Громада Схід
Колл-центр, Марiуполь:
+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
Колл-центр, Краматорськ:
+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
09.08.2020
Ірина ГОРБАСЬОВА/Громада

На двох контрольно-пропускних пунктах в’їзду-виїзду у Донецькій на Луганській областях восени почнеться облаштування експериментальних мобільних сервісних центрів. Такі плани проанонсував міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Олексій Резніков під час перебування на КПВВ «Мар’їнка».

Планується, що за кілька років багатофункціональні сервісні центри – хаби, як назвав їх міністр –з’являться на всіх КПВВ: «Тут будуть працювати відділення банку, кімнати матері і дитини, буфет. Тут же розмістять ЦНАП, де можна буде зареєструвати шлюб, розлучення і отримати інші послуги».

Серед інших послуг – можливість зняти гроші у банкоматі, звернутися по правову допомогу, долучитися до урядової програми «Доступні ліки». 

ДОВІДКА: До карантину пересування людей здійснювалося через 5 контрольно-пропускних пунктів: 4 –  в Донецькій (Гнутове, Майорське, Мар’їнка, Новотроїцьке), 1 –  у Луганській (Станиця Луганська) областях. Незабаром на Луганщині планується відкрити ще 2 КПВВ –  у Золотому та Щасті. На всіх них чекає реорганізація. Слідкувати за дотриманням єдиних стандартів якості і комфорту для громадян буде щойно створене державне підприємство «Реінтеграція та відновлення». Воно візьме на баланс всі КПВВ. Утримання різними структурами, як це було дотепер, визнано неефективним, адже вони мали різне бюджетування і, відповідно, різні можливості в облаштуванні.

Фото: Євген КАПЛІН

Тож колись жителі окупованих територій зможуть отримувати пенсії і одружуватися просто на пункті пропуску. А зараз на КПВВ Донеччини порожньо. Якщо раніше вони пропускали 5-7 тисяч осіб щодня, то тепер нерегулярно відкриваються на один день у режимі «гуманітарних коридорів», адже «дзеркальні» блокпости впускають-випускають людей лише за так званими «списками ДНР». 

Мешканцям Луганської області пощастило більше –  пункт пропуску «Станиця Луганська» відкритий, щодня його пішки по мосту перетинають близько тисячі людей. 

Фото: Євген КАПЛІН

Після перетину лінії розмежування з обох боків вимагають проходити двотижневу самоізоляцію. З 1 серпня мали запрацювати нові послаблення для тих, хто перетинає КПВВ у бік підконтрольної Україні території. Однак ці правила не затвердив штаб ООС, тому принаймні до 31 серпня після перетину людям все ж потрібно встановлювати на смартфоні додаток «Дій вдома» та самоізолюватись. Ті люди, котрі мають кнопкові телефони, їдуть на обсервацію до лікарень.

Населення окупованої Донеччини змушене або нелегально «подорожувати» через кордон з РФ, або сидіти вдома в очікуванні пом’якшення блокади, застосованої до них окупаційною адміністрацією. Ніхто не хоче застрягнути між двома світами, як це трапилося із людьми, які з 13 липня живуть у наметах української служби порятунку на КПВВ поблизу Новотроїцького. Їх більше десятьох, і вони не можуть перетнути лінію розмежування та потрапити додому, на неконтрольовану територію –  через те, що відсутні у «списках». Попри запевнення обласної влади, що цими людьми опікуються за рахунок бюджету, їжу та воду їм підвозять лише гуманітарні організації.

Дмитро ЛЕЩУК/Громада Схід 14(23) 2020