документів… Жити у шаленому темпі складно, але поступово звикаєш до всього, так для мене непомітно проминули 20 років. Зараз же я, навпаки, спокійний і щасливий, що у мене виходить створювати своїми руками щось нове і корисне, допомагати людям і працювати на себе. 

Приклад Олександра – підтвердження того, що коли займаєшся чимось від душі, робота не виснажує, а приносить радість. Тож обирайте те, від чого теплішає серце – не помилитеся. А іноді варто звернути увагу просто на власне прізвище – можливо, підказка щодо справи вашого життя ближче, ніж вам здається.

Лілія УДОДЕНКО/Громада Схід №7 (40) 2021