Громада Схід
Колл-центр, Марiуполь:
+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
Колл-центр, Краматорськ:
+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
29.02.2020

Скоро в усіх усюдах – Її Величність Гречка, остання зброя політиків та споконвічна спокуса виборців.

Підкуп виборців залишається ключовою проблемою виборчого процесу в Україні. Учасники перегонів завжди користуються лазівками в законодавстві, аби не дотримуватися  правил здійснення передвиборчої агітації та прозорого політичного фінансування. 

Між тим, підкуп виборців є злочином проти виборчих прав громадян, за його скоєння в Україні встановлено кримінальну відповідальність. Наприклад, 2018 року реальне позбавлення волі на 5 років отримала особа, яка на виборах голови і депутатів об’єднаної територіальної громади на Одещині шукала мешканців району, які перебували у скрутному становищі, і пропонувала їм хабар від кандидата. Втім, таких прецедентів з 2014 року було менше 30, і вироки здебільшого були доволі м’якими.

Цікаво, що виборець, котрий прийняв пропозицію та одержав неправомірну вигоду за голосування за окремого кандидата в депутати, також підлягає відповідальності – про це йдеться у ч. 1 ст. 160 КК України (підкуп виборця). І, дійсно, є реальна справа проти жительки Тернопільщини, яка й досі судиться за відміну кримінального вироку.

Але йдеться навіть не про незаконність електоральної «гречки», про це наче всі здогадуються. Йдеться про неповагу, з якою деякі з тих, хто намагається стати «народним обранцем» раз у раз неґречно й дешево купляють голоси своїх виборців. І про те, чому самі виборці раз у раз погоджуються бути купленими, а потім винуватять когось «там, у владі», що життя погане і немає змін на краще.

Живемо так, як наголосували. І навряд будемо жити ліпше, доки не збагнемо, що наш голос – то є капітал, дорожчий за відчуття короткої ситості, ще й наша головна інвестиція у майбутнє дітей та онуків. Доки не визнаємо себе владою, а грубий підкуп – ганьбою.

А гречка – що гречка? Корисна поживна крупа, що містить купу вітамінів та мінералів, навіть м’ясо може замінити. Їй нема чого стидатися. Вона ж не людина і не мусить обирати – зробити по совісті чи зганьбитися.

Назар НОВАК/Громада Схід №3(12) 2020