Громада Схід
Колл-центр, Марiуполь:
+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
Колл-центр, Краматорськ:
+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
16.11.2020

Ось таке запитання отримала юристка газети «ГРОМАДА Схід» Марина ЧУЙКО від нашої читачки Юлії: «Як переселенці, яка знаходиться у Донецьку в умовах карантину та неможливості повернутися до підконтрольної Україні території, подати заяву про вступ у спадок до закінчення терміну у 6 місяців? Спадкодавець також переселенець, помер в Донецьку під час карантину. Можливо, є якийсь спосіб інтернетом передати документи, а оригінали надати після зняття карантину? Або так чи інакше доведеться термін вступу у спадщину відновлювати через суд?».

Марина поспілкувалася з Юлією телефоном та проконсультувала її щодо першого етапу справи зі спадщиною – отримання українського свідоцтва про смерть. На цьому етапі вона наразі допомагає жінці, однак ми розуміємо, що через обмеження у пересуванні з такою ситуацією зіткнулося багато людей. Тож виносимо пояснення юриста на загал.

На жаль, без звернення до суду не обійтися. Заява про відкриття спадщини не може надаватися в електронному вигляді або через інтернет з наступним наданням її оригіналу. Крім того, для звернення до нотаріуса для відкриття спадщини необхідно надати свідоцтво про смерть спадкодавця, яке видано відділом реєстрації актів цивільного стану на підконтрольній Україні території. Таке свідоцтво можна отримати лише через суд, який встановлює факт смерті на тимчасово окупованій території. Інструкції щодо цієї процедури та зразки заяв до суду про встановлення факту смерті розміщені на сайті Міністерства юстиції України за посиланням https://minjust.gov.ua/ddr/do-uvagy-grom. 

Стаття 11-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» з метою забезпечення реалізації права на спадкування на тимчасово окупованій території визначає, що у разі, якщо останнім місцем проживання спадкодавця є тимчасово окупована територія, місцем відкриття спадщини є місце подання першої заяви на території, підконтрольній Україні. Спадкоємці можуть звернутися до будь-якого нотаріуса на підконтрольній уряду території України із заявою про прийняття спадщини, але тільки особисто. 

Тепер щодо карантину. Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» визначено, що з дня оголошення карантину зупиняється перебіг строків звернення за отриманням адміністративних та інших послуг та строків надання цих послуг. Від дня припинення карантину перебіг цих строків продовжується з урахуванням часу, що минув до його зупинення. Однак ця «карантинна» норма не стосується вчинення нотаріальних дій, в тому числі і тих, що пов’язані з можливим пропуском передбачених законодавством строків, зокрема, у справах з оформлення спадщини. 

Іншими словами автоматично, через поширення карантинних заходів та нестабільну роботу КПВВ строк для відкриття спадкової справи не продовжується. Тому спадкоємцю необхідно буде знову звертатися до суду з позовом про поновлення строків для прийняття спадщини. А далі все залежатиме від того, як буде складатися судова практика по цих позовах.

Марина ЧУЙКО, юристка:

– Для оформлення спадщини спадкоємцю, котрий проживає на тимчасово окупованій територій, необхідно:

  1. Подати до суду позов про встановлення факту смерті спадкодавця та отримати свідоцтво про смерть спадкодавця українського зразка
  2. Особисто звернутися до нотаріуса із заявою про відкриття спадщини 
  3. Заява про відкриття спадщини подається в шестимісячний̆ термін, який̆ починається з часу відкриття спадщини (з дня смерті особи або дня, з якого вона оголошується померлою). Якщо не зробити цього вчасно, доведеться йти до суду для визначення додаткового строку для прийняття спадщини.