Громада Схід
Колл-центр, Марiуполь:
+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
Колл-центр, Краматорськ:
+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
28.03.2020

Будь-яка масова загроза завжди стає індикатором. У передчутті небезпеки люди або малодушно обирають марнувати життя (згадаймо класичний сюжет «бенкет під час чуми»), або мобілізуються у спробах вистояти і перемогти. Саме таке розшарування ми, власне, і спостерігаємо наразі в ситуації з пандемією коронавірусу.

Не будемо витрачати папір на тих, хто свідомо наживається на трагедії чи обслуговує у розпал епідемії власні амбіції. Ми маємо просто запам’ятати їх усіх: тих, хто спекулює антисептиками, тоннами вивозить з України медичні маски, гальмує державні закупівлі для лікарень, купує авто вартістю кілька тисяч апаратів штучної вентиляції легень. Ми не забудемо імена цих можновладців і обов’язково згадаємо їх на наступних виборах.

Також ми не забудемо мажоритарників, які мали гроші на борди та листівки з обіцянками, а тепер й носа не кажуть у свої округи, бо зайняті пошуком дефіцитних тестів для обстеження себе, коханих. Сподіваємося лише, що вимушене перебування у вітчизняних лікарнях, де через їхню недбалість паралізоване постачання і відсутні елементарні засоби захисту, стане для них суворим уроком та утримає у подальшому від продовження політичних кар’єр.

Заради справедливості, не всі політики залишилися осторонь, є й такі, хто за власний кошт обладнує лікарні необхідним устаткуванням – навіть в тих округах, де їх минулого року не обрали. Кажемо ж – індикатор. Пошукайте їх імена, щоб не звинувачувати нас у рекламі. І також згадайте їх наступного разу, як підете на виборчу дільницю.

А цей матеріал ми хочемо присвятити прикладам громадянської згуртованості, яку знов, як за часів Майдану, демонструє українське суспільство. 

БІЗНЕС

Почнемо з великого бізнесу. І тут ми навіть дамо назви компаній, адже це точно не реклама, а заклик до інших підприємців також бути соціально відповідальними. 

Компанія «Нова пошта» виділяє 25 млн грн на придбання медичного обладнання, а також засобів індивідуального захисту.

Корпорація «Рошен» вже закупила першу партію (10 000 комплектів) захисних костюмів для медпрацівників.  

У мережі супермаркетів «АТБ» планують  роздати 1 млн продуктових наборів самотнім літнім людям та людям з інвалідністю. Також «АТБ», «Розетка» та «Нова Пошта» разом запускають доставку продуктових наборів за собівартістю – цю послугу вже тестують у Дніпропетровській області.

Клієнтам «ПриватБанку» повідомили, що буде подовжено дію карток для виплат (зарплатні, пенсійні, соціальні картки), якщо закінчення терміну дії припадає на період карантину. Такі картки можна буде використовувати ще три місяці без заміни.

«Укрпошта» до кінця дії карантину прибирає комісію на  послугу «З картки додому». Це означає, що будь-хто може надіслати гроші зі свого карткового рахунку, а листоноші віддадуть готівку адресату просто в руки. На ці кошти у тих же листонош «Укрпошти» можна замовити продукти, які вони доставляють також безоплатно.

Мережа «Епіцентр» направить 1% з обороту на закупівлю медичного обладнання та засобів захисту і планує передати лікарням 100 апаратів штучної вентиляції легень.

Служба таксі «Убер» безоплатно доставлятиме до лікарень медиків, задіяних у боротьбі з коронавірусом, та донорів крові. Сервіс надає 10 000 таких поїздок. 

Також багато компаній малого та середнього бізнесу у різних містах України допомагають розв’язувати інфраструктурні проблеми, пов’язані з карантином: пропонують соціальні автобусні маршрути, поселення у готелях, харчування медиків тощо. Дуже зворушливо виглядають пропозиції сервісів з надання послуг нянь безоплатно приглянути за малечею, якщо мами потрапили до лікарні, а дітей залишити нема з ким.

Підприємці Донецькій області також сприяють заходам колективної безпеки. Так, магазин «Сеть» у Старобільську роздає містянам медичні маски. А компанія «Шалена квітка» в Маріуполі додала до асортименту послуг доставку продуктів та товарів першої необхідності, безоплатну для людей літнього віку. На підтримку соціально відповідального бізнесу на сайті Слов’янської міської ради запропоновано безоплатну рекламу для підприємців, які надають товари та послуги з доставкою додому – і такі приклади не поодинокі.

САМООРГАНІЗАЦІЯ ГРОМАДЯН

Власне, багато українців Донеччини протягом останніх років так чи інакше були задіяні у волонтерстві, тож навички самоорганізації далися взнаки майже відразу після оголошення карантину. 

Скорочення транспортного руху спричинило проблеми з потраплянням медиків на робочі місця? Маріупольці Михайло Верескун та Ольга Ніколаєнко першими запропонували відвозити лікарів на роботу і додому власними автівками. А Андрій Сологуб визвався безоплатно підвозити медпрацівників з Костянтинівки до Краматорська. 

Наразі у Маріуполі підприємцем Дмитром Чичерою, який очолює волонтерську організацію «Східна Брама», вже координується мережа з доставки медиків не лише по місту, а й до віддалених сіл – Нікольського, Захар’євки, Касьянівки, Зарі, Приазовського, Дем’янівки, Талаковки, Зеленого Яру, Червоного Поля. 

Ще один волонтер – Кирило Долімбаєв – оголосив збір коштів на потреби інфекційного відділення маріупольської лікарні швидкої допомоги, до якого надходять хворі з підозрою на COVID-19. Ним вже куплені антисептики і засоби для прибирання приміщень. Меценатами цієї ініціативи стали прості маріупольці.

Все більше людей беруться за адресну допомогу самотнім літнім сусідам, щоб надати їм можливість не перебувати в місцях великого скупчення людей: приносять свіжий хліб та ліки, виконують доручення щодо побутових платежів.

Для таких послуг, до речі, створено всеукраїнський проект «Солідарність». Літнім людям та людям з симптомами ГРВІ, які потребують допомоги у придбанні та доставці ліків чи продуктів, пропонують телефонувати на гарячу лінію 0-800-501-002. Якщо ви хочете стати таким волонтером — зареєструйтесь на сайті проекту та беріть заявки у своєму населеному пункту. На сьогодні зареєстровано більше 2 000 волонтерів, 8 із них – по Донецькій області: 1 – в  Бахмуті, 4 – в Краматорську, 3 – в Маріуполі.

Активізація всіх волонтерських фондів України та їхня співпраця з відповідальним бізнесом вже приносить відчутну користь. Так, завдяки медичній лабораторії «Діла» фонд «Повернися живим» зміг надіслати на фронт 1000 наборів для ПЛР-тестування на коронавірус. Ці тести дозволяють знаходити вірус на ранній, безсимптомній стадії, коли людина становить найбільшу небезпеку для оточення. Це буде перше в Україні масове превентивне тестування, зроблене з урахуванням досвіду інших країн. Саме використання ПЛР-тестів дозволили, наприклад, Південній Кореї стримати, розтягнути у часі і знизити фатальність перебігу епідемії коронавірусу. Замість заробляти на ажіотажі, як це роблять деякі інші, лабораторія віддала усю наявну потужність по виявленню коронавірусу військовим волонтерам на збереження здоров’я армії. 

ЦЕРКВИ

Стали на шлях боротьби із коронавірусом і церкви. В багатьох храмах вдалися до обмежувальних заходів під час молебнів та дезінфекції церковного приладдя. Православна церква України взагалі запровадила переведення служіння в онлайн. Її священики тепер моляться у скайпі, записки за здравіє та упокій приймають в електронному вигляді, а замість скриньок для пожертв пропонують карткові рахунки. Також священнослужителі ПЦУ почали власноруч виготовляти антисептики, щоб безоплатно роздавати не лише своїм вірянам, а всім, хто потребує. 

Українська греко-Католицька Церква оголосила, що готова віддати свої храми під лікарні. Глава УГКЦ повідомив, що у разі необхідності священики будуть рятувати людей разом з лікарями.

ВІЛЬНИЙ ІНТЕРНЕТ

Якщо у вас є інтернет – ви щаслива людина, адже доступними стали навіть ті ресурси, за які раніше треба було сплачувати гроші.

Платну підписку тимчасово скасувало багато майданчиків з трансляції фільмів та книжкові інтернет-крамниці. Зокрема, українське видавництво «Наш Формат» надало доступ до деяких електронних бестселерів, їх можна завантажити безоплатно до 3 квітня.

На час карантину доступ до своїх онлайн-курсів відкрили 190 університетів світу. В бібліотеці EDX пропонуються курси з програмування, інженерії, інформатики, соціальних наук,  мистецтва і дизайну, математики, гуманітарних наук, бізнесу, здоров’я і медицини, освіти і навчання, особистісного розвитку.

Українська платформа PROMETHEUS доступна для всіх любителів пізнавати нове. На ній представлені безоплатні курси з підприємництва, англійської мови, комунікацій, дизайн-мислення, економіки, громадянської освіти, здорового харчування, екології, підготовки до ЗНО тощо, а 18 березня стартував курс про коронавірусну інфекцію.

ВОЛОНТЕРИ-МЕДИКИ

Українські медики, які прийняли на себе основний тягар непідготовленості системи до масової епідемії, не панікують – натомість демонструють неабияку здатність до самоорганізації. 

До вашої уваги – перелік лікарів, які станом на 26 березня готові дистанційно та БЕЗОПЛАТНО консультувати всіх, хто цього потребує, через Viber, WhatsАpp, Skype (дзвінки телефоном допускаються лише у крайніх випадках, і тільки для мешканців прифронтових територій).

Ці лікарі працюють у різних клініках України – приватних і державних, вишах і амбулаторіях, вони різні за фахом та досвідом. Незважаючи на космічне перенавантаження на своїх основних робочих місцях і десятки дзвінків від власних пацієнтів, вони готові витратити свій особистий час на боротьбу зі спільними ворогами: вірусом, панікою, низькою громадянською свідомістю і явною нехваткою медичної допомоги у регіонах. 

Якщо служба «103» і ваш сімейний лікар недоступні, ви можете звернутися до будь-кого з цих фахівців-волонтерів за консультаціями та порадами.

Кілька днів дистанційної роботи такої «гарячої лінії» показали, що у 99% звернень особистий контакт з медиками був очевидно не потрібний. Ознаки можливої коронавірусної інфекції були виявлені лише у 11 пацієнтів на 35 тисяч оброблених звернень, в інших випадках були або просто паніка, або банальна застуда чи ті види грипу, які зазвичай не загрожують життю і абсолютно точно виліковуються в домашніх умовах.

«Ми намагаємося розібратись – чи може ваша конкретна ситуація перейти в критичний стан. Ми робимо це суто за своєю волею на свій страх і ризик, це – наш внесок в стабілізацію епідемічної ситуації, яка назріває в нашій державі, це прояв нашої громадської відповідальності. Тому не шукайте тут підступу і піару (ми навіть прізвища свої поприбирали)», – кажуть медики. І нагадують: чим менше ви виходитиме з дому – тим менше шансів бути інфікованими вірусом або інфікувати когось, для кого вірус може стати смертельним.

Насправді, можна привести ще безліч прикладів того, що навіть у скрутні часи перебувати на стороні добра можна і треба. Це навіть не завжди важко. Допоможіть просто придбати необхідне тим, хто не може цього зробити самостійно – і ви вже зробите великий внесок у спільну скарбничку добрих справ. 

Врешті, рано чи пізно (сподіваємося, що все ж таки якомога раніше) коронавірус відступить. Тож давайте розцінювати його як привід згуртуватися і стати кращими – більш добрими, більш доброзичними та уважними до свого здоров’я та здоров’я навколишніх людей. 

Будемо всі здорові! 

Юлія ЧЕБРЕЦЬ/Громада Схід №5(14) 2020