Громада Схід
Колл-центр, Марiуполь:
+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
Колл-центр, Краматорськ:
+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
20.09.2020
Фото: Олександр Сосновський

«В Трьохізбенці синє небо, зелені дерева та спокій. Там з одного боку лісові пожежі, з іншого –  лінія розмежування та війна. І школа з чудовими дітьми, в яких ми закохалися. Трьохізбенка назавжди в моєму серці», –  підсумовує Діана БЕРГ свою подорож до прифронтового села на Луганщині. Вона приїхала сюди з Маріуполя, аби навчити дітей… креативно протестувати.

ДОВІДКА: Діана Берг – переселенка з Донецька, дизайнерка, відома на всю Україну громадська та культурна діячка. Навесні 2014 року стала натхненницею руху «Донецьк – це Україна». Через переслідування бойовиків змушена була покинути рідне місто. 2016 року створила у Маріуполі арт-платформу «ТЮ» задля проведення непересічних культурних заходів та акцій на захист прав людини. 

Фото: Олександр Сосновський

Від Трьохізбенки –  колись досить величенького та квітучого села Слов’яносербського (нині – Новоайдарського) району Луганської області – війна «відкусила» половину, розділивши по Сіверському Дінцю. 

До початку війни величезну місцеву школу на три корпуси (лише уявіть, загальна площа разом із прилеглим парком складає 5 гектарів!) відвідували майже 700 учнів, а сьогодні – всього 67. Це і місцеві, і діти з сусіднього села. 

Попри обставини, діти є діти, їм хочеться вчитися новому, жити цікавим та сучасним життям. Минулого року старшокласник Антон Кубарєв відвідав молодіжний форум «Мирополіс» у Святогірську, де вподобав воркшоп з креативного протесту від маріупольської арт-платформи «ТЮ». Цьогоріч запросив команду «ТЮ» до рідного селища, і – вийшло. 

Фото: Олександр Сосновський

– Ми були дуже здивовані, що дітям з прифронтового населеного пункту, та ще й такого, що потерпає від лісових пожеж, хочеться вивчати тему протестів, –  розповіла Діана. – Авжеж, для сприйняття школярів ми адаптували дводенний мультимедійний воркшоп. Намагалися донести, що право на протест треба використовувати, аби змінити ту чи іншу ситуацію на краще, що не варто боятися самовиражатися та вільно висловлювати свою думку.

Фото: Олександр Сосновський

Ідею підтримав Фонд Народонаселення ООН в Україні (UNFPA). До її реалізації доєдналися режисер Сашко Протяг, художниця-арттерапевтка Маша Проніна та консультантка спецпроєкту «Психея» Юта Коргун. Разом з 25 учнями 6-11 класів протягом двох днів вони створювали прапор Трьохізбенки, розвивали креативність за допомогою тематичних ігор, читали реп, майстрували колажі, а врешті – прямо в школі організували протест проти нецікавого домашнього завдання. 

За словами директорки школи Галини Васильєвої, від цього заходу діти були просто щасливі:

– Справа в тому, що жителі Трьохізбенки досить обмежені у пересуванні. Районний центр – аж за 40 кілометрів, дороги погані, розклад руху єдиного міжміського автобусу, яким можна хоч кудись виїхати – незручний, ще й квитки недешеві. Тож вивезти кудись дітей, щось нове їм показати вдається дуже рідко. Та й позашкільних закладів освіти в селі немає. Звісно, починаючи з 2016 року до нас приїжджали представники різних організацій із кількагодинними тренінгами. Але так, щоби зайняти школярів на цілих два дні – це вперше. Вперше й те, що приїхали до нас аж з Маріуполя.

В організаторів були сумніви, чи з’являться діти на другий (а це був вихідний) день воркшопу. Але ж прибули, всі двадцять п’ятеро. Окрім цікавої програми, підкупило дітей ще й те, що серед гостей були чоловіки.

– Так склалося, що не завжди у дітей поряд є ті, хто надає приклад гідної чоловічої поведінки. Та й в педколективі лише один чоловік працює, решта – жінки. Тому тільки те, що молоді та розумні хлопці розповідали про різні цікаві речі нашим дітям – на вагу золота, –  пояснює пані Галина. – А тему підняли дуже важливу й актуальну. 

Спільнодія митців та дітей подовжиться і після завершення заходу. З відео, яке знімали ці два дні, режисер Сашко Протяг змонтує фільм, а саундтрек до нього школярі створюватимуть самі. 

–  Згодом будемо шукати фінансову можливість організувати показ фільму –  краще навіть не в самій Трьохізбенці, а в тому ж Сєверодонецьку. Була б прекрасна нагода школярам отримати нові враження та побачити себе на великому екрані. Ми обмінялися контактами із хлопцями та дівчатами та наразі продовжуємо спілкуватися у соцмережах, –  каже Діана Берг. 

Проєкт “Мирополіс” відбувається в межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру

Юлія ЧЕБРЕЦЬ/Громада Схід №17(26) 2020